על קיסר ודקטון – כך תתאימו את השיש למטבח - 0404
על קיסר ודקטון – כך תתאימו את השיש למטבח 123rf

על קיסר ודקטון – כך תתאימו את השיש למטבח

ענף השיש למטבח נהנה מביקוש גבוה במיוחד לאור כמות היסטורית של התחלות בנייה וחשוב לא פחות, השיפוצים התכופים שנעשים במדינת ישראל.

הביקוש הגבוהה מוביל לאינספור סוגים ודגמים של משטחים למטבח ולמאות משווקים שונים, מה שיכול להותיר את הצרכן הממוצע שרוצה לשדרג את השיש במטבח מבולבל למדי עם קושי להחליט איזה שיש למטבח עליו להתקין.

למען האמת, אם יודעים כיצד לבצע את הבחירה, יכולים להגיע לתוצאות מעולות ולהתאמה מושלמת לצרכים שלכם, אך כדי לעשות את זה, בואו ונכיר כמה עקרונות והבדלים בין סוגי שיש שונים ונדון בדרך הנכונה להתאמת השיש למטבח שלכם.

הדרך הטובה ביותר כדי לסקור את ענף השיש למטבח בישראל תהיה באמצעות שני הסוגים הנמכרים ביותר בשנים האחרונות.

מצד אחד שיש אבן קיסר שעשוי מקוורץ (עם שינוי שנכנס בשנים האחרונות ועליו נרחיב בהמשך) ומהצד שני שיש דקטון שטרף את הקלפים ושינה את מפת הצריכה של משטחים למטבח.

האמת על שיש למטבח שאתם לא יודעים

כמעט כולם נוהגים לקרוא למשטחים המפרסמים שעליהם מכינים מזון, שיש למטבח כשלמעשה זאת טעות מיסודה.

הסיבה לכך היא שכמעט כל המשטחים שמשווקים היום בישראל, אינם עשויים משיש אלא מתרכובות כאלה ואחרות של מינרלים שמחוממים לטמפרטורות גבוהות ונדחסים בטכניקות מתקדמות עד להיווצרות המשטחים דמויי השיש.

זה בדיוק גם מה שקורה בייצור המשטחים הנמכרים דקטון או אבן קיסר. שניהם מעולים אך אף אחד מהם לא עשוי שיש טבעי.

האם זה צריך להטריד אתכם? ממש לא. ההבדל הוא שהם אינם נחצבים באדמה. יש לזה יתרונות של היכולת לשלוט במראה ואיכות החומר ומצד שני החיסרון הוא שהם נמכרים לפי דגמים כך שיש סיכוי שלשכן שלכם יהיה שיש דומה.

היצרנים מפצים על החיסרון הזה בתכנון וייצור של מאות דגמים שונים כך שהסיכוי למבוכה (אם בכלל) יורד באופן משמעותי.

אם נסכם את זה, אפשר לומר שמרבית המשטחים למטבח אינם עשויים שיש טבעי אך הם מציגים יכולות ומראה שהופכים אותם למתאימים במיוחד ויש שיאמרו למושלמים.

משטחי קוורץ

משטחי קוורץ היו עד לפני שנים מועטות הקונצנזוס בכל מה שקשור לבחירת משטחים למטבח כשהסוג המוביל בקטגוריה הזאת הם משטחי אבן קיסר.

משטחי קוורץ מתאפיינים במראה עדכני וביכולות שהופכות אותם למתאימים במיוחד למטבח.

מאחר שאלה משטחים שמיוצרים באופן מפוקח, הם כל הזמן מציגים שיפורים מבחינת יכולת העמידות כמו גם דגמים וצבעים כשחברת 'אבן קיסר' הישראלית מהווה את אחד המוקדים לחידושים האלה.

אם ניכנס ליתרונות והחסרונות של משטחי קוורץ בכלל ואבן קיסר בפרט, אפשר לומר שהם מציגים עמידות גבוהה לחום, לשריטות ולשחיקה, אך יחד עם זאת חשוב להבחין בין הדגמים השונים ולעתים ניתן להבחין בדגמים חסינים יותר או פחות.

משטחי פורצלן

באופן כללי משטחי הקוורץ של אבן קיסר איכותיים ומתאימים לכל מטבח, אך בענף שממשיך להתפתח כל הזמן, צצים משטחים חדשים שקוראים תיגר על משטחי הקוורץ של אבן קיסר כשהבולט הוא משטח דקטון שעשוי מפורצלן.

