עו"ד דיני משפחה אסתר שלום – "ידועים בציבור" - 0404
עו צילום FREEPIK

עו"ד דיני משפחה אסתר שלום – "ידועים בציבור"

ידועים בציבור הינם בני זוג שמקיימים קשר זוגי בדומה לחיי נישואים, אולם מבלי להינשא זה לזה באופן פורמאלי, בין בהליך דתי ובין בהליך אזרחי.

בני זוג ידועים בציבור זכאים כיום לחלק גדול מהזכויות שהחוק בארץ מעניק לזוגות נשואים כדין, אם כי מעמדם עדיין אינו זהה לחלוטין.

קיימות כל מיני סיבות מדוע בני זוג מקיימים ביניהם קשר של ידועים בציבור במקום להינשא זה לזה, וזאת בין מתוך בחירה חופשית ובין מתוך כורח ואילוץ. ישנם זוגות שבוחרים ומעדיפים שלא להינשא מטעמי נוחות, חוסר רצון להתחייב, סיבות אידיאולוגיות (התנגדות לנישואים לפי הדין הדתי), סיבות כלכליות (חשש לאבד זכויות ותשלומים שונים, כגון תשלומים שמשולמים לאלמנות ואלמנים או לחד הוריים), וכיו"ב. מנגד, ישנם גם זוגות שדווקא היו רוצים להינשא, ואף באופן דתי, אולם נבצר מהם להתחתן לפי ההלכה וחוקי המדינה, כגון זוגות חד מיניים, זוגות מעורבים מבחינה דתית, כהן וגרושה, כהן וחללה, מחזיר גרושתו לאחר שהיא נישאה לאחר, אשה שבגדה בבעלה (שאז היא אסורה לבעלה ובועלה, כך שבית הדין מחייב אותה להתגרש מבעלה ואוסר עליה להתחתן עם הגבר שהיא בגדה עמו), בני זוג שלפחות אחד מהם נשוי עדיין למישהו אחר, ועוד

ככלל, זוגות שמקיימים קשר זוגי מבלי להינשא זה לזה בארץ, בין מבחירה ובין מכורח, יכולים להינשא זה לזה בנישואים אזרחיים בחו"ל ולהירשם בארץ כנשואים במרשם האוכלוסין, והודות לכך לקבל מעמד בדומה לזוגות שנישאו בהליך דתי. לחילופין, באפשרותם לקבל הכרה כבעלי מעמד של ידועים בציבור, ולקבל את רוב הזכויות שמקבלים זוגות נשואים, אם כי עדיין לא את כולן.

מעמד הידועים בציבור בארץ        

בישראל לא קיים עדיין חוק מרכזי שמגדיר ומסדיר את מעמדם של הידועים בציבור וכן קובע את הזכויות והחובות שלהם.

תחת זאת ישנם מספר חיקוקים נפרדים שמזכירים את הידועים בציבור ומתייחסים גם אליהם כ-"בני זוג", בדומה לבני זוג נשואים. לדוגמא, חוק הביטוח הלאומי מכליל בתוך ההגדרה של המונח "אשתו" את "לרבות הידועה בציבור כאשתו והיא גרה עמו"; חוק בית המשפט לענייני משפחה מכליל אף הוא בתוך ההגדרה של "בן משפחה" את "לרבות הידועה בציבור כאשתו"; ואילו החוק למניעת אלימות במשפחה מכליל בתוך ההגדרה של המונח "בן זוג" את "לרבות ידוע בציבור".  

בנוסף, קיימת גם פסיקה של בתי המשפט שמכירה במעמד הידועים בציבור בארץ ומעניקה להם זכויות וחובות כשל זוגות נשואים בנושאים מסוימים, וזאת באופן שהולך ומצמצם את הפער ביניהם.

מדובר, למשל, בזכויות שקשורות לתשלומי פנסיה שמגיעים לבן הזוג של הידוע בציבור, זכויות ירושה במקרה של פטירת בן הזוג שידוע בציבור, זכויות שקשורות לחלוקת הרכוש המשותף במקרה של פרידה בין בני הזוג הידועים בציבור, זכויות לגבי ילדים משותפים של הידועים בציבור (תשלומי מזונות ילדים, קביעת משמורת הילדים והסדרי הראיה, זכויות ירושה של הילדים, וכיו"ב), זכויות שקשורות לניהול דיונים משפטיים (דיון בענייני משפחה של ידועים בציבור יתנהל אף הוא בדלתיים סגורות ובסודיות, בדומה לדיון של בני זוג נשואים; בני זוג ידועים ציבור אינם רשאים להעיד זה כנגד זה, למעט לגבי ביצוע עבירות אלימות על ידי אחד מהם, אף זאת בדומה לזוגות נשואים), ועוד.

מהם התנאים להכרה כידועים בציבור בארץ           

כאמור, לא קיים עדיין בארץ חוק שמגדיר את התנאים להכרה בבני זוג כידועים בציבור. כתוצאה מכך מילאה הפסיקה את החסך שקיים בנושא זה, וזאת כפי שקורה לא פעם במצבים שהמחוקק טרם התייחס אליהם. 

לפי הפסיקה, על מנת לקבל הכרה ומעמד של ידועים בציבור, יש להוכיח את קיומם של שני תנאים מצטברים: קיום חיי משפחה וניהול משק בית משותף.

כדי לעמוד בתנאי של קיום חיי משפחה, יש להוכיח שבין הצדדים מתקיימת מערכת יחסים שמבוססת על אינטימיות, אהבה, מסירות, ונאמנות, וקשