לשמור על בטיחות במקום העבודה - 0404
+
לשמור על בטיחות במקום העבודה

לשמור על בטיחות במקום העבודה

מגיל צעיר מלמדים אותנו לשמור על חיינו ועל כללי הבטיחות בבית. כבר בגנים ובבתי הספר אנו יודעים כי עלינו להתרחק מגז ולא להשאיר תנור דולק כשיוצאים מהבית. מנגד, כאשר אנו יוצאים את פתח הבית בדרכנו אל מקום העבודה, אנו מרגישים מוגנים יותר. לעתים אנו יוצאים מתוך נקודת הנחה שכל מקום עבודה סטנדרטי דואג לבטח את עובדיו, מבלי לתת את דעתנו לכך שלא תמיד המעסיק מקפיד על כל כללי הבטיחות.

לתכנן את דרכי הפעולה

על מנת לשמור על כללי בטיחות תקינים, בייחוד במקומות כמו תעשיות ומפעלים שבהם קיים סיכון לעובדים בשטח, מכינים תוכנית לניהול בטיחות. התוכנית נועדה לפרט את השיטות השונות שבהן יפעלו המעסיקים כדי למנוע תאונות ופציעות במהלך העבודה. על פי החוק, כל חברה או ארגון המעסיקים מעל ל-50 עובדים מחויבים בהכנת התוכנית, בייחוד אם מדובר במקום כדוגמת אתר בנייה. נוסף על כך, לכל אתר יש למנות מפקח עבודה אשר ישגיח על מהלך העבודה ועל יישומם של הכללים. זאת ועוד, מדי תקופה, כל מקום שבו מועסקים מעל 50 עובדים זקוק לפיקוח ובקרה של ממונה בטיחות בעבודה. איש מקצוע זה מגיע למקום כדי לבדוק אם כל כללי הבטיחות מיושמים כהלכה.

להתגונן מפני שריפה

תפקידו של יועץ בטיחות אש הוא לוודא כי מקום העבודה מוגן מפני התפרצויות של שריפה. עוד בשלבי התכנון של הבניין, מסייע יועץ הבטיחות לתכנן את המבנה כך שיהיה חסין מפני שריפות. כמו כן, עליו לדאוג כי בבניין מצוי הציוד המתאים לכיבוי אש בזמן אמת. נוסף על כך, יועץ הבטיחות אחראי על ביצוע הדרכות לעובדים, ומדי תקופה הוא מבצע לכלל העובדים הדרכה מרוכזת בנושא התנהגות בזמן שריפה – כיצד לנהוג במקים שבהם פורצת שריפה? מאילו פעילויות יש להימנע? אילו חומרים גורמים לדליקה ואילו מסייעים בכיבויה? וכדומה.

לדעת לעבוד בגובה רב

ישנן סוגי עבודות שבמסגרתן נדרשים העובדים לעבוד בגובה רב. אלה יכולים להיות פועלי בניין, מנקי חלונות מעטפת או מובילים אשר עברו הכשרה מיוחדת וכעת הם יכולים לבצע הובלות באמצעות מנוף. המשותף לעבודות אלה הוא שכל העובדים נדרשים לשמור על כללי בטיחות בעבודה בגובה ובכך להימנע מפגיעות ומתאונות. תפקידו של ממונה בטיחות בעבודה במקרה זה הוא לדאוג שעובדים הנאלצים לעבוד בגובה רב מבוטחים כחוק ומקפידים על כל כללי הזהירות, תוך שימוש בציוד איכותי וחזק אשר עובר בדיקה תקופתית.

בוחרים את החברה שתדאג לבטיחות העובדים

כאשר מזמינים חברת בטיחות, יש צורך לפנות לחברה מנוסה. א.ב בטיחות היא חברה המספקת שירותי ייעוץ בנושאי בטיחות. הצוות המקצועי שלה ילווה את העובדים והמנהלים לאורך כל הדרך, ידאג להעביר הדרכות מקצועיות ולוודא כי כל הלומדים הפנימו היטב את הכללים החשובים. בסדנאות הבטיחות ילמדו המשתתפים כיצד יש לנהוג במקרה של אסון הפוקד את אתר העבודה כדוגמת שיטפון, דליקה, הרס מבנה בגלל רעידת אדמה וכדומה.