מהי בדיקת OCT ובאילו מקרים היא נדרשת? - 0404
מהי בדיקת OCT ובאילו מקרים היא נדרשת? pixabay

מהי בדיקת OCT ובאילו מקרים היא נדרשת?

"בדיקת OCT היא בדיקת טומוגרפיה קוהרנטית אופטית של העין. הבדיקה עצמה אינה פולשנית ובמהלכה משתמשים בגלי אור אינפרא-אדום כדי לקבל תמונת חתך של הרשתית בעיקר או של חלקים נוספים במקטע הקדמי של העין. באמצעות הבדיקה יכול רופא העיניים להבחין בכל אחת משכבות הרשתית למפות ולמדוד את העובי של כל אחת.
בשיתוף:   ד"ר אבי אוחיון, רופא עיניים מומחה רשתית וקטרקט                                

הבדיקה מסייעת להליך האבחון כשהיא נותנת מידע בנוגע למגוון רחב של בעיות ומחלות הקשורות בעיניים כמו חור מקולרי (למידע נוסף לחץ כאן). במקרים מסוימים ההמלצה לבדיקה תהיה בעקבות תלונת המטופל הקשורה בפגיעה בראיה. במקרים אחרים, הבדיקה תתבצע כחלק משורת הבדיקות השגרתיות (בעקבות גיל המטופל או מצבים רפואיים אחרים שיכולים להשפיע על הראיה).

כיצד מתבצעת בדיקת OCT?

לרוב אין צורך בהרחבת אישונים לצורך בדיקה שגרתית למעט מקרים בהם יש צורך להדגים את היקף הרשתית. הזלפת הטיפות מעט שורפת לשניות הראשונות והנבדק יחכה מעט כדי שישפיעו לפני תחילת הבדיקה עצמה במידת הצורך.

לצורך הבדיקה על המטופל להניח את הראש על מכונת ה-OCT ובמהלך הבדיקה יתבקש להסתכל על נקודת אור ולהימנע מתזוזה ככל האפשר. ברגע שהנבדק מוכן מתחילה הבדיקה כאשר המכשיר מבצע סריקה של העין, ללא מגע ולמשך זמן של 10-5 דקות. במקרה שהוחלט להשתמש בטיפות להרחבת העיניים תיתכן רגישות לאור למשך שעות ספורות מסיום הבדיקה.

הפניה לביצוע הבדיקה

בדיקת OCT מתבצעת על ידי גלי אור מסוג אינפרא-אדום. בניגוד למכשירי CT או רנטגן, בבדיקה זו אין סכנה לחשיפה לקרינה מייננת ולכן היא לא מסוכנת. הבדיקה מספקת מידע מהימן בפעולה שאינה כרוכה בכאב ולכן אין כל סיבה להימנע או לדחות את הבדיקה.

הרופא ימליץ לבצע את הבדיקה בכל מקרה של חשד למחלת עיניים או לפגיעה אותה אפשר לאבחן בבדיקה. הבדיקה עצמה נראית טכנית אך החלק החשוב ביותר הוא בפיענוח הממצאים, תהליך שיתבצע על ידי רופא מומחה בתחום. בהתאם לממצאים אפשר יהיה לקבל את ההחלטה האם לבצע טיפול או לא ואם כן, להחליט מהו הטיפול הנכון ביותר בהתחשב במצב הנוכחי.

סיוע לאבחון מצבים בריאותיים שונים

בדיקת OCT מסייעת באבחון של מצבים שונים הקשורים ברשתית העין. בין היתר היא יכולה לסייע באבחון המקרים הבאים:

  • חור מקולרי

חור מקולרי עלול להיווצר במרכז המקולה והוא גורם לירידה דרסטית באיכות הראיה. בדיקת OCT נותנת אינפורמציה בנוגע להתפתחות החור, הגורמים שהובילו אליו וכמו כן היא מספקת מידע חשוב בנוגע לגודל החור ומידת הצטברות הנוזלים מסביבו.