משטחי פורצלן כמו הקוורץ, גם הם מיוצרים באופן מבוקר ובעוד אבן קיסר מיוצר בישראל, משטחי דקטון שמובילים את מהפיכת משטחי הפורצלן, מיוצרים בספרד על ידי חברת קוסנטינו שנחשבת לשם עולמי.

אף על פי שמשטחי פורצלן מיוצרים גם הם בתהליכים דומים לאלה של הקוורץ, הרכב החומרים שלהם שונה ומאפשר להגיע לרמות גבוהות עוד יותר של חסינות בפני חום, קור ואפילו שריטות.

איך זה בא לידי ביטוי? במשטחי דקטון רבים ניתן להניח חפצים חמים כמו סיר או תבנית באופן ישיר על המשטח ובלי להיעזר באביזרים כמו תחתיות (שמומלצות במטבחים עם אבן קיסר).

יתרון נוסף הוא העמידות ללכלוך מכיוון שדקטון פורצלן אטום יותר ומונע הצטברות של לכלוך וכתמים, וכדי לנקות אותו ניתן להשתמש כמעט בכל חומר ניקוי, אפילו חזק במיוחד.

הפורצלן בכלל והדקטון בפרט, מציגים חוסן מפתיע בפני שריטות ולכן ניתן לעתים אפילו לחתוך עליהם מזון באופן ישיר בלי להזדקק לקרש חיתוך!

אבן קיסר – אבל פורצלן

אל תבינו לא נכון, משטחי אבן קיסר שעשויים מקוורץ נחשבים למובילים ואיכותיים במיוחד, אך מה לעשות שרבים דורשים משהו שמתיימר להיות אפילו עמיד וטוב יותר?

התשובה היא מתחילים לייצר משטחי פורצלן. ואכן בשנים האחרונות חברת אבן קיסר רכשה מפעל מתקדם שמתמחה בייצור פורצלן והחלה לשווק את המשטחים האיכותיים מתוך מטרה לחדור גם אל פלח השוק הצומח של הפורצלן.

וכך נוצר מצב שכיום חברת אבן קיסר לא רק ידועה במשטחי הקוורץ האיכותיים, אלא גם במשטחי פורצלן חזקים ועמידים שמסתכלים על כל המתחרים "בלבן של העיניים".

דקטון או אבן קיסר – מה לבחור?

הבחירה בין שני משטחים כל כך מוצלחים יכולה להיות קשה, עניין שמסתבך עוד יותר כששומעים נציגי מכירות שחלקם עם אינטרס מובהק.

יחד עם זאת, אנו מציעים לבחון את הבחירה לפי שני קריטריונים אובייקטיביים:

קריטריון ראשון – אופן השימוש במטבח

לאופן השימוש במטבח חשיבות גבוהה בבחירת המשטח. אם אתם עומדים לנצל את היתרון היחסי של הפורצלן על הקוורץ, ובכלל זה חיתוך ישיר על גבי המשטח והנחת חפצים חמים, הפורצלן עשוי להתאים לכם ובתנאי שאתם נוהגים לבשל בעצמכם ופחות להזמין 'תן ביס'.

מצד שני, יש רבים שרוכשים את משטחי הפורצלן ובסוף נעזרים בקרש חיתוך… אז למה כל הטרחה?

חשוב לחזור ולהדגיש שמשטחי קוורץ של אבן קיסר מציגים מדי שנה שיפור מתמיד ועמידות הולכת וגדלה, כך שזה לא מה שיפריע לכם לבשל מטעמים, ובהחלט תרגישו בנוח עם שני המשטחים כשיש יתרון לדקטון מבחינת השימושיות.

קריטריון שני – התקציב שלכם לשיש

התקציב משחק תפקיד מרכזי ולאור ההפרשים במחיר, אנו לא רואים שום סיבה להשקיע יותר ממה שיש, אחת כמה וכמה כשהמטבח גדול וההפרש הופך למהותי יותר, ולכן יש כאן יתרון לאבן קיסר.

בסיכומו של דבר הן דקטון והן אבן קיסר הם שחקנים מובילים שמציגים משטחים מרהיבים ואיכותיים שמתאימים לכל אחד ואחת. יחד עם זאת לפורצלן מספר יתרונות יחסיים ומי שרוצה, יכול לכוון לעבר דקטון או אבן קיסר פורצלן.

כך או כך, לאוכל שלכם יהיה טעם זהה עם שני המשטחים והמטבח שלכם יראה מעולה!

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]