קנאביס רפואי ופיברומיאלגיה - 0404
קנאביס רפואי ופיברומיאלגיה FREEPIK

קנאביס רפואי ופיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה או דאבת השרירים הינה תסמונת שכיחה המתבטאת בכאבי שרירים ותשישות והיא מופיעה בקרב  5% -2% מהאוכלוסייה בכללית. תסמונת זו אינה מוגדרת רשמית כהתוויה למתן טיפול בקנאביס רפואי, אולם חולים רבים הלוקים בה מטופלים כיום באמצעות קנאביס רפואי וזאת בזכות סגולותיו לטיפול ולשיפור התסמינים השונים: כאבים כרוניים, רגישות עצבית, עייפות, תשישות ותסמינים נפשיים כגון חרדה ודיכאון. פיברומיאלגיה המוכרת בעולם הרפואה בשם FMS  הינה תסמונת הפוגעת ברקמות השריר ובגידים וגורמת לכאבים עזים, תחושת עייפות, חרדה ודיכאון. ההגדרה הרפואית של פיברומיאלגיה הינה אסופה של תסמינים כלומר תסמונת ולא מצב רפואי קבוע ואחיד המוגדר כמחלה. התסמונת מאובחנת ללא בסיס פיזיולוגי – פתולוגי  שניתן לזיהוי בבדיקות רפואיות, אלא על בסיס הדיווח של החולה. מקור התסמונת אינו ידוע, אולם מחקרים שונים מצאו כי היא עלולה להתפרץ כתוצאה מגורמים רבים וזאת ללא קשר לנטייה גנטית או מיקום גיאוגרפי. לרוב, הגורמים להתפרצות התסמונת הינם אירועים המאופיינים בלחץ או סטרס כגון: טראומה פיזית או נפשית, מחלה או שינויים הורמונליים.

תסמינים ומאפיינים פיזיים ונפשיים

בין התסמינים הנפוצים של דאבת השרירים, הראשון והבולט ביותר הינו כאב. מדובר בכאבים כרוניים מופשטים ללא מקור מאובחן או הסבר המופיעים, ברוב המקרים, בכל הגוף. הבעייתיות באבחון התסמונת נובע מכך שבדיקה פיזית כללית, לא תעלה, ברוב המקרים, ממצא פתולוגי כלשהו שניתן יהיה להתבסס עליו. למרות שהחולה ייראה כלפי חוץ כבריא לגמרי, בדיקה קפדנית ומעמיקה של השרירים תגלה ותחשוך אזורים רגישים במקומות מסוימים דוגמת: עצמות הבריח, החלק החיצוני של הירך וצידי העורף. נוכחותן של נקודות רגישות והתבנית הייחודית שלהן בשילוב סימפטומים ספציפיים של כאב, יוצרים הבדלה והבחנה בין פיברומיאלגיה לבין תסמונות ומחלות כאב אחרות ומאפשרות לזהות ולאבחן את התסמונת בסבירות גבוהה באופן יחסי.

כלים לאבחון התסמונת

בנוסף למיקום הכאב, משך הזמן שהחולה חש כאבים מהווה גורם מכריע בתהליך האבחון, כאשר כאבים העומדים בדרישות הגדרת התסמונת צריכים להימשך שלושה חודשים לפחות. מלבד הכאבים המופשטים העזים והממושכים, פיברומיאלגיה מתאפיינת גם בעייפות ותחושה של חוסר אנרגיה ולעתים גם בכאבי בטן, בעיות עיכול, כאבי ראש ועוד. מבחינה נפשית, הסובלים מהתסמונת חווים לעתים קרובות שינויים ביכולת החשיבה ובמצב הרוח העלולים להוביל לדיכאון, חרדה, פגיעה בזיכרון וביכולת הריכוז.

טיפול בפיברומיאלגיה באמצעות קנאביס רפואי

הטיפול בתסמונת באמצעות קנאביס מבוסס על תכונותיו וסגולותיו הייחודיות של הקנאביס בטשטוש ושיכוך כאבים, שיפור מצב הרוח והתחושה הכללית והנפשית של המטופל. תכונות אלה נבדקו, נבחנו והוכחו כאפקטיביות ביותר עבור הסובלים מתסמיני הכאב המאפיינים פיברומיאלגיה בדגש על כאבים כרוניים עוצמתיים. חולי פיברומיאלגיה שטופלו בקנאביס רפואי  דיווחו על הקלה משמעותית ביותר בכאבים, שיפור ההרגשה הנפשית והכללית והיעלמות הנוקשות השרירים. יעילות הטיפול והעובדה כי הוא אינו גורם לתופעות לוואי הדומות לאלו הנוצרות בעת טיפול במשככי כאבים, הפכו את השימוש בקנאביס רפואי לדרך הטיפול המקובלת, השכיחה והאפקטיבית ביותר בפיברומיאלגיה. בכל פורום קנאביס תוכלו לקבל מידע מקצועי, מועיל וחיוני הן לגבי איכות ויעילות הטיפול והן לגבי הדרכים לקבלת אישור ורישיון.

