ארבע סיבות לכך שהמטבח הוא המקום החשוב ביותר בבית - 0404
ארבע סיבות לכך שהמטבח הוא המקום החשוב ביותר בבית pexels

ארבע סיבות לכך שהמטבח הוא המקום החשוב ביותר בבית

את המשפט "המטבח הוא הלב של הבית", ודאי שמעתם לא אחת בהקשרים שונים, ואנחנו לגמרי מסכימים איתו. המטבח הוא המקום שבו בני המשפחה מתכנסים, משוחחים ונפגשים, וגם עוסקים באחת המלאכות הכי מקרבות, מנחמות וביתיות שיש: הפיכת חומרי גלם לארוחות משפחתיות, עמוסות חוויות משותפות. אך מדוע זה קורה? איך המטבח הפך להיות לאחד החדרים המרכזיים בבית? מה יש בהם, בחללי המטבח, שגורם למשיכה כמעט מסתורית ומדוע אנחנו משקיעים בו חשיבה עיצובית רבה כל כך? הינה ארבע סיבות אפשריות לכך שהמטבח הפך להיות אחד המקומות הכי חשובים בכול בית.

מקור ההזנה של הגוף (והנפש)

המזון שאנו צורכים מטפח את הגוף ובלעדיו לא היינו שורדים. המטבח הוא המקום שבו חומרי המזון שלנו מאוחסנים בבטחה, ומהם נרקחים מטעמים המזינים את גופינו. לצד גדילה בריאה והכרחית, המזון שאנו צורכים לא משפיע רק על הפן הפיזי של חיינו, אלא גם על הפן הנפשי. להרגלי אכילה בריאים, צריכת מזונות מגוונים ולסעודה משותפת יש השפעה לא רק על הגדילה שלנו וצריכת הוויטמינים והמינרלים הנדרשים מדי יום, אלא גם לבריאות נפשית טובה יותר. כל הקסמים הללו מתרחשים בין כותלי המטבח, ואכילה ביתית ונבונה היא הדרך הטובה ביותר לסגל הרגלי אכילה בריאים בקרב ילדים, הרגלים שיישארו עימם גם כשיגדלו.

המסיבה הכי טובה בעיר

עיצוב מטבחים לא נוגע רק לבחירת משטחי השיש, הקרמיקה או ארונות המטבח. במידה רבה, מלאכת העיצוב נוגעת גם לאופן שבו דיירי הבית מתנהלים בין כותליו, שכן רוב המטבחים מהווים לא רק מקום לבישול, אחסון המזון או מקום פרקטי בלבד, אלא גם לזירת מפגשים מרכזית בין בני הבית. בשל כך, חלק מרכזי בתהליך עיצוב מטבחים נוגע גם לשאלה: עד כמה בני הבית משתמשים במטבח? האם הם נהנים לבשל ולאפות יחדיו? האם יש אי למטבח ובו הם אוכלים, בזמן שאחרים מבשלים? על פי רוב, התשובות לשאלות הללו יהיו חיוביות, והינה לכם עוד הוכחה לכך שהמטבח הוא לב ליבו של הבית, לעתים אפילו יותר מהסלון! 

החדר היחיד שבו כל המשפחה משתמשת

ברחבי הבית יש חדרים שבהם רק חלק מבני המשפחה נוטים להשתמש באופן קבוע. אמא אוהבת את המשרד הביתי, הילדים את חדר המשחקים והבת המתגברת מעדיפה את חדר השינה שלה. לצד החדרים הפרטיים האלה, יש חדר אחד שבו כול בני המשפחה משתמשים – המטבח. בשנים האחרונות, ההשלכות של הקביעה הזו ניכרות גם באופן שבו המטבחים מעוצבים. הזכרנו קודם בניית אי למטבח כאמצעי נוסף להתכנסות משפחתית בלתי רשמית בחלל המטבח, ולצידו ניתן לראות מגמות נוספות. כך למשל, מחשבים אישיים החלו לפלס את דרכם לחלל המטבח, כשהם מאפשרים לילדים לעמול על שיעורי הבית בזמן הכנת ארוחת הערב, וכך ההורים יכולים לסייע בעת הצורך.

לא מותרות

לא בכול בית יש אמבטיה, לא כול סלון מתהדר גם בספה וגם בכורסה ולא בכול חדר שינה תהיה שידה דקורטיבית. אך בכול בית, ללא יוצא מן הכלל, יש מטבח. זהו אחד החללים הנחוצים ביותר, ואין חדר מלבדו (אולי חוץ מחדר האמבטיה), שיש לו מטרה מובחנת כל כך. כדי שהמטבח ישרת את מטרתו המקורית ויהיה מקום נעים להכנת ארוחות ולמפגשים משפחתיים, כדאי לעצב אותו בצורה פונקציונלית שתשרת את כולם. בבואכם לעצב בית חדש, חשבו על מקומות האחסון הדרושים לכם, על מוצרי החשמל החשובים ומיקומם במטבח, על בניית אי במרכז המטבח אם המרחב מאפשר ועל יצירת מרחב, שיאפשר לכם ליהנות מכל העולמות, גם מחלל פונקציונלי המאפשר לכם להתנהל בו בנוחות ולבשל ארוחות לכל בני המשפחה, וגם מקום נעים שבו בני המשפחה יכולים להתכנס, לבשל וליהנות יחד.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]