כיצד תדעו אם אתם סובלים מפגיעה בעצב הראייה? - 0404
כיצד תדעו אם אתם סובלים מפגיעה בעצב הראייה? depositphotos

כיצד תדעו אם אתם סובלים מפגיעה בעצב הראייה?

גלאוקומה, אשר קרויה בעברית: "ברקית", היא קבוצת מחלות שנגרמות כתוצאה מפגיעה בעצב הראייה. נוהגים לכנות אותה: "הגנב השקט של הראייה" וזאת בשל העובדה שהאדם שסובל ממנה לא פעם לא יחווה תסמינים כלל ויגיע למצב של אחוזי עיוורון משמעותיים מבלי שיהיה מודע לכך. יחד עם זאת, חשוב מאוד שכל אדם יהיה מודע לתסמינים של גלאוקומה וזאת בכדי שהוא יוכל לזהות שהוא לוקה במחלה כמה שיותר מוקדם, על מנת להציל את הראייה שלו. אנשים המצויים בקבוצת סיכון למחלה וכן מבוגרים, חייבים להיות עם אצבע על הדופק בכל הנוגע להתפתחות תסמיני גלאוקומה.

תסמינים לגלאוקומה

כאשר מדובר על גלאוקומה תסמינים, חשוב להבין כי ישנם ארבעה סוגים עיקריים של המחלה ולכל סוג יש את התסמינים שלו:

גלאוקומה רחבת זווית- תסמינים

הגלאוקומה הנפוצה ביותר היא זאת שיש לה זווית פתוחה. מדובר על סוג שיכול לגרום לנזק בלתי הפיך לעצב הראייה מבלי שהאדם שלוקה במחלה ירגיש זאת. בשלבים הראשונים של המחלה לרוב אין סימנים. הנזק שנגרם בגין המחלה יהיה לעצב הראייה ויבוא לידי ביטוי בראייה ההיקפית. גלאוקומה רחבת זווית היא מחלה כרונית והיא עלולה ללוות את האדם כל ימי חייו. יחד עם זאת, ללא טיפול מתאים היא עלולה להתדרדר ולגרום לאובדן ראייה לאדם שסובל ממנה. התסמינים לגלאוקומה זאת הם: אובדן הראייה לצדדים, עם הזמן פגיעה גם בראייה המרכזית, ראיית העולם כדרך צינור ועוד.

גלאוקומה צרת זווית

גלאוקומה צרת זווית היא מחלה שבגינה מתרחשת סגירה של לשכת העין המרכזית, כך שתהליך הניקוז נפגם ואין לו אפשרות למנוע היווצרות של לחץ תוך עיני. המחלה יכולה להופיע בפתאומיות ובאמצעות טיפול רפואי יעיל כמה שיותר מוקדם ניתן להתמודד עימה היטב. התסמינים למחלה הם: כאב עמום, ראייה מטושטשת, בחילות והקאות, ראייה של הילה וצבעי הקשת סביב אורות ועצמים בהירים, אודם בעיניים

גלאוקומה משנית

מדובר על מצב שנובע מפגיעה אחרת בעיניים כגון: פציעה שבגינה עלול דימום תוך עיני לחסום את דרכי הניקוז מהעין.  לעיתים הגלאוקומה המשנית נובעת ממחלות אחרות שקשורות לראייה כגון: דלקות עיניים, סוכרת, קטרט ועוד. התסמינים של גלאוקומה זאת הם: כאב עיניים, ראייה מטושטשת, כאבי ראש, ראיית הילה מסביב לאור ופגיעה בשדה הראייה ועוד.

גלאוקומה התפתחותית הקרויה גם גלאוקומה מולדת

מדובר על מחלה המופיעה במקרים רבים בינקות או בילדות. יש לה סימפטומים פיזיים שונים הכוללים: עיניים גדולות, עכורות ומימיות שיש להן תנועות קופצניות, רגישות לאור ועוד.

האם אפשר לטפל בגלאוקומה?

אם יש לכם תסמינים מהסוג שהוזכרו לעיל, חשוב מאוד שתיגשו להיבדק כמה שיותר מהר על מנת לשמור על הראייה שלכם. ישנם כיום לא מעט טיפולים שהמטרה שלהם היא למנוע הידרדרות נוספת של המצב ולשמור על ראייה תקינה ככל שניתן. הטיפול הקונבנציונלי למחלה מציע: שימוש בטיפות עיניים, כדורים, ניתוח כירורגי וטיפולי לייזר במידת הצורך. מלבד הטיפול הקונבנציונלי, ניתן להיעזר כיום גם בטיפולים מהרפואה הסינית, המתבסס על טיפול לצורך איזון בין גוף לנפש, לאחר אבחון מקיף של מצבו של האדם. גם טיפול באמצעות צמחי מרפא יכול להיות יעיל מאוד.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]