שנת הלימודים תשפ"ב נפתחה בבירה - 0404
שנת הלימודים תשפ 0404

שנת הלימודים תשפ"ב נפתחה בבירה

285,378 תלמידים חזרו לספסל הלימודים. 19,789 תלמידי כיתות א' שבו לספסל הלימודים. עיריית ירושלים פותחת 216 כיתות לימוד חדשות בתקציב של 210 מיליון שקל. שיפוצי העומק שבוצעו בקיץ כללו שיפוצים לכל המגזרים.
תקציב מינהל חינוך לשנת הלימודים תשפ"ב הוא 2.2 מיליארד ופועלות בו עשרות תוכניות חינוכיות שונות. השנה נפתחים בירושלים 9 בתי ספר חדשים מעל 50 גנים חדשים. במזרח ירושלים יפתח בית ספר יסודי בנים.

הטמעת מיומנויות של המאה ה-21 בפרקטיקה מסוימת- חינוך ילדים לעולם גלובלי, חינוך הילדים מבוסס חינןך רחב, טכנולוגי, סביבתי. הבית ספר יהיה שבע שנתי ולמדו בו תלמידי כיתת א-ח במסלול לימוד ישראלי. אליו נרשמו 650 ילדים.

שנת הלימודים תשפ"ב נפתחת לאחר שנת הקורונה בה מרבית תלמידי ישראל לא למדו בתוך המוסדות וכך גם תלמידי ירושלים. עיריית ירושלים שימרה את הפלוסים שהביאה איתה מגפת הקורונה ופתחה מספר מסלולים ללימודי חוץ.
בניהם:

1. בית ספר יער:
חינוך היער התפתח עוד בשנות החמישים בארה"ב, בסקנדינביה ובאוסטרליה ובעשור האחרון הולך ומתרחב בעולם ובארץ באופן משמעותי. כיום, בכל אחת ממדינות סקנדינביה ישנם אלפי בתי ספר יער המהווים כ-10% מבתי הספר היסודיים והגנים במדינות אלו. מגמה זו תופסת תאוצה בכל העולם וביתר שאת לאור משבר הקורונה העולמי.
במרכז התפיסה החינוכית של החינוך הטבעי נמצאת ההנחה כי בני אדם לומדים באופן מיטבי כאשר הם חשים שתהליך הלמידה מאפשר להם להשיג מטרה משמעותית קרובה (למידה מתוך צורך) וכאשר הם חשים די ביטחון בכדי להתנסות, לטעות וללמוד מכך.
בית ספר יער מחויב לתוכנית הליבה של משרד החינוך במלואה אלא ששיטות ההוראה והסדירויות הבית ספריות מבוססות על למידה במרחב הטבעי, (בימים גשומים, לכל כיתה יורט או חדר) המאפשר התנסויות אותנטיות, גילוי מתוך סקרנות וחדוות למידה, משחק ופיתוח חוסן נפשי ומשמעת פנימית (SEL) בחלק מהותי מהיום-יום החינוכי לאורך כל היום. יש דגש על היכרות עם מגוון החי והצומח, למודעות לטביעת הרגל האקולוגית של האדם ולחינוך לשמירת טבע.
למה דווקא בטבע? הטבע מזמן התנסות ישירה (ללמוד "את" ולא "על"), מהווה כר פורה לתהליכי חקר עמוקים ורחבים ואינו מצריך את המאמץ הגדול הכרוך בהכנסת העולם ה"אמיתי" אל בין ארבע קירות. כל זאת יחד עם הזדמנויות רבות לפיתוח עצמאות, יצירתיות, יכולות חקירה טבעיים, אסטרטגיות חשיבה ופתרון בעיות.
מחקרי רוחב אשר בחנו את הישגי חינוך היער ביחס למיומנויות הלומד הנדרשות במאה ה-21 מראים כי ילדים שהתחנכו בחינוך טבעי מצויים בדירוגים גבוהים בכל המדדים. הם בעלי גישה חיובית ומוטיבציה גבוהה ללמידה, הישגיהם האקדמיים טובים יותר בהשוואה לבני גילם, חשיבתם גמישה, יש להם יכולת עבודה גבוהה בקבוצה, מסוגלות גבוהה לפתרון בעיות, הם חולים פחות ורווחתם הנפשית וביטחונם האישי גבוהים ביחס לבני גילם.

2. הקמת מרכז החדשנות חוות דעת בחירבת ארזה
מרכז החדשנות בחירבת ארזה מאפשר לכל בתי הספר בשכונת גילה שילוב למידה בחוץ. כל בית ספר מעביר לפחות יום אחד בשבוע בלימוד בחוץ. לימודי החוץ מאפשרים לכל תלמיד התנסות בלמידה מסוג אחר ויצירת פתרונות ועידוד חשיבה מחוץ לקופסא.

3. תכנית הקולג׳ הירושלמי בעיר ירושלים-
הוקמה במטרה לחשוף תלמידי ותלמידות תיכון לעולם ההשכלה הגבוהה ולקרב אותם/ן אל המוסדות האקדמיים בעיר.
תלמידי התיכונים בעיר נחשפת למערכת האדמית בירושלים כבר בהיותם תלמידי תיכון.
ההשתתפות בתוכנית מתאפשרת ללא קשר אל מגמות הלימוד או ההישגים הלימודיים אלא על בסיס מוטיבציה והתחייבות לעמוד בחובות הקורס וללא עלות כספית לתלמיד/ה.

4. מזרח העיר – הקמת מרכז הורים בבית חנינא (מרכז ההורים הראשון במזרח העיר)
נותן מענה להורים במזרח ירושלים, דרכי התמודדות מול המערכת- משרד החינוך, מנחי ורווחה ומידע על זכויות ילדיהם בתוך מערכת החינוך.

ראש העיר ירושלים, משה ליאון: אנחנו פותחים את שנת הלימודים אחרי שנת קורונה. למרות שבעוד מספר ימים יצאו התלמידים לחופשת החגים אני מקווה ששנת הלימודים הזו תעבור באופן מלא ואחראי. אני קורא לכל התלמידים שיכולים להתחסן לצאת ולהתחסן. רק ככה נוכל לשמור על שגרה".

סגנית ראש העיר ומחזיקת תיק החינוך, חגית משה: "אנחנו לקראת שנה מאוד מתאגרת, אני סומכת על המורים ועל ההורים שכבר הוכיחו את השותפות המיוחדת בחינוך הילדים גם בזמני קורונה. אנחנו מבחינתנו עשינו במהלך הקיץ את כל מה שניתן על מנת לאפשר לתלמידים לחזור אל מרחבי למידה נעימים ומזמינים שיאפשרו להם ללמוד ברווחה תוך מתן דגש על חדשנות חינוכית ופיתוח אישי של כל תלמיד, בחודשים הקרובים אנחנו נמשיך ללוות את הצוותים במהלך בתקווה שנמלא את השנה בלמידה רציפה עם מינימום הפרעות".

ראש מינהל חינוך ירושלים, אביב קינן: "ירושלים ערוכה ושמחה לפתיחת שנת לימודים. תודה לצוותי החינוך ולאנשי מנהל החינוך על המאמץ בגדול לפתיחת חגיגית ושלמה של שנת הלימודים".
 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]