החלטת הממשלה החדשה בנוגע לסיבים אופטיים - 0404
החלטת הממשלה החדשה בנוגע לסיבים אופטיים Pixabay

החלטת הממשלה החדשה בנוגע לסיבים אופטיים

מתווה הסיבים האופטיים הוא אחת ההחלטות הממשלה ההיסטוריות שבוצעו בעשור האחרון, מהלך אשר נועד לפתור תסבוכת שהייתה בשוק, ולרשת את ישראל בתשתיות תקשורת מתקדמות ומהירות, מה שיתרום רבות להאצת כלכלת המשק הישראלי. עם זאת, לארונה הלטה חדשה טרפה את הקלפים ולקחה את ישראל צעד אחד נוסף אל הקדמה והצמיחה הטכנולוגית והתעסוקתית.

החשיבות של תשתית מתקדמת

כיום, תשתית אינטרנט מתקדמת היא לא עניין של מה בכך, בטח שלא מדובר במותרות אלא הכרח, מכיוון שגלישה באינטרנט היא חלק בלתי נפרד מהמציאות המודרנית והתעסוקתית בפרט. כאשר תשתיות התקשורת מתקדמות, תתאפשר צמיחה טכנולוגית ותעשייתית, יותר מכך ניתן יהיה לחבר את הפריפריה למרכז ביתר קלות.

בהחלטת הממשלה בנוגע לסיבים אופטיים בזק היא זו שבוחרת את אזורי הפריסה ומחויבת לפרוס באזורים שנבחרו את כל משקי הבית תוך מקסימום חמש שנים. השמירה על התחרות בשוק תתאפשר בזכות חיוב של חברות התקשורת לשלם 0.5% מהכנסותיהן לקרן ייעודית, כאשר כספי הקרן יאפשרו לחברות מתחרות לפרוש תשתיות באזורים שאליהם בזק לא התחייבה. הכסף ישמש לעריכת מכרז שבזק לא תהיה שותפה בו.

עם זאת, למרות הרצון הטוב, פרישת התשתית לא אושרה בכל ערי הארץ, כך שלא כל אזרחי ישראל יכלו ליהנות מהקדמה בצורה הוגנת ושווה.

אז מהי החלטת הממשלה החדשה?

כיום כל בניין חדש שיבנה יחויב בפרישה אנכית של תשתית סיבים. מהלך זה יחסוך לאזרחים המון עלויות במידה והם רוצים להתחבר לשירות אינטרנט מהיר. מה גם שהוא יחסוך גם לחברות התקשורת אשר משקיעות המון משאבים בפרישת תשתיות.

אם בעבר הייתה הגבלה על ישובים מסוימים, כיום כל בניין בארץ מחויב בכך ללא קשר לישוב או למגזר שבו נמצא פרויקט הבניה. לאחר שמשפחות יאכלסו את הבניין, הן יוכלו לבחור כרצונן אם להתחבר או לא לתשתית אינטרנט של סיבים אופטיים וכך למעשה התהפכה החלטתו של דרעי למנוע אינטרנט מהציבור החרדי.

מה השתנה?

בעבר שר הפנים דרעי סירב לחתום על תקנה שמאשרת שהסיבים האופטיים יהפכו לחלק מהתשתית הבסיסית של כל בניין חדש, כך שבניינים קמו בלי התקן הנדרש לאינטרנט מודרני. בסופו של דבר בסוף הקדנציה דרעי כן הסכים לחתום עם החרגה שמשאירה את הסמכות לרשות המקומית להחליט אם להתחבר לתשתית או לא, מה שנותן לראשי ערים חרדיות את הכוח להחליט באם יפול דבר. אולם שרת הפנים החדשה שקד חתמה על תיקון התקנות לפריסת סיבים בבניינים, וכיום כלל האוכלוסייה תיהנה מהאפשרות להתחבר לאינטרנט מהיר, ללא אפליה.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]mail.com