פיצוי חד פעמי לניצולי שואה – כיצד נדע אם אנו זכאים? - 0404
פיצוי חד פעמי לניצולי שואה – כיצד נדע אם אנו זכאים? PIXABAY

פיצוי חד פעמי לניצולי שואה – כיצד נדע אם אנו זכאים?

יהודים רבים שחיו תחת הכיבוש הנאצי בין השנים 1939-1945 עשויים להיות זכאים לתשלומי פיצויים. לא רבים יודעים זאת, אך לצד הקצבה הסוציאלית החודשית שמספק הביטוח הלאומי של ממשלת גרמניה ("הרנטה"), ישנם רבים שזכאים לפיצוי חד פעמי נוסף. ישנם קריטריונים רבים המכתיבים את הזכאות לפיצוי ולמרבה הצער, ישנם ניצולי שואה רבים בישראל שכלל לא יודעים שהם זכאים לו. כדי לעשות סדר בדברים, כאן ריכזנו את כל מה שצריך לדעת על בדיקת הזכאות לפיצוי.

שתי תוכניות הפיצויים

במסגרת הסכם השילומים שנחתם בין ממשלת ישראל לממשלת גרמניה, ב-1952, הוחלט כי ישולמו כספי פיצויים לניצולי השואה על ידי ממשלת גרמניה. השילומים התקבלו בשני אפיקים עיקריים: כסף מזומן וסחורות. בעוד שהסחורות שימשו להבראת המדינה החדשה, חלק ניכר מהכסף המזומן יועד לקצבאות עבור ניצולי השואה.

קצבה חודשית ("רנטה")

לקצבה החודשית, המכונה "רנטה", זכאי כל ניצול שואה שהוכר במעמדו על ידי רשות הפיצויים הגרמנית עד לשנת 1969. גם אלמני הזכאי יוכלו להמשיך ולקבל את הרנטה עם הצגת תעודת פטירה, ככל שתוכח זיקה בין סיבת המוות ובין הנזק הבריאותי שנגרם במהלך המלחמה. גובה הסכום משתנה מזכאי לזכאי על פי רמת הכנסתו ושיעור הנזק הבריאותי ולאחר הסדרת המעמד, הרנטה תופרש מדי חודש.

פיצוי חד פעמי על עבודה בגטו ללא כפייה

במקביל לרנטה המשולמת על ידי הביטוח הלאומי, זכאים ניצולים מסוימים לפיצוי נוסף על ידי קרן הפיצוי הגרמנית. אלו שיימצאו זכאים לכך, יקבלו סכום חד פעמי של 2,000 אירו. הזכאים לפיצוי החד פעמי יהיו ניצולים שהוחזקו באחד מהגטאות המופיעים ברשימה של קרן הפיצוי הגרמנית. ברשימה נמצאים גטאות על אדמת גרמניה ובאזורי הסיפוח והכיבוש של המשטר הנאצי. הרשימה מתעדכנת לעתים ולכן מומלץ לבדוק אותה מפעם לפעם ולבדוק אם מעמדך השתנה. הפיצוי נועד לניצולים שעבדו ללא כפיה וקיבלו תמורה על העבודה, גם אם היה מדובר בתמורה בסיסית בלבד כמו מחסה או מזון.  

איך מגישים בקשה לקבלת הפיצוי?

בשנים האחרונות, קיבלו ניצולים רבים מכתבים מממשלת גרמניה המזמינים אותם להגיש בקשה לפיצוי בצירוף טפסים להגשת הבקשה. הבירוקרטיה הגרמנית עשויה להיות סבוכה וכדי לצלוח את הגשת הבקשה בהצלחה, חשוב להסתייע בשירותי תרגום מגרמנית על ידי אנשי מקצוע מיומנים המנוסים בתרגום טפסים מסוג זה.

יחד עם הטפסים, יש להגיש אישור על קבלת הרנטה, תעודות המעידות על החיים בגטו במהלך המלחמה, טופס אישור חיים ואישור ניהול חשבון בנק. את כל המסמכים, יש למסור באנגלית ובגרמנית. כדי להבטיח שהכול יעבור בצורה מסודרת וכדי לייעל את התהליך, מומלץ להסתייע במומחה לתרגום משפטי שיסייע במילוי הטפסים בשפת היעד. לאחר מכן, ניתן יהיה להמתין עד לבדיקת הזכאות. אלפי אזרחים בישראל כבר זכו לפיצוי מהממשלה הגרמנית ולאחר צליחת מסכת הבירוקרטיה, עשויה להיות גם לך אפשרות לבחון את זכאותך.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]