למה אסור לפי חוק לנהוג בלי ביטוח? - 0404
למה אסור לפי חוק לנהוג בלי ביטוח? depositphotos

למה אסור לפי חוק לנהוג בלי ביטוח?

ביטוח לרכב הוא עניין לא זול, ונהגים רבים נוטים לוותר עליו כדי לקצץ בעלויות, בעיקר אם הרכב שלהם ישן או בעל שווי יחסית נמוך. עם זאת, יש סוג אחד של ביטוח שהחוק אוסר עליכם לא לרכוש – ביטוח החובה. זהו ביטוח שהמדינה מחייבת כל בעל רכב לקנות, בלי קשר לגיל שלו או לשאלה האם עבר תאונות בעבר או לא, וגם בלי קשר לסוג הרכב ולוותק שלו על הכביש.

ביטוח החובה מכסה הוצאות רפואיות של כל מי שנפגע פיזית כתוצאה משימוש ברכב המבוטח – הנהג והנוסעים האחרים ברכב וכן מעורבים מרכבים אחרים והולכי רגל. מעבר להוצאות הרפואיות, הביטוח מעניק כיסוי גם מפני מקרים מורכבים יותר של אובדן כושר עבודה או אחוזי נכות. חשוב לדעת כי הביטוח הוא חובה עבור הנהגים ולא עבור חברות הביטוח, כלומר אין חוק שאוסר עליהן לסרב לבטח נהגים בעייתיים.

מהו העונש שמקבלים על נהיגה ללא ביטוח חובה?

גם אם לא התרחש אירוע ביטוחי (כלומר, תאונת דרכים) שאמור לגרום להפעלת הפוליסה, נסיעה בלי ביטוח חובה מסכנת אתכם. אם שוטר יעצור אתכם לבדיקה שגרתית ויתפוס אתכם ללא ביטוח בתוקף, תקבלו זימון לבית המשפט, ואם לא תתייצבו זה ייתפס כהודאה באשמה. אם תגיעו לזימון, תקבלו ככל הנראה קנס כספי, שהגובה שלו ייקבע על פי העבר שלכם על הכביש ויוכל להגיע עד עשרות אלפי שקלים. במידה ותיתפסו ללא ביטוח לא בבדיקה שגרתית, אלא בעקבות תאונה בה תהיו מעורבים, חומרת העונש תושפע גם מחומרת המקרה. בכל מקרה, אם מדובר בעבירות חוזרות, העונש יכול להיות גם שלילת רישיון.

מעבר להשלכות המשפטיות, במקרה של תאונת דרכים עם נפגעים להיעדר ביטוח חובה יכולות להיות גם השלכות כלכליות כבדות. אם תסבלו מפציעות, תצטרכו לעמוד בעצמכם בעלות ההוצאות הרפואיות, ואם חלילה תפגעו באחרים תסתבכו אפילו יותר. מי שנפגע בתאונת דרכים על ידי רכב שאינו מבוטח, רשאי לפנות בתביעת פיצויים ל'קרנית' (קרן פיצויים לנפגעי תאונות דרכים), אשר רשאית לתבוע את התשלומים אותם שילמה לו, מהנוהג ברכב הלא מבוטח שהיה מעורב בתאונה.

עונש כפול על עבירות תנועה

נהיגה ללא ביטוח בתוקף עלולה לפגוע בנהג גם בצורה נוספת – כל עבירת תנועה הופכת לחמורה יותר אם הנהג נסע ללא ביטוח חובה. כלומר, אם תיתפסו ללא חגורת בטיחות, מסמסים בזמן נהיגה או בזמן ביצוע כל עבירת תנועה אחרת, העונש שלכם יהיה קשה בהרבה ללא ביטוח. זה יכול להיות ההבדל בין ספיגה של כמה נקודות לבין שלילת רישיון.

אל תשכחו לחדש את הביטוח בזמן

הרבה פעמים, מצב של היעדר כיסוי ביטוחי נגרם כתוצאה מרשלנות וחוסר תשומת לב, פשוט כי שוכחים לחדש את הפוליסה. שימו לעצמכם תזכורת למועד שיהיה מעט לפני פקיעת תוקף הביטוח, כדי שתוכלו לוודא שאתם לא ממשיכים לנהוג בלי ביטוח לרכב.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]