  • בצקת מקולרית

בצקת מקולרית פוגעת באיכות הראיה ובמקרים מסוימים היא עלולה להוביל לעיוורון. אבחון מוקדם של הבצקת מאפשרת למנוע את הידרדרות המצב כאשר בדיקת OCT נותנת מידע רב על המצב ומאפשרת לרופא לקבוע את אופן הטיפול האופטימלי.

  • ניוון מקולרי הקשור בגיל (AMD)

ניוון מקולרי נפוץ יותר לאחר גיל 60 והשכיחות להיווצרותו עולה עם הגיל. מצב זה גורם לניוון של תאי הרשתית לאחר שהם לא מקבלים את חומרי ההזנה הנדרשים להם. הבדיקה נותנת מידע על מצב הרשתית ובהתאם מתקבלת החלטה האם להתחיל בטיפול ואם כן איזה טיפול יהיה הנכון ביותר למטופל.

  • גלאוקומה

גלאוקומה היא פגיעה בלתי הפיכה בתאי הגנגליון ברשתית אשר מובילה לאובדן הדרגתי של שדה הראיה. בדיקת OCT מאפשרת לזהות את המחלה בשלב מוקדם ולנהל אותה בצורה המיטבית למטופל. תוצאות ההדמיה מספקות לרופא מידע מקיף ובהתאם הוא יכול לקבוע פרוטוקול טיפולי.

  • רטינופתיה נסיובית מרכזית

רטינופתיה נסיובית מרכזית היא מצב של הצטברות נוזלים מתחת לפני הרשתית ולעיתים מלווה בהיפרדות של האפיתל הפיגמנטי של הרשתית. זו אחת הסיבות לפגיעה באיכות הראיה באנשים צעירים בגילאי 20-50 וישנה חשיבות בבדיקות הדמיה שונות כדי להחליט על דרך הטיפול.

  • רטינופתיה סוכרתית

מחלת רטינופתיה סוכרתית נפוצה בקרב אנשים אשר סובלים מסוכרת במשך יותר מעשר שנים. אבחון וטיפול מוקדם יכולים להציל את הראיה. לכן פעמים רבות יומלץ לסוכרתיים לבצע בדיקת OCT אחת לתקופה, כאמצעי לאבחון בצקת מקולרית ולצורך טיפול בזמן.

  • היפרדות זגוגית העין

היפרדות זגוגית העין היא לא מחלה והיא תתגלה במהלך בדיקה שגרתית או לאחר תלונה על סימפטומים ספציפיים בראיה. באמצעות בדיקת ה-OCT אפשר לבדוק את ההיפרדות ולשלול או לגלות סיבוכים. כל היפרדות זגוגית היא שונה ולכן ישנה חשיבות רבה לביצוע הבדיקה.

  • חבלה

בדיקת OCT יכולה לסייע גם במקרים של חבלה בעין או באזור העין. אם הרופא יחליט שיש צורך לבחון האם ישנם שינויים ברשתית בשל הפגיעה, זו תהיה הבדיקה הטובה ביותר. הבדיקה אינה כואבת, היא לא פולשנית ואינה חושפת את המטופל לקרינה מייננת.

מתי לא ניתן לבצע בדיקת OCT?

מכשיר לבדיקת OCT הוא מכשיר טכנולוגי שמתבססת על גלי אור אשר חודרים לעין. לכן, לא ניתן לבצע אותה כאשר ישנם מצבים שמונעים מהאור לעבור פנימה. למשל, במקרה של קטרקט מתקדם אשר מתבטא בעכירות על עדשת העין, האור לא יצליח לעבור ולכן הרופא לא יקבל את התמונה הרצויה ולא יהיה ערך למידע שיתקבל. בנוסף, יתכן ואי אפשר יהיה לבצע את הבדיקה במקרים מסוימים של דימום בזגוגית, או עכירות קשה בקרנית אך כל מקרה לגופו ועל הרופא להחליט אם יש טעם בבדיקה או לא.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]