הפיתוחים הטכנולוגיים בעולם הרכב שאתם צריכים להכיר - 0404
הפיתוחים הטכנולוגיים בעולם הרכב שאתם צריכים להכיר unsplash

הפיתוחים הטכנולוגיים בעולם הרכב שאתם צריכים להכיר

עולם טכנולוגיית הרכב מתפתח ללא הרף בתחומים שונים ומגוונים. חלק מהטכנולוגיות החדשות נועדו להגביר את בטיחות הנוסעים ואת בטיחותם של הסובבים. ישנן טכנולוגיות שנועדו לסייע בשמירה על איכות הסביבה. ישנם כלי־רכב המאפשרים לנוסע לחסוך אפילו בהוצאות שונות, וישנם כאלה שמטרתם להעניק איכות נסיעה יוצאת דופן. הבה נסקור יחדיו את הפיתוחים הטכנולוגיים בעולם הרכב שכדאי להכיר.

כלי־רכב חשמליים

בעבר כלי־רכב חשמליים היו בגדר חלום בלבד, אך כיום הם משתלטים על השוק בסערה. המכונית הללו מספקות לנהגים חווית נסיעה ייחודית ביותר, חפה מרעש וזיהום לצד ביצועים מרשימים. אחד היתרונות הגדולים ביותר של רכב חשמלי הוא ההפחתה בהוצאות הדלק. כלי־רכב אלה אינם צורכים את אותה כמות הדלק שאותה צורכים כלי־רכב בעלי מנוע בערה בלבד ובדגמים חשמליים הם אינם דורשים תדלוק כלל.

ישנו רכב היברידי המשלב מנוע חשמלי לצד מנוע בערה, המאפשר הימנעות מהטענה חיצונית, שכן סוללת הרכב נטענת מפעולת מנוע הבערה. הרכב עצמו הוא בעל מחשב חכם המזהה מתי כדאי להשתמש במנוע החשמלי, מתי להשתמש במנוע הבערה ומתי יש לשלב בין השניים. כמובן שעצם השילוב בין שני סוגי המנועים מביא להפחתה במזהמים הנפלטים מהרכב.

ברכב חשמלי מלא אין צורך בתדלוק , אלא בטעינה בעמדות טעינה ייעודיות. בכלי־רכב מסוג זה אין פליטה של זיהום אוויר כלל, דבר המסייע בשמירה על הסביבה עוד יותר. יתרון נוסף של המכוניות החשמליות הוא העמידות הגבוהה שלהן, הדורשת פחות הוצאות על תיקונים. המנוע החשמלי השקט תורם גם לאיכות נסיעה נעימה עבור כול יושבי הרכב. אין ספק כי זהו העתיד המזהיר ביותר של עולם הרכב.

מערכות בטיחות

הרכב אומנם מעניק לנו חופש רב בתנועה, אך הוא אינו חף מסכנות. כידוע, הכביש יכול להיות מקום מסוכן גם ליושבי הרכב, להולכי הרגל, לכלי־הרכב ולרוכבי האופניים שמסביב. הסיכון בנסיעה יורד בצורה משמעותית הודות לכמה מערכות בטיחות מתקדמות שפותחו בעולם טכנולוגיית הרכב.

אחת ממערכות הבטיחות המתקדמות ביותר היא מערכת הבלימה האוטונומית. מערכת זו מזהה מצבים שבהם נדרשת בלימת חירום ומגיבה באמצעות בלימה אוטונומית. במקרים שבהם הנהג אינו מבחין במכשול העומד בדרך או ברכב המאט במהירות מולו, מערכת זו מבצעת את העצירה במקומו, וכך מסייעת בשמירה על חייו ועל חיי הסובבים.

מערכת בטיחות מתקדמת נוספת היא מערכת התרעה על סטייה מהנתב. במצב שבו דעתו של הנהג מוסחת או חלילה במצב שבו גוברת עליו העייפות, הוא עשוי להביא לסטייה של הרכב מהנתיב שבו הוא נמצא. במקרה שכזה המערכת מזהה את החריגה מסימוני הכביש ומתריעה בפני הנהג על המתרחש. ישנם כלי־רכב שבהם ישנן מערכות המסייעות להימנע מהסטייה בנתיב לגמרי באמצעות מערכת בקרת יציבות.

מערכת נוספת היא בקרת השיוט האדפטיבית. בבקרת שיוט שאינה אדפטיבית הנהג יכול להגדיר ברכב את מהירות הנסיעה המקסימלית, ממנה הרכב לא יוכל לחרוג. כאשר המערכת היא אדפטיבית, הרכב ישנה את מהירותו בהתאם למהירות המכוניות הנוסעות מלפניו. כך, ללא כול התערבות של הנהג נשמר מרחק בטוח ממכוניות אחרות, כך שמתאפשרת מניעה של תאונה בעת בלימה פתאומית.

מערכות מולטימדיה

נהגים רבים נוהגים לשמוע מוזיקה בעת הנסיעה, לנהל שיחות טלפון בדיבורית או להפעיל מערכות ניווט. מערכות המולטימדיה החדשות ביותר מאפשרות לנהגים לעשות את כל הדברים הללו בקלות רבה, תוך סיוע בשמירה על הבטיחות. כיום המכוניות מאפשרות חיבור ישיר לנייד, הפעלה של מערכת הניווט במסך הגדול של המערכת ואפילו תצוגה ברורה של המתרחש מאחורי הרכב.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]