כתרים בשיניים? הכירו את כתר הזירקוניה - 0404
כתרים בשיניים? הכירו את כתר הזירקוניה צילום pixbay

כתרים בשיניים? הכירו את כתר הזירקוניה

כתרים לשיניים הם מהפתרונות הדנטליים והאסתטיים הנפוצים ביותר כיום. סביר מאוד להניח כי רובנו נזדקק לכתרים בשיניים במוקדם או במאוחר, ופתרון אפקטיבי זה נפוץ כיום גם בקרב קבוצות גילאים נרחבות. לחיוך שלנו חשיבות רבה בהתנהלותנו היומיומית בכל גיל, ובמידה ובעיות בשיניים גורמות לחיוך להיות לא אסתטי במיוחד, זה מורגש ומשמעותי ביותר עבור רובנו. למרבה המזל עולם רפואת השיניים ושיקום הפה מציע כיום פתרונות יעילים ואסתטיים ביותר, וכתרים בשיניים בראשם. במידה וזה רלבנטי עבורכם או עבר אדם הקרוב אליכם, חשוב לוודא שאתם מכירים את האפשרות האטרקטיבית ביותר בתחום זה כיום – כתר זירקוניה

כתר זירקוניה – במה מדובר?

גם מי שאינו בקיא במיוחד בעולם רפואת השיניים ושיקום הפה וודאי שמע לא אחת כל כתר חרסינה, למשל – כתר הוא מבנה המכתר את השתל הדנטאלי או שארית השן שנשארה, ומדמה שן אמיתית בצרה הטובה ביותר אליה ניתן להגיע. לאורך רבות מן השנים הכתרים לשיניים הטובים והאיכותיים ביותר היו כתר חרסינה – ציפוי של חרסינה אשר מבטיח כי הכתר נראה כמו שן אמיתית לכל דבר ועניין, וגם מבטיח כי הכתר חזק ועמיד לאורך זמן.

אך בשנים האחרונות התווספה אפשרות נוספת לצד כתרי החרסינה. הכוונה היא לכתר זירקוניה – כתר העשוי ממתכת הזירקוניום. זהי מתכת לבנה אשר תכנותיה הופכות אותה למועמדת האולטימטיבית עבור כתרים בשיניים.

למשל, יתרון משמעותי של כתר זירקוניה הוא כי בשל צבעה הלבן של המתכת ניתן להימנע מאת פס אפור המופיע בסוגים אחרים של כתרים בין הכתר לחניכיים, וכך "חושפים" את העובדה כי מדובר בכתר לא בשן אמיתית. במקרה של כתר זירקוניה אין את אותו פס אפור כלל והמראה המתקבל הוא טבעי ו"חלק" הרבה יותר. בנוסף, בעוד כתר חרסינה לרוב עשי ממתכת עם ציפוי של חרסינה בלבד, כתר זירקוניה עשוי כל כולו ממתכת לבנה זו, כך שהכתר עצמו אחיד וחזק יותר. במקרים מסוימים, בעיקר כאשר מדובר בשיניים הקדמיות בהן הצורך ב"הסוואה" מושלמת הוא משמעותי יותר, מוסיפים לכתר הזירקוניה עצמו ציפוי חרסינה, על מנת להגיע למראה אופטימאלי בו לא ניתן יהיה להבחין בין כתר לשן אמיתית (זוהי כאמור המטרה שלנו בשיקום הפה והחיוך).

בנוסף ליתרונות הנ"ל, זירקוניום גם נחשבת מתכת חזקה ועמידה מאוד, כך שהכתר יחזיק מעמד בצורה אופטימאלית למשך שנים רבות קדימה. מאחר והמתכת הזו אינה סופחת בקלות חומרים דוגמת צבעי מאכל, היא שומרת על מראה מושלם לאורך זמן. כמו כן, מדובר במתכת ידידותית יחסית לגוף האדם כך שגם מידת הבעיות הנוצרות בחניכיים בעקבות הכתר הוא מינימאלי וכמעט אינו קיים במקרה של כתר זירקוניה.

לסיכום, כפי שניתן להבין כתר זירקוניה הוא מבחינת רבת הדור הבא של כתרים לשיניים. מדבר בכתר עם יותר יתרונות מאשר כל פתרון אחר בתחום, וכזה הבנוי להחזיק מעמד בצורה מצוינת לאורך שנים קדימה. מומלץ בחום עבור כל מי שזקוק או מתעניין בכתרים לשיניים.

למידע נוסף אודות טיפולי כתרים היכנסו לאתר של דר' זאב אורמינר, מומחה לשיקום הפה.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]