בדיקת מיפוי עצמות- המדריך השלם - 0404
בדיקת מיפוי עצמות- המדריך השלם freepik

בדיקת מיפוי עצמות- המדריך השלם

אם נדרשתם מהרופא או הרופאה שלכם לבדיקת מיפוי עצמות ואתם לא לגמרי סגורים על מה זה אומר, מה הבדיקה הזו בודקת בכלל ועוד כל מיני שאלות לא פתורות – המדריך הזה הוא בשבילכם. אספנו עבורכם את הפרטים החשובים שיעשו לכם קצת סדר לפני הבדיקה.

מה זאת הבדיקה הזו?

בדיקת מיפוי עצמות היא בדיקת הדמיה שמנסה לאבחן בין הסוגים השונים של מחלות עצם. בבדיקה נעשה שימוש בחומר סימון שנקלט באזורים בעלי פעילות פירוק או בניית עצם מרובה. המיפוי יכול לסייע במציאת גידולים בעצמות, לתת תשובות במקרים של כאבי עצמות, לזהות מחלות מטובליות שפוגעות בעצם, למצוא גרורות בעצמות או למצוא שברים שלא מתגלים בצילום רנטגן. לרוב, רופאים יפנו לבדיקת מיפוי עצמות במקרה של כאבים לא ברורים בעצמות שלא ניתן לפתירה בצילום רנטגן רגיל.

איך הבדיקה נעשית והאם היא כואבת?

הבדיקה לוקחת כמה שעות, היא אינה כוללת הרדמה והצילום עצמו אינו מכאיב. הבדיקה מתבצעת כאשר מחדירים לעור מחט שתכניס לגוף חומר סימון שיעבור במחזור הדם ויתפזר בגוף. החומר מפיץ קרינה כשהוא מתפזר, והקרינה נקלטת באופן ברור בצילום שיעשה ככמה שעות לאחר החדרת החומר. כמות הצילומים שיעשו תלויה בסוג הבעיה שמנסים למצוא ולעיתים בדיקה זו לא תספיק והרופא המטפל ימליץ לכם על בדיקת הדמיה נוספת. עקב הזמן הארוך של הבדיקה, מומלץ להביא אתכם דברים להעביר את זמן ההמתנה הארוך כמו משחקים או ספרי קריאה.

האם הבדיקה מסוכנת והאם יש לה תופעות לוואי?

מכיוון שהבדיקה כוללת קרינה, לנשים בהריון מומלץ לדחות אותה כמה שאפשר, ואם אפשר עד לאחר הלידה, על מנת לא לחשוף את התינוק לקרינה. כמו בכל בדיקה המשלבת קרינה קיימת חשיפה לקרינה מייננת. חשיפה זו יכולה להגדיל את הסיכויים לחלות במחלת הסרטן, אך מכיוון שכמות החשיפה היא קטנה ביותר ונעלמת ממחזור הדם כיומיים לאחר הבדיקה הרופאים מאמינים כי יתרונות הבדיקה עולים על חסרונותיה. במידה ואתם צעירים שצריכים לבצע את הבדיקה, במיוחד אם מתוכננות בדיקות דומות נוספות בעתיד, אנחנו ממליצים לכם להתייעץ עם הרופא המטפל בקשר לבדיקה זו. לעיתים נדירות הבדיקה יכולה לגרום לתגובה אלרגית קלה המתבטאת בפריחות ונפיחות  ובמקרים נדירים ביותר אף אלרגיה מסכנת חיים. בנוסף, קיים סיכוי קל לדימום או זיהום במקום החדרת העירוי.

איך אוכל לפרש את תוצאות הבדיקה?

לאחר קבלת התוצאות, אנחנו ממליצים לכם לגשת אל הרופא המטפל שלכם על מנת שהוא יוכל להסביר לכם יותר על התוצאות ועל טיפול ההמשך המומלץ ביותר עבורכם. באופן כללי, ניתן ללמוד שהעצמות במצב תקין אם בתמונת המיפוי רואים פיזור אחיד של חומר הסימון ללא אזורים שקיבלו כמות מוגברת או מופחתת של החומר. במידה ורואים אזורים שקולטים יותר מדי או מעט מדי חומר, כנראה שקיימת בעיה כלשהי ועליכם לפנות לרופא המטפל.

באתר MIOK תוכלו למצוא מידע תומך בנושא פרוצדורות רפואיות וחיבור לנותני שירות פרטיים

מבזקיםלכל המבזקים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]