כדאי לבדוק - האם מגיע לכם החזר מס? - 0404
כדאי לבדוק – האם מגיע לכם החזר מס? freepik

כדאי לבדוק – האם מגיע לכם החזר מס?

עבור מרבית העובדים השכירים במשק הישראלי מערכת היחסים בינם ובין רשות המיסים (וליתר דיוק- עם מס הכנסה) מצומצמת למדי. כלומר עיון בתלוש השכר החודשי מפגיש את העובד השכיר עם העובדה המדכאת שחלק משמעותי ממשכורתו המלאה מנוכה על ידי המעסיק ומועבר לרשות המיסים, אבל למעט עניין זה ואולי קבלת טופס 106 מדי שנה, במרבית המקרים לא זוכה אותו עובד שכיר ממוצע תיאורטי להתנהל באופן ישיר מול פקידי מס הכנסה.

כל ההקדמה שהוצגה לעיל נועדה לשמש כהסבר ורקע המצדיקים את כתיבתו של מאמר מיוחד על מנת להסביר לכל עובד שכיר מדוע כדאי לו לערוך בדיקה לזכאות לקבלת החזר מס, פעולה לא מסובכת במיוחד שיכולה להניב רווח כספי של כמה אלפי ₪ או למעלה מזה.

מה זה החזר מס? הסבר ותשובה

לפני שנצלול לאופן בו ניתן לקבל החזר מס נציג בפניכם הסבר קצר ומענה לשאלה המתבקשת- מה זה בעצם החזר מס? ובכן כדי להבין סוגיה זו צריך לדעת כי ברוב המוחלט של המקרים חישוב היקף מס ההכנסה שנדרש אדם מסוים לשלם נעשה על בסיס שנתי- כלומר במהלך החודשים הראשונים בשנה חדשה מבצעים פקידי ומחשבי מס הכנסה חישוב, על בסיס המידע שדווח להם על ידי עוסקים עצמאים וחברות ועל בסיס מידע המגיע ממקורות נוספים, כמה מס הכנסה נדרש אותו אדם לשלם על הכנסותיו בשנה לפני כן.

עובדה רלוונטית נוספת היא כי על אף שהחישוב הסופי של גובה המס נעשה על בסיס שנתי ובסיומה של שנת המס, במהלך שנת המס מבצעת רשות המיסים גביה חודשית/דו חודשית של מס הכנסה על בסיס דיווחים המועברים לה, גם כן על ידי עוסקים עצמאיים וחברות.

זכאות להחזר מס לשכירים מתקיימת כאשר סך כל סכומי המס שנגבו באופן חודשי במהלך שנת המס, גדול יותר מגובה שומת המס השנתית שקבעה רשות המיסים לנישום מסוים לגבי אותה שנת מס.

בהקשר זה ראוי לציין עובדה מצערת בהחלט- על אף שבידי רשות המיסים בישראל יש את המידע בנוגע לזכאות של אדם מסוים להחזר מס ובפרט כאשר מדובר בעובדים שכירים (לפחות ברוב המוחלט של המקרים) ועל אף שבידי אותה רשות יש את המידע והיכולת להעביר לאותו אדם את החזר המס באופן עצמאי, היא אינה מממשת יכולות אלו. כלומר על מנת שרשות המיסים תבצע בדיקת זכאות להחזר מס נדרשת הגשה בקשה ספציפית לעניין זה בצירוף שורה של מסמכים ואישורים רלוונטיים, זאת על שכאמור ברוב המקרים מידע זה כבר נמצא בידי רשות המיסים.

מדוע בוחרת רשות המיסים לפעול בצורה זו? ובכן הציניים מביננו יטענו שרשות המיסים אמונה על גביית ההון הנדרש למימון פעולות המדינה ועל כן אין לה אינטרס לפעול באופן עצמאי להשיב כסף לאזרחים.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]