הסיבות להופעת חרדה והדרך לטפל בה - 0404
הסיבות להופעת חרדה והדרך לטפל בה יח"צ

הסיבות להופעת חרדה והדרך לטפל בה

לעולם המודרני יתרונות רבים כשאנחנו יכולים ליהנות משפע של הזדמנויות וחיים "קלים" כשכל דבר נמצא בהישג יד (או קליק בלבד). לצד זאת אנו רואים עלייה בחרדה והיא קשורה במידה רבה לאורח החיים, למכשירים הניידים ולקצב הדברים.

נראה כי ישנם הרבה יותר אנשים שסובלים היום מחרדה, יותר מאי פעם. יתכן שהסיבה לכך היא אובייקטיבית וכי באמת יותר אנשים סובלים מחרדה. לצד זאת יש לזכור כי המודעות היום גדולה ולכן אנחנו נחשפים ליותר אנשים שחווים חרדה, מדי פעם או ברמת היום יום.

החרדה יכולה לפגוע בתפקוד היומי, במערכות יחסים, בתחושת הביטחון העצמי ולמרות כל המילים השליליות, יש גם צד חיובי. המודעות לחרדה מאפשרת לסובלים ממנה לגשת לטיפול, לקבל כלים להתנהלות טובה יותר ואף לגדול מתוכה. המטפלת נאוה הירשברג ממרכז אלון, מטפלת רגשית המתמחה בתחום, תסייע לנו בהבנת הסיבות להופעת החרדה ואופן הטיפול בה.

הסיבות אשר גורמות להופעת או עליית החרדה

החיים שלנו הרבה יותר מהירים היום. אנחנו יכולים לקבל תשובות לכל שאלה בלחיצת כפתור, אך עם כמה שזה נשמע פשוט, הציפיות מאיתנו גדולות יותר. המוח שלנו חשוף למסרים וגירויים עוצמתיים לאורך כל היום ורבים מאיתנו מגיעים בערב למצב שאנחנו פשוט מוצפים ולא מצליחים לנוח באמת.

חרדה יכולה להופיע כאשר ישנם גורמים ברורים הנראים לעין. כשאנחנו שומעים ביקורת באופן מתמשך, כשהאנשים מסביבנו פוגעים בנו וכשאנחנו מול מבחנים קבועים, נוכל להצביע על הסיבות להופעת החרדה. עם זאת, לפעמים חרדה תופיע גם כאשר על פניו נראה כי "הכל מושלם". החיים שלנו יכולים להיראות נוחים, נעימים ועדיין, נחווה חרדה.

אכילה לא מאוזנת (כזו שלא מותאמת עבורנו), חוסר בתנועה (כמו במקרים של למידה לאורך שעות או עבודה בישיבה) וחוויות אישיות שלא עובדו, הן חלק מהסיבות שיכולות להוביל להופעה או לעלייה בחרדה. יש לציין כי אנשים שסובלים מחרדה יכולים להיות צעירים ומבוגרים, נשים וגברים ומכל שכבות האוכלוסייה.

הדרך הנכונה לטפל בחרדה

הדבר הראשון החשוב ביותר הוא לקבל את העובדה שישנה חרדה ולהחליט לטפל בה. התעלמות, ניסיון לייפות את החיים ודחיקה של הרגשות, עלולים להגביר את הבעיה. התעלמות מחרדה עשויה להוביל לפעולות הימנעות ולגרום להחמרה שלה. למשל, אנשים שחרדים מסיטואציות חברתיות מסוימות עלולים להימנע מיותר ויותר סיטואציות שכאלה. בתחילה הם עשויים לוותר על מפגש חברתי בחוץ, לאחר מכן מפגשים חברתיים בבית ובסופו של דבר אפילו להרגיש קושי אמיתי במקום העבודה, מה שיכול להוביל להתפטרות.

לאחר ההבנה כי ישנה בעיה שיש לטפל בה, אפשר לפנות אל מרכז אלון אשר מציע גישה טיפולית משולבת. הופעת ועוצמת החרדה מושפעת מסיבות פיזיות לצד רגשיות ולכן יש להתייחס לכל האספקטים שיכולים להשפיע עליה. על המטפלת לבחון את מקור החרדה, להתעניין באורח החיים של מי שנמצא מולה ולהציע אמצעי טיפול מותאמים באופן אישי.

ברמה התזונתית יציע אלון הירשברג, מטפל ותיק ברפואה סינית שינויים תזונתיים לחיזוק הגוף שהרי כשהגוף בריא קל הרבה יותר לטפל בנפש, דיקור לחיזוק האיברים הפנימיים, ויתאים פורמולת צמחים אישית. במקביל המטפלת הרגשית תוכל להציע טכניקות שיכללו שיחה, דמיון מודרך ואחרות כשהמטרה היא להצליח להגיע אל עומק הבעיה ולטפל בה.

המציאות יכולה להיות מפחידה, הטיפול הופך אותה לידידותית

המציאות שלנו יכולה להיות מפחידה ומאיימת. אנחנו לא תמיד מודעים להשפעה של המציאות עלינו, כיצד הגלישה ברשתות החברתיות משפיעה עלינו ומה ההשפעה של כל מזון על הגוף שלנו. כשחיי היום יום מפחידים, מאיימים וכשעולה חרדה, הפתרון הוא לגשת לטיפול.

בשנה וחצי האחרונות הקורונה הוסיפה עוד לחצים ופחדים ויותר אנשים סובלים מחרדה. אם בשל המחלה עצמה ואם בשל ההשלכות על חיי היום יום. הפחד מהעתיד לבוא, הבדידות שרבים חוו והידיעה כי ישנו גורם מאיים, משפיעים על כל אחד ואחת ואצל חלק מעלים את החרדה וטיפול לא מעלים את המציאות, אך מספק כלים מתאימים להתמודדות בריאה ומקדמת.  

טיפול בחרדה יתייחס למכלול האדם, לפן הפיזי והרגשי והמרכז יציע לכל מטופל ומטופלת את השיטה שתתאים ביותר עבורם.

לפרטים נוספים אודות מטפלת רגשית ניתן לפנות למרכז אלון באמצעות הקישור: https://alloncenter.co.il/

בהצלחה!

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]