זהירות, נמלת אש! - 0404
זהירות, נמלת אש!

זהירות, נמלת אש!

המשרד להגנת הסביבה מתריע בפני הציבור על הימצאות נמלת האש הקטנה במשתלת "כדורי" בבאר שבע.

ד"ר גל זגרון, מנהלת אגף מזיקים והדברה במשרד להגנת הסביבה: "המשרד להגנת הסביבה קורא לכלל המשתלות לוודא כי נמלת האש הקטנה אינה בשטחן, ולציבור לגלות ערנות ולבדוק היטב את העציצים הנרכשים בכל המשתלות ברחבי הארץ. אם נתקלתם בנמלה אנא דווחו למוקד המשרד ולרשות המקומית שבשטחה נרכשו העציצים".

בסיורי ביקורת שערכו נציגי המשרד להגנת הסביבה התגלו שתילים ועציצים רבים נגועים בנמלת האש הקטנה בחלקים נרחבים משטחה של משתלת כדורי בבאר שבע. המשרד הנחה את המשתלה כיצד לטפל במפגע, אך היא לא ביצעה את הטיפול הנדרש.

המשרד להגנת הסביבה מתריע בפני הציבור על הימצאות נמלת האש הקטנה במשתלה, והוקרא לרוכשי עציצים ושתילים ממשתלה זו בתקופה האחרונה לנקוט ערנות ולבדוק אם הם נגועים בנמלת האש הקטנה.

עם רכישת שתילים חדשים ממשתלה, ניתן לבודד אותם למשך מספר שעות בקופסת קרטון עם פיתיונות (כמו חטיף חמאת בוטנים) בפינות הקופסה, ולראות אם נמשכות נמלי אש זעירות (נמלים בגודל כ-1 מ"מ בצבע כתום). אם מתעורר חשד להימצאות נמלי אש קטנות בשתילים חדשים, יש לדווח על כך למוקד הרשות המקומית ולהחזיר את השתילים הנגועים למשתלה, ולקבל הנחיות כיצד לטפל במפגע ולמנוע את התפשטותו. כמו-כן, ניתן לעדכן את מוקד החירום של המשרד להגנת הסביבה בטלפון *6911.

נמלת האש הקטנה מוגדרת בעולם כאחד מ-100 המינים הפולשים המסוכנים לסביבה. הנמלה אינה מעבירה מחלות, אולם היא מהווה מפגע תברואי, ועקיצותיה כואבות מאוד ויוצרות מעין כוויה.

רשימת תכשירי הדברה בציון מיוחד שהם מיועדים להדברת נמלת האש הקטנה, נמצאת במערכת חיפוש תכשירי הדברה באתר המשרד להגנת הסביבה. כל התכשירים הללו הם פיתיון רעיל שהנמלים אוספות לקן וכך נפגעת גם המלכה – לא רק הפועלות.

כטיפול ראשוני מומלץ להדביר את נמלת האש הקטנה בעזרת פיתיונות גרגריים מחוץ לבית בכל שטח הגינה והחצר. אם טיפול זה לא פתר את הבעיה, אפשר לפזר פיתיונות גרגריים או פיתיון ג'ל גם בתוך הבית, לפי ההנחיות. השימוש בחלק מהתכשירים מותר לקהל הרחב, אולם אפשר להזמין איש מקצוע – מדביר מוסמך בעל רישיון הדברה בתוקף מהמשרד להגנת הסביבה. במקרים של נגיעּות קשה מומלץ להזמין מדביר מוסמך שיערוך ניטור מקיף ויטפל בכל השטח.

המשרד להגנת הסביבה מעניק תו איכות, בשיתוף מכון התקנים, למשתלות אשר פועלות להגנת על הסביבה בתחום שמירת המגוון הביולוגי המקומ, נמנעות מהחדרת מינים פולשים ומטפלות במוקדי מזיקים באופן יעיל וסביבתי.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]