כמה זמן לוקח תהליך הוצאת אזרחות פורטוגלית? - 0404
כמה זמן לוקח תהליך הוצאת אזרחות פורטוגלית? FREEPIK

כמה זמן לוקח תהליך הוצאת אזרחות פורטוגלית?

מאז שהגיעה הודעה רשמית ממשלת פורטוגל ב-2015 על כך שיהודים צאצאי מגורשי ספרד יוכלו לקבל אזרחות פורטוגלית, קיבלה ממשלת פורטוגל בקשות רבות להוצאת אזרחות פורטוגלית. ישראלים רבים רצו לנסות את מזלם ולראות אם יוכלו לקבל דרכון אירופאי שיפתח להם דלתות, יאפשר להם שהות ארוכה יותר בחו"ל כדי ללמוד, לעבוד או להשקיע בנדל"ן. כן, את כל זה ועוד מאפשר דרכון פורטוגלי, רק עד שבאמת מקבלים אותו עובר זמן רב.

ברוכים הבאים לפורטוגל

לפני שניכנס לכל התהליך של קבלת אזרחות פורטוגלית, נכיר תחילה את המדינה עצמה. אלה כמה דברים שכדאי לדעת על פורטוגל:

  • השעון של פורטוגל מפגר רק בשעתיים אחרי זה של ישראל. כך שכל מי שטס למדינה צריך להיות מודע להבדלי השעות.
  • החל משנת 2002 פורטוגל עברה להשתמש במטבע האירו כמו רבות ממדינות אירופה.
  • מבחינת הביטחון במדינה, מדובר במדינה בטוחה לאזרחים ולתיירים. במקומות מסוימים קיימת אזהרה לתיירים להישמר מפני כייסים.
  • דג הבקלה נחשב למאכל הלאומי של פורטוגל. כך שאם תגיעו למסעדות למרגלות חופי הים, תיתקלו במאכל הזה לא מעט.
  • לתושבי פרוטוגל יש מסורת מיוחדת של שירים וריקודים, עד כדי כך שכל כפר או אזור במדינה פיתח מעין הרגלים משלו.

קבלת אזרחות פורטוגלית – מדוע זה לוקח כל כך הרבה זמן?

הליך קבלת אזרחות פורטוגלית הוא מורכב ולא פעם מאתגר, שכן עליכם להוכיח שאתם אכן צאצאי מגורשי ספרד כפי שאתם טוענים. כל מי שמעוניין באזרחות, צריך לדעת שמדובר בתהליך שאורך לפחות שנתיים. ואלה כל השלבים שחשוב להכיר:

  1. האם אתם עומדים בכל הקריטריונים לקבל אזרחות?

הדבר הראשון שיש לעשות לפני שבכלל ניגשים לאסוף את כל המסמכים הוא לבדוק אם אתם זכאים בכלל להגיש בקשה, אחרת איסוף המסמכים יהיה לחינם. ניתן לבדוק אם מקור שם המשפחה שלכם נחשב לשם משפחה המעיד על המוצא הספרדי, והאם יש ברשותכם מסמכים שמעידים שארץ המוצא שלכם היא אחת מבין הבאות- מרוקו, טוניסיה, אלג'יריה, לוב, מצרים , יוון, סוריה, לבנון, בולגריה, עיראק מדינות הבלקן או דרום אמריקה. מעבר לכך, יש צורך לעמוד בתנאי סף כמו גיל מעל 18 שנים, היעדר עבר פלילי, מוצא יהודי ואישור מהקהילה היהודית של פורטוגל.

  1. מחכים לאישור מהקהילה היהודית.

האישור מהקהילה היהודית של פורטוגל הוא שמכריע אם אתם יכולים לעבור לשלב הבא של הגשת בקשה לממשלת פורטוגל או לא. משך ההמתנה לאישור הבקשה מהקהילה אורך כ-4 חודשים. לאחר שמגישים את האישור הראשוני, הקהילה בודרת את אילן היוחסין והמוצא שלכן, וכן נעזרת במאגר מיוחד כדי לאשר שאתם צאצאים של יהודי ספרד ופורטוגל. בסופו של דבר, אם המידע שמסרתם הוא תואם, מדויק ונכון, אתם מקבלים את האישור ואפשר להמשיך הלאה.

  1. מחכים לאישור ממשלת פורטוגל.

וכאן מדובר בתהליך המתנה של 24-29 חודשים בממוצע, כאשר ממשלת פורטוגל בודקת את המסמכים שהגשתם לצד הבקשה של הקהילה היהודית. המסמכים השונים צריכים להיות מוגשים כשהם מתורגמים וחתומים על ידי נוטריונים. הדיוק חשוב כאן יותר מתמיד, שכן אינכם רוצים להגיש מסמכים, לגלות שיש טעות ולאחר מכן לקבל דחייה אחרי המתנה ממושכת כל כך.

  1. מקבלים הודעה על קבלת תעודת הלידה הפורטוגלית שלכם..

זהו, התהליך כמעט הסתיים. קיבלתם בשעה טובה הודעה אתם אזרחים פורטוגליים.    

  1. ניגשים לשגרירות פורטוגל בישראל.

כדי לקבל את תעודת הזהות והדרכון הפורטוגליים שלכם, מזמינים תור בשגרירות פורטוגל בישראל, מצטלמים ומשלמים אגרה. אורך תהליך הוצאת תעודת הזהות והדרכון הוא בממוצע כחצי שנה בגלל זמינות תורים נמוכה. האלטרנטיבה היא לטוס לפורטוגל לחופשה ולהוציא את המסמכים תוך ימים בודדים

כשתהליך קבלת הדרכון מסתיים, אתם יכולים לתכנן את הצעד הבא שלכם. יש השומרים את הדרכון על כל צרה שלא תבוא ומנצלים אותו רק במקרה של צריך. אחרים מנצלים את הדרכון הפורטוגלי שלהם כדי לטייל קצת בחו"ל בחופשיות, או אולי למצוא עסקת נדל"ן משתלמת באחת ממדינות אירופה. ויש גם אנשים אשר טסים לחו"ל כדי ללמוד באוניברסיטאות שיש להן שם עולמי ונהנים משורה ארוכה של הטבות כיאה לאזרחי האיחוד האירופי. כמו כן, אחד היתרונות הבולטים ביותר של דרכון כזה הוא הפטור מהוצאת ויזה לארצות הברית. כך שאם אתם רוצים לבקר בניו יורק או פילדלפיה, השמים פתוחים.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com