בעקבות המנטרה: הטווח הארוך הוא הטווח הנכון - 0404
בעקבות המנטרה: הטווח הארוך הוא הטווח הנכון pixabay

בעקבות המנטרה: הטווח הארוך הוא הטווח הנכון

משקיעים גדולים בעולם כגון וורן באפט מצטטים את כלל הזהב של שוק ההשקעות – כמה שפחות לתזמן, כמה שיותר להשקיע לטווח ארוך. בכתבה הבאה נתחקה אחר משמעותו של כלל זה עבור משקיעים בכל ההיקפים.

 מי יודע מה יילד יום?

חשוב להבהיר שעיקרון ההשקעה לטווח ארוך אינו כלל שמיועד רק לטירונים בתחום ההשקעות. כאמור, אפילו משקיעים אגדיים דוגמת וורן באפט נוהגים לפי כלל זה, לפיכך קל וחומר שיתאים לטווח רחב של משקיעים בכל הרמות.

הסיבה שכלל זה הוא כל כך אוניברסלי נעוצה באמת הפשוטה שאף אחד לא יודע בוודאות מה יביא העתיד. אף חברת השקעות, מנוסה ככל שתהיה, לא יכולה לנבא במדויק כיצד יתרחשו פני הדברים בשוק ההשקעות התנודתי, אשר נתון להשפעות מטווח כמעט אינסופי של תרחישים ואירועים. לכן הניסיון להכות את השוק פעם אחר פעם – לתזמן את הכניסה אליו כשהוא מתחיל לזנק ולמכור את המניות כשהן מתחילות לצלול – נדון לכישלון.

רבותיי, ההיסטוריה עוזרת

כלל ההשקעה לטווח ארוך מסייע להפחית באופן ניכר את הסיכון אליו חשוף המשקיע בשוק, ואף במידה מסוימת מבטל אותו כמעט לגמרי. מבט היסטורי בשוק ההשקעות מגלה שהוא עלה באופן עקבי לאורך השנים. נכון, היו בשוק לא מעט ירידות חדות בתקופות מסוימות, אבל במהלך הזמן השוק ידע לתקן את עצמו, לשפר את הביצועים ולהגיע לשיאי מסחר חדשים. במבט מלמעלה, שאינו ממוקד ספציפית בחודשים ובשנים מסוימות, ניתן לראות קו מגמה אחיד בנוגע להשקעות: הן רק הולכות ומטפסות.

לפעמים הכי קשה זה לא לעשות כלום

הפילוסוף הצרפתי פסקל אמר פעם: "צרותיהם של בני האדם נובעות מדבר אחד בלבד והוא חוסר יכולתם לשבת במנוחה". האמרה הזאת, כך מתגלה, מדויקת להפליא כשמדובר בשוק ההשקעות.

קשה מאוד לראות את השוק צונח ולא לעשות עם כך כלום, אולם העצה החכמה תהיה ככל הנראה דווקא לא לפעול כלל. הצניחה אמנם דרמטית וכואבת אבל סביר שתתאזן ותימחק בהמשך. יעידו על כך כל המשקיעים בתקופת הקורונה, שראו את כספם צולל בשנה שעברה רק בשביל לנסוק שוב לגבהים מרשימים, על אף המגפה שעדיין לא נעלמה מהעולם.

נעים להכיר, שיקול דעת

כל אחד מאיתנו מגדיר טווח ארוך בצורה מעט שונה (יש חברות שצופות פני עתיד והפעולות הכלכליות שלהן מכוונות אף למאה שנה ויותר, מעבר לימי החיים של העוסקים בדבר). כשבוחרים להשקיע, חשוב לפעול בשיקול דעת ולבחור את המסלול המתאים על בסיס פרק הזמן הרצוי ומטרת ההשקעה. כדאי להתייעץ עם גורם מקצועי שזהו תחום עיסוקו, אך תוך התחשבות במאפיינים האישיים הספציפיים שלכם. מומלץ מאוד לראות לטווח של מעל 5 שנים ולהתעלם מהמשברים שקורים או לא קורים כרגע בשוק – בחלוף הזמן הם עשויים להיות לא יותר מרעשי רקע על הגרף.        

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]