אבחון בעיות בבלוטת הערמונית - 0404
אבחון בעיות בבלוטת הערמונית http://rf123.com

אבחון בעיות בבלוטת הערמונית

כיום מאות אלפי  גברים במדינת ישראל סובלים מבעיות בבלוטת הערמונית בממוצע. מדובר בגבר אחד מתוך כ- 9 גברים הסובל מקשיים במתן שתן ובתפקוד מיני, המשפיעים משמעותית על רמת החיים שלו.

רוב הגברים בגילאים 50-60 מפתחים גדילה טבעית של בלוטת הערמונית ובעקבותיה בעיות בבלוטת הערמונית, שחלקם יצטרכו לעבור טיפול תרופתי או ניתוח פרוסטטה למדריךהמלא לחץ כאן וחלקם צריכים להתמודד עם התפתחות סרטן הערמונית.

מהי בלוטת הערמונית?

בלוטת הערמונית היא בלוטה הורמונלית בצורת אגוז מלך, המהווה חלק חשוב ממערכת הרבייה של הגבר הכוללת בין היתר גם את הפין, האשכים והזרע. היא ממוקמת לפני הרקטום, ממש מתחת לשלפוחית השתן, ומקיפה את השופכה (צינור המשתתף בתהליכי ההעברה של השתן והזרע החוצה) ואת שלפוחית השתן עצמה.

הערמונית משחקת תפקיד מפתח בתהליך יצירת העובר: היא מייצרת נוזלים שמגוננים על תאי הזרע ומזינים אותם במזון וחמצן, כך שיישמרו על איכותם לאורך השנים. בעת תהליך הפריה, נוזל הערמונית נושא את הזרע קדימה דרך השופכה, בכדי לקדם הפריה חיובית ולהביא להיריון.

אבחון בעיות בבלוטת הערמונית – בדיקות ראשוניות

תהליך האבחון מתבצע לאחר שנקבע על ידי רופא כי התסמינים שמציג המטופל אכן מתאימים למתווה של מחלות בבלוטת הערמונית, באמצעות מגוון של בדיקות למטרות אבחון בעיות בבלוטת הערמונית ולרבות בדיקה פיזית, צילומים ובדיקות מעבדה.

בדיקה פיזית – בדיקה רקטאלית גופנית, המאפשרת לרופא לחוש את נפח הערמונית ולעמוד על גודלה ומצבה.

בדיקת PSAבדיקת דם המהווה חלק מתהליך אבחון בעיות בבלוטת הערמונית. חלבון ה- PSA הוא חלבון ספציפי המופרש מבלוטת הערמונית, לכן רמות גבוהות שלו בדם עשויות להצביע על מחלה כמו סרטן הערמונית, דלקת בערמונית או הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית. מגיל 50 והלאה, לכל גבר מומלץ לבצע בדיקת PSA מידי שנה, בכדי לגלות תופעות בבלוטת הערמונית מוקדם וגם לטפל בהן לפני שיחמירו. טיפול מוקדם מומלץ משום שהוא פעמים רבות מביא להחלמה מלאה מהמחלה, ומונע נזקים גופניים בטווח הארוך.

אבחון בעיות בבלוטת הערמונית – בדיקות מתקדמות

במקרה והתעורר חשש לבעיה בבלוטת הערמונית, הרופא יפנה את המטופל לבצע את הבדיקות הבאות.

4K SCORE

בדיקת דם שבודקת את הרמות של מספר חלבונים נוספים המופרשים מבלוטת הערמונית. רמות גבוהות של חלבונים, לצד משתנים נוספים כמו גיל המטופל ותוצאות של בדיקות קודמות, יעידו אם קיימת בעיה בבלוטת הערמונית או לאו. ציון הבדיקה נקבע לפי אחוזים, כאשר ציון הנמוך מ- 7.5% מבציע כי הערמונית בריאה, בעוד שציון גבוה יותר יזמן בדיקות מתקדמות יותר.

MRI לערמונית

צילומי MRI מסייעים לרופאים לראות את בלוטת הערמונית בצורה נוחה ולהעריך את מצבה בקלות. הצילום נערך במתקן בטוח לחלוטין, לרוב לצד הזרקה של חומרים להדגשת הערמונית בצילומים עצמם. הבדיקה עצמה מייצרת קרינה רבה.

ביופסיה

ביופסיה לרוב נערכת תחת הרדמה מקומית או כללית, ונערכת על ידי החדרת מתמר אולטרסאונד רקטלי דרך פי הטבעת או TRUS (Trans-Rectal-Ultrasound). המתמר מסייע לבצע בדיקה שיטתית של הערמונית ולאסוף דגימות מאזורים שונים בה, בכדי לאשש כי קיימת מחלה באזור.

 

הדגימות מועברות למעבדה ושם, תחת המיקרוסקופ, הרופאים מבצעים אבחון בעיות בבלוטת הערמונית באופן חותך.

במקרה ונמצאה תשובה חיובית באחת או יותר מהבדיקות הנ"ל, הרופא עשוי להפנות את המטופל לבדיקות נוספות כמו סריקת PET או צילום CT, שמסייעים לאבחן את הבעיה הקיימת בצורה השקופה והמובנת ביותר.

ההמלצה הרווחת במערכת הבריאות היא לבצע בדיקות לאבחון בעיות בבלוטת הערמונית מידי שנה מגיל 50 והלאה, ואפילו גיל 45 במשפחות שבהן התופעה נפוצה. איתור מוקדם של הבעיה, מגדיל את הסיכויים לנצח אותה מבעוד מועד ולשוב ליהנות מרמת חיים טובה ללא תופעות לוואי.

הכותב אינו רופא והכתבה אינה תחליף לייעוץ רפואי.

מבזקיםלכל המבזקים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]