שיפור ניכר בכל התסמינים

כאמור, הטיפול בפיברומיאלגיה באמצעות קנאביס רפואי נמצא כיעיל יותר בהשוואה לטיפול בתרופות קונבנציונליות. הקנאביס הרפואי מביא לשיפור ניכר בתסמיני המחלה וזאת ללא הופעת תופעות לוואי קשות המגיעות עם טיפול תרופתי. בכל המחקרים שבוצעו בתחום, נמצא כי הקנאביס אפקטיבי בכל הפרמטרים של טיפול בכאב, דיכאון ועייפות המאפיינים את התסמונת. על מנת להמחיש את ממדי ואחוזי ההצלחה בטיפול בקנאביס רפואי בפיברומיאלגיה ניתן להביט בנתונים הבאים: 62% מהנשאלים דיווחו כי הטיפול היה יעיל מאוד בכל הנוגע לסימפטומי הכאב, 33% דיווחו על שיפור מסוים ורק 5% אמרו כי הטיפול לא סייע להם כלל.

על אף העובדה כי טיפול בפיברומיאלגיה באמצעות קנאביס רפואי הוכח כיעיל ביותר, רבים מהסובלים מהתסמונת נאלצים להמתין פרק זמן ממושך עד לקבלת אישור לטיפול באמצעות קנאביס. עם זאת, במהלך השנים האחרונות ניתן לראות שינוי ושיפור בגישה של הממסד הרפואי בכל הנוגע למתן הטיפול בקנאביס, כך שהמסלול שנאלצים חולי פיברומיאלגיה לעבור עד לקבלת האישור, קצר יותר ופחות מייגע וקשה. על מנת להתעדכן בכל השינויים הנוגעים לקבלת אישור לטיפול בקנאביס בפיברומיאלגיה, פורום קנאביס מציג בפניכם את כל המידע העדכני והרלוונטי ביותר.

זכאות לקבלת טיפול באמצעות קנאביס רפואי

כיום, הסובלים מדאבת השרירים, יכולים לקבל אישור ורישיון לטיפול באמצעות קנאביס רפואי במידה והם עומדים בתנאים המקובלים וזאת ללא צורך בוועדת ערר כפי שהיה נדרש בעבר. משרד הבריאות הקל באופן משמעותי על הליך הגשת הבקשה וקבלת האישור וזאת במטרה להקל על החולים ומתוך הבנה לגבי מידת יעילות הטיפול. עד לאחרונה, מחלת הכאב דאבת השרירים לא היוותה חלק מרשימת הבעיות הבריאותית והמחלות שזיכו בקבלת טיפול בקנאביס רפואי ומי שהצליח לקבל אישור עשה זאת דרך וועדת ערר ומדובר היה במקרים חריגים בלבד. כאמור,  התסמונת עדיין לא הוכנסה לרשימת ההתוויות, אולם הדרך לקבלת רישיון לטיפול באמצעות קנאביס רפואי קוצרה באופן משמעותי והתנאים הוקלו.

כיצד קנאביס רפואי מסייע לסובלים מפיברומיאלגיה?

  • הקלה על כאב – קנאביס רפואי מהווה את אחד הטיפולים האפקטיביים להקלה על כאב בקרב חולי פיברומיאלגיה וזאת מתוך התבססות על מחקרים רבים ודיווחים של חולים. ההקלה בכאב מושגת בזכות ההשפעה החיובית של הקנאביס על מנגנון הפעלתם של קולטנים קנבינואידים ומדובר בדרך יעילה להקלה על כאבים.
  • שיפור השינה – אחד התסמינים הבעייתיים ביותר ממנו סובלים חולי פיברומיאלגיה הינו הפרעות בשינה. חולים רבים מתקשים להירדם בלילה וסובלים מחוסר משמעותי בשעות שינה. הטיפול בקנאביס רפואי מביא לשיפור ניכר באיכות השינה.
  • הפחתת לחץ וסטרס – השימוש בקנאביס רפואי משרה רוגע ובכך מסייע ותורם להפחתת תסמיני המחלה.

לסיכום, פיברומיאלגיה הינה תסמונת כאב שאחת הדרכים היעילות והטובות לטפל בה היא באמצעות קנאביס רפואי. תכונותיו הייחודיות של הקנאביס הינן בעלות השפעה חיובית להפחתת כאב, הורדת סטרס ושיפור השינה, מה שמוביל לשיפור ניכר באיכות חייהם של המטופלים.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]