חוכמת התקציב המשפחתי – 4 אבני יסוד בניהול תקציב משפחתי - 0404
חוכמת התקציב המשפחתי – 4 אבני יסוד בניהול תקציב משפחתי pixabay

חוכמת התקציב המשפחתי – 4 אבני יסוד בניהול תקציב משפחתי

התנהלות כלכלית חכמה היא מפתח חשוב מאין כמותו לניהול חיים מאושרים. כמובן שלא כל מי שמצליח להתנהל כלכלית נכון הוא אדם מאושר בהכרח, אך מי שלא מצליח להתנהל כלכלית בצורה נכונה, חווה מצוקות, קשיים ומועקה שמעיבים באופן משמעותי על איכות חייו. הדבר נכון במיוחד בכל הנוגע לחיי המשפחה שלנו, שמושפעים במידה רבה מההתנהלות הכלכלית היומיומית שלנו. לכן, חשוב לדעת איך לנהל בצורה חכמה את התקציב המשפחתי, ואנחנו כאן עם אבני היסוד של ניהול התקציב המשפחתי.

בחסות בנק לאומי

ניהול נכון של התקציב המשפחתי הוא מפתח לחיי משפחה מאושרים

המצב הכלכלי שלנו משפיע על כל פרט בחיי היומיום שלנו. עד כמה שכסף לא מחליף אושר (ואנחנו באמת מאמינים בכך), העדר כסף בהחלט יכול להוביל לקשיים רבים שמעיבים על מצבנו היומיומי. כשלוקחים בחשבון גם את הצורך לנהל את חיי המשפחה ומשק הבית שלנו, מבינים עוד יותר את החשיבות העצומה של ניהול התקציב המשפחתי. ברגע שבו אנחנו מתחילים להקפיד ביתר זהירות על ניהול התקציב המשפחתי, ומתנהלים בצורה זהירה ומחושבת יותר – אנחנו משפיעים על היכולת שלנו לספק לעצמנו ולמשפחתנו חיים נוחים לאורך זמן. חשוב גם לזכור שחיים במצוקה כלכלית הם בריאים פחות לגוף ולנפש.

אז אחרי שהבנו עד כמה ניהול התקציב המשפחתי הוא חשוב, אתם בוודאי שואלים את עצמכם איך לעשות זאת. למרות שזו לא משימה פשוטה למראית עין, בפועל היא מורכבת מעקרונות שלא קשה לעקוב אחריהם ולבסס עליהם את תקציב המשפחה שלנו. החל במצבים יומיומיים כמו קניות שבועיות ועד מצבים מיוחדים כמו לקיחת משכנתא – נבין מה הן אבני היסוד המרכזיות בתחום.

4 אבני היסוד שחשוב שתכירו בניהול התקציב המשפחתי

  • הוצאות שגרתיות – בכל משק בית באשר הוא ישנן הוצאות שגרתיות שלא ניתן לא להוציאן. דוגמאות בולטות לכך הן כמובן תשלומי שכר דירה או משכנתא, חשבונות שוטפים, תשלומים על רכב וכמובן שגם הקניות הנחוצות למשק הבית מדי שבוע. זהו מרכיב ההוצאות העיקרי בתקציב המשפחתי שלכם, ולכן חשוב ליצור לעצמכם מסגרת ברורה. ההוצאות השגרתיות שלכן צריכות להיות מחושבות כחלק יחסי מתוך סך ההכנסות שלכם, שיאפשר לכם גמישות כלכלית עבור הוצאות לא שגרתיות ובחודשים רגילים גם יכולת לחסוך כסף. כך, לדוגמה, כדאי לשאוף להגיע למצב בו ההוצאות השגרתיות לא עולות על 75% מכלל הכנסות משק הבית שלכם.

 

  • הוצאות לא שגרתיות – לכל אחד מאתנו יש הוצאות לא שגרתיות, בין אם מדובר בהוצאות משמחות ובין אם בכאלה מצערות. בין אם אתם מוזמנים לחתונה של חברים קרובים ובין אם עשיתם תאונה עם השתתפות עצמית גבוהה – חשוב תמיד שתהיה לכם היכולת לעמוד גם בהוצאות כאלה. חשוב מאוד לצמצם ככל הניתן את מרכיב ההפתעה בהוצאות אלה, ולכתוב מראש אירועים, טיסות, ימי הולדת וכל הוצאה גדולה ולא שגרתית אחרת. ככל שמרכיב ההפתעה מצומצם, כך תכניסו יותר ויותר הוצאות שכאלה תחת חישוב השגרה שלכם.

 

  • הלוואות – חרף התדמית הרעה שלהן, הלוואות הן כלי חשוב לאיזון התקציב המשפחתי, ככל שאתן לוקחים אותן בחכמה ובזהירות. החל בהלוואות קטנות אם אתם רוצים לבצע רכישה או הוצאה משמעותית, מול צפי הכנסה גבוה יותר בעתיד הקרוב, ועד משכנתא שאתם לוקחים לעשרות שנים – להלוואות יש יכולת לספק לכם רווחה שלא בהכרח תהיה לכם אחרת.

 

 

  • לרשום הכול – בצבא יש אמירה לפיה מה שלא רשום לא קיים, ובניהול התקציב המשפחתי הדבר נכון פי כמה וכמה. העצה החשובה ביותר שניתן לתת לכם היא לרשום כל פרט ופרט שיוצא או נכנס במאזן החודשי שלכם – כשהמספרים מול הפנים שלכם, אתם יודעים בדיוק מתי למתן ומתי ניתן להוציא קצת יותר.

כשזה נוגע למשפחה שלכם, אתם חייבים להיות מתוכננים וזהירים. עם אבני היסוד הבסיסיות של ניהול התקציב המשפחתי, אתם עושים את הצעדים המשמעותיים ביותר עבור חיי משפחה מאושרים ועבור רווחה כלכלית ארוכת טווח. אסור לכם להתפשר על פחות.

כתבה זו אינו מהווה הצעה או התחייבות למתן הלוואה. אישור כל הלוואה, סכומה ותנאיה נתונים לשיקול דעתו הבלעדי של הבנק. אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]