המעסיק פגע בזכויות שלך? אתה חייב לקרוא את זה - 0404
המעסיק פגע בזכויות שלך? אתה חייב לקרוא את זה CANVA

המעסיק פגע בזכויות שלך? אתה חייב לקרוא את זה

אתם מרגישים שהמעסיק פגע בזכויות שלכם כעובדים, אבל לא בטוחים מה עליכם לעשות במצב כזה? מתלבטים האם כדאי לכם לפנות לעורך דין דיני עבודה? אם עניתם שכן על אחת מהשאלות הקודמות, אז תשמחו לשמוע שבמאמר הנוכחי נדבר על כל מה שחשוב לדעת בנוגע לזכויות עובדים – כמו מהן זכויות אלה, ומה עליכם לעשות אם אתם חושבים שהייתה הפרה של הזכויות שלכם.

מהן זכויות עובדים?

זכויות העובד אלו זכויות שמוענקות לכל עובד על ידי הסכמים קיבוציים, דיני עבודה, וכלי הסדרת יחסי עבודה אחרים, כאשר כיום, בית הדין לדיני עבודה הוא זה שאחראי על אכיפת הזכויות הללו, ומי שבדרך כלל מייצג מבחינה משפטית את העובדים זה עורך דין דיני עבודה.

זכויות עובדים – איך הכל התחיל?

זכויות העובדים הן משהו די עתיק, והן מוכרות עוד מתקופות תנ"ך. למשל על ידי מצוות העשה "ביומו תתן שכרו" (דברים, כ"ד) – שזו מצווה המבטאת את הזכות של העובדים לקבל את השכר שלהם במועד שנקבע לכך. וישנה גם מצוות לא תעשה, "לא תלין פעלת שכיר אתך עד בקר" (ויקרא, י"ט) – שזו מצווה המדברת על אותן זכויות כמו המצווה הקודמת שהוזכרה.
אז אמנם זכויות העובדים הוזכרו עוד בתנ"ך, אך כדאי לציין שהמימוש של זכויות אלו במציאות החל רק אלפי שנים לאחר מכן. זה קרה בעיקר לאחר מאבקים פוליטיים וחברתיים שהתרחשו במאה ה-19, שהמטרה שלהם הייתה הגבלה של שעות העבודה, מניעת העסקה של ילדים וקביעת שכר מינימום.

מהו זכויות העובדים העיקריות?

זכויות העובדים בישראל כפופות לרגולציה שמחייבת את כל המעסיקים לספק לעובדיהם את הזכויות הבסיסיות, בזמן שקיימים גם "חוקי מגן" – לפיהם העובדים לא יכולים לוותר על הזכויות הללו, גם אם הם מעוניינים בכך.
הזכויות הבסיסיות הללו כוללות תשלום שלא נמוך משכר מינימום, תשלום על שעות עבודה נוספות, דמי מחלה, חופשה שנתית ועוד.
כמו כן, על המעסיק לתת לעובדים החדשים שלו הודעה בכתב עם פירוט זכויותיהם, וכך גם הודעת פיטורים צריכה להיות בכתב. ולפני פיטור העובד, המעסיק צריך לשלוח לו הודעת זימון לשימוע בה הוא מפרט את הטענות כנגדו, ולערוך פגישת שימוע שבה העובד יוכל להגיב לאותן טענות. בנוסף, הסיבה לפיטורים צריכה לכלול עילה חוקית לפיטורים.

למי לפנות אם הבוס פגע בזכויות שלכם כעובדים?

אם אתם חושבים שהזכויות שלכם כעובדים נפגעו, רצוי שתפנו לעורך דין דיני עבודה, אשר ידע לייעץ לכם, ולעזור לכם לתבוע את החברה שהעסיקה אתכם בבית הדין לדיני עבודה. ולשם כך, כדאי לפנות רק למשרד עורכי דין מוביל ומומלץ בתחום זה, כמו המשרד של משה וקרט ושות'.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]