מחלות כבד נפוצות - איך מאבחנים ואיך מטפלים? - 0404
מחלות כבד נפוצות – איך מאבחנים ואיך מטפלים? unsplash

מחלות כבד נפוצות – איך מאבחנים ואיך מטפלים?

הכבד הוא איבר שאיננו יכולים להתקיים בלעדיו. איבר זה הוא אחראי על מספר תפקידים אשר חיוניים לתפקוד תקין של הגוף כמו: ניקוי רעלים, הפקת חלבונים, חילוף חומרים וייצור שומנים. מחלות כבד יכולות לגרום ללקות חמורה בתפקוד איבר זה ואף להביא לקריסתו, לכן חשוב להכיר את המחלות הנפוצות, את התסמינים שלהן ואת אפשרויות הטיפול בהן.

שחמת הכבד

מחלה זו קיבלה את שמה משום שהיא גורמת לרקמות צלקתיות להחליף את רקמות הכבד הבריאות, דבר המעניק לאיבר מראה שחום. הרקמות הצלקתיות אינן מאפשרות לדם לזרום בצורה תקינה באיבר, דבר שמשבש את פעילותו ואף עשוי להביא להשבתה מוחלטת של התפקוד. השחמת היא מחלה כרונית ומתפתחת לאורך זמן. הגורמים למחלה יכולים להיות מגוונים כמו – אלכוהוליזם, תזונה, כבד שומני ועוד. המחלה עשויה להתפתח בשל מחלת כבד נפוצה אחרת הנקראת צהבת נגיפית או הפטיטיס סי או בי. מחלה זו נגרמת בשל הידבקות בנגיף הגורם לאורך זמן לנזק חריף בכבד.

למחלה יכולים להיות כמה וכמה תסמינים. מיימת היא תסמין שבו חלל הבטן של החולה מתמלא בנוזל ויוצר לחץ על האברים הפנימיים. הסיבה להופעת תסמין זה הוא העלייה בלחץ על הכבד המוביל להתנפחות כלי דם במערכת העיכול, דבר שמביא להצטברות הנוזלים. הסימן המובהק של מיימת הוא התנפחות של בטן החולה. תסמינים נוספים של שחמת הכבד הם עייפות כרונית, ירידה חדה במשקל, צהבת, ירידה בזיכרון ועוד.

הטיפול במחלה כולל קודם נטרול וניהול של הגורמים לה. במקרים שבהם השחמת נובעת מבעיית אלכוהוליזם תידרש גמילה, במקרים של הפטיטיס יינתן טיפול תרופתי המסייע בבלימת התפשטות המחלה ובמקרים של תזונה לקויה יינתן תפריט שיסייע לחולה לרדת במשקל. אם ישנו מצב של מיימת שאינה מגיבה לטיפול תרופתי או שינוי בתזונה, יידרש ניקור מותני לניקוז הנוזלים מחלל הבטן. במקרים של כשל מוחלט תידרש השתלה של כבד בריא בגוף המטופל.

כבד שומני

מחלת הכבד השומני היא מחלה נפוצה מאוד בקרב האוכלוסייה בעולם המערבי. הכבד השומני מתבטא על ידי הצטברות של שומן בתוך תאי הכבד. בשלבים המוקדים של המחלה החולה כלל אינו יהיה מודע לקיומה, אך בשלבים מאוחרים יכולה להישקף לחולים סכנת חיים של ממש עקב התפתחות של דלקות כרוניות או הצטלקות של רקמות הכבד (שחמת הכבד).

ישנם מספר גורמי סיכון להתפתחות המחלה כמו השמנת יתר, תזונה לקויה, סוכרת, יתר לחץ דם ורמות שומן גבוהות בדם. גם צריכה מופרזת של אלכוהול יכולה לגרום להתפרצות של המחלה. הקושי באבחון המחלה נובע מכך שלרוב החולים אינם חשים כלל בתסמינים בשלבים המוקדמים. התסמינים היחידים שעשויים להופיע בשלב זה הם עייפות או אי־נוחות באזור בגוף בו נמצא הכבד. בשלבים מתקדמים יופיעו תסמינים הקשורים בהתפתחות של שחמת הכבד.

ניתן לאבחן את המחלה באמצעות אולטרסאונד של האיבר וניתן לבצע אבחון מוקדם, המאפשר מניעה של התקדמות המחלה. יחד עם זאת, לרוב תינתן הפניה לאולטרסאונד במקרים של סכנה ממשית להימצאות המחלה, למשל במקרים של השמנת יתר. הטיפול במחלה כרוך בעיקר בשינוי אורח חיים כדי לבלום את הצטברות השומנים. השינוי באורח החיים יכלול ירידה במשקל באמצעות תזונה המתאימה לכבד שומני, כמו גם קיום פעילות גופנית על בסיס קבוע. יינתן גם טיפול לגורמים אחרים של המחלה כמו איזון רמות השומן בדם, איזון לחץ הדם וניהול תקין של מחלת הסוכרת. אין כול טיפול תרופתי שמטרתו לטפל במחלה עצמה, לכן הטיפול מתמקד בעיקר בגורמים הגורמים לה.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]