האם כלבים הם באמת עיוורי צבעים? - 0404
האם כלבים הם באמת עיוורי צבעים? freepik

האם כלבים הם באמת עיוורי צבעים?

במשך שנים רבות מסתובבת טענה שלפיה כלבים הם עיוורי צבעים, כלומר – רואים את העולם בשחור ולבן בלבד. זה נכון, הראייה של כלבים אכן שונה מזו של בני אדם, אך האם זה אומר שהם לא רואים צבעים כלל? מתברר שלכלבים יש נקודת ראייה מיוחדת על העולם בכל הנוגע לצבעים, וכעת תוכלו לגלות בדיוק איך הכלב שלכם רואה את סביבתו.

מבנה עיניים של כלבים

לכלבים יש 2 סוגים של מדוכים (תאי חרוט) בעיניים, וכמות תאי החרוט בעיניהם היא רק כ-20% מזו של בני אדם. התאים הייחודיים הללו אחראיים לקליטת אור וראיית צבע, כך שקליטת הצבע של כלבים פחותה מזו של בני אדם.

בגלל כמות תאי החרוט הנמוכה יחסית בעיניים של כלבים, הם קולטים רק חלק מהצבעים בספקטרום. עיניים של כלבים קולטות גוונים של אפור, צהוב, כחול, וחום. הראייה הזו, שמכונה ראייה דיכרומטית, דומה לעיוורון צבעים של בני אדם (במקרים הללו ישנה בעיה בהבחנה בגווני ירוק ואדום).

פירוש הדבר הוא שכלבים רואים צבעים בצורה אחרת מבני אדם. גוונים ירוקים נראים בעיניהם כחולים וגווני אדום וכתום נתפסים בעיניהם בצבעי חום. כתוצאה מכך, ישנם פריטים שכלבים לא מבחינים בהם בצורה חלקה. אם הכלב שלכם לא מגיב לפעמים לאוכל לכלבים או צעצועים לכלבים – זה פשוט כי הוא לא בדיוק מבחין בהם.

על כלבים ועיוורון צבעים

כפי שהבנתם, כלבים הם לא עיוורי צבעים, וישנם גוונים שונים שהם מבחינים בהם. העולם של כלבים הוא לא רק שחור ולבן, אלא מלא בגוונים שונים וייחודיים. למרות זאת, הראייה של כלבים בחשיכה היא מצוינת בזכות מבנה העיניים שלהם.

לעומת זאת, בשעות היום הראייה של כלבים פחותה ב-50% מזו של בני אדם. למרבה השמחה, חוש הריח והשמיעה המפותח של כלבים עוזר להם לפצות על החיסרון הזה. החושים החדים הללו מאפשרים לכלבים להתמצא בכל מקום בצורה אופטימלית, גם אם הראייה שלכם לא חדה כמו זו שלנו.

האם יש הבדלים בחוש הראייה של כלבים מזנים שונים?

כלבים מזנים שונים נבדלים זה מזה במספר מאפיינים, לרבות חוש הראייה. למעשה, יש הבדלים ניכרים בחוש הראייה של כלבים מזנים שונים. כך למשל, לכלבים עם אף ארוך ופנים צרות יש שדה ראייה מוגבל יותר מזנים אחרים. מצד שני, יש להם ראייה מרחבית טובה יותר, למרות המגבלה של ראייה קדימה.

אם אתם רוצים להקל על החיים של הכלב שלכם, קנו לו צעצועים בגוונים צהובים וכחולים שהוא יכול להבחין בהם בקלות. צעצועים כאלו ועוד מגוון מוצרים לכלבים תוכלו למצוא בחנות חיות "כלבו לכלב ולחתול". זה לא משנה איך הכלב שלכם רואה את העולם, בחנות הזו עולמם של כלבים הוא תמיד ורוד, ולכל כלב יש שלל פינוקים שזמינים למשלוח מהיר עד הבית.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]