איך לבחור מצבה להנצחת יקיריכם - 0404
איך לבחור מצבה להנצחת יקיריכם pixabay

איך לבחור מצבה להנצחת יקיריכם

בחירת מצבה לרוב אינה דבר קל, בעיקר מפני שאנו נדרשים לעשות אותו בשבועות הראשונים שלאחר מותו של אדם שהיה קרוב אלינו, ובחירת המצבה שתנציח אותו לעולמים אינה דבר טריוויאלי, מובן מאליו או פשוט מבחינה רגשית. לכן פועלים כיום גם שירותים וחברות התומכות במשפחת הנפטר/ת, מלוות אותה לאורך התהליך ודואגות שהכל מתבצע כמו שצריך ובזמן.

התייעצנו עם חברת עדן עד, מומחים בעיצוב, הקמת מצבה והרכבתה כדי לרכז נקודות חשובות עבור כל מי שנדרש לבחור מצבה עבור אדם קרוב שנפטר – מתי יש לעשות זאת וכיצד מומלץ לבחור ולעצב את המצבה?

בחירה והזמנת מצבה – מתי יש לעשות זאת?

נתחיל עם המועד – מתי עלינו לדאוג לבחירת ורכישת מצבה עבור אדם הקרוב אלינו והלך לעולמו? ובכן, חשוב לדעת שבימים הראשנים שלאחר הפטירה אינכם צריכים להתעסק ולהטריד את עצמכם עם בחירת המצבה. ניתן להתפנות לסידורי ההלוויה בראש שקט ולדאוג לבחירת המצבה רק לאחר מכן. ביהדות נהוג לחשוף את המצבה רק באזכרה המציינת 30 יום לפטירתו/ה של המנוח/ה, כך שיש כמה שבועות טובים לטפל בעניין (חשוב כמובן להשאיר כמה שבועות להכנת המצבה והתקנתה, אך אין צורך לדאוג לכך במהלך הימים הראשונים שלאחר הפטירה וההלוויה)

כיצד נבחר מצבה? שלבים עיקריים מומלצים

אז כיצד נבחר מצבה עבור אדם קרוב שהלך לעולמו? מוטלת עלינו כאן אחריות בלתי מבוטלת, שכן המצבה צפויה להנציח את קברו וזכרו של אותו אדם למשך שנים רבות וארוכות קדימה. נרצה משהו מכובד אך בעל נימה אישית וזיקה מסוימת לאותו אדם, משהו שכל מי שהכיר אותו ויבוא לבקר בקברו יוכל להזדהות עימו במידה מסוימת. עם זאת, כבר כאן ועכשיו חשוב להדגיש כי נכון ביותר לבחור את המצבה בהתאם לטעמים, ההעדפות והרצונות של הנפטר (במידה והשאיר הוראות בעניין) ו/או בני משפחתו הקרובים, ולא אף אחד אחר. גם אם אתם חושבים שהמצבה שבחרתם לא תהיה לטעמם של אנשים מסוימים, אין זה משנה – מה שחשוב הוא רצון הנפטר ורצון המשפחה הקרובה, לפני כל אדם אחר!

להלן כמה שלבים בסיסיים ומועילים אשר יסייעו לכם בתהליך בחירת המצבה:

בחירת כיתוב/מסר/תמונה  

עוד לפני שבוחנים סוגי אבנים שונות וכד' נסו להגיע לכלל החלטה בנוגע למה תרצו שיהיה כתוב על המצבה – פתגם המזוהה/רלבנטי עבור הנפטר, פסוק כלשהו מהמקורות, ברכה זו או אחרת וכיוצ"ב. בנוסף, נסו להחליט האם ובאיזה פורמט תרצו לכתוב את תאריכי הלידה והמוות (לועזי, עברי, גם וגם, בלי תאריכים בכלל וכו') ואת שם הנפטר. במידה וקשה לכם להגיע לכלל החלטה קבצו סביבכם את כמה מהאנשים שהיו הקרובים ביותר לאותו אדם (ילדיו, בן/ת זוג, אחים וכד') ושאלו לדעתם. גם אם יהיו מעט חילוקי דעות, אין מה לעשות – חייבים לדבר על זה ולקבל החלטה.

בחירת סוג האבן  

לאחר שהחלטתם פחות או יותר מה יהיה כתוב על המצבה ובאיזה אופן ניתן להתפנות לבחירת סוג האבן, וסוג המצבה. תוכלו לראות דוגמאות רבות לסוגים העיקריים של אבנים המשמשות עבור מצבות בארץ גם בבתי קברות כמובן אך גם באתר שלנו, וכך תוכלו לבחור מצבה מאבן לבנה או שחורה, מצבה מאבן המשלבת כמה צבעים (בדומה לאבן שיש) ועוד. צפייה באפשרויות השונות במקרה זה מועילה ביותר לקבל החלטה ולהבין בכלל מהן האפשרויות העומדות בפניכם

עיצוב המצבה  

את המצבה תוכלו לעצב כיום בעצמכם בקלות ובמהירות, למשל דרך האתר של קבלני מצבות. תוכלו לעצב את המצבה עצמה, לבחור את האבן, את הצבע, את הכיתוב וכיוצ"ב, ואפילו להזמין דרך האתר. לא תצטרכו להגיע לשום מקום או להתחיל להתרוצץ ולחפש אחר בונה מצבות מקצועי ואמין. קבלני מצבות מקצועיים ידאגו לייצור המצבה בה אתם מעוניינים, בצורה המקצועית ביותר וללא כל ניסיונות לקיצור דרך וחיסכון בעלויות. כמובן שאם אינכם מעוניינים לעצב את המצבה בעצמכם באתר תוכלו להיעזר באנשי מקצוע המתמחים בהקמת מצבות, אשר ילוו אתכם בתהליך ויכווינו אתכם על מנת שתוכלו לסיים עם התהליך במהרה

ממי להזמין?  

אולי השאלה החשובה ביותר בתהליך בחירת מצבה הוא – עם מי נעבוד וממי נזמין את המצבה? פועלים בארץ כיום לא מעט בוני מצבות. חשוב להקפיד כי מדובר בבעל מקצוע בעל ניסיון בתחום, מכיר את כללי יהדות ומסורת בבניית מצבות וכמובן אמין.

לפני שאתם מזמינים מצבה מבעל מקצוע, כנסו לאתר שלו, תתרשמו מהקטלוג מצבות תשוו מחירים עם קבלני מצבות אחרים ותוודאו שיש המלצות עליו.

שלא תדעו צער.

מבזקיםלכל המבזקים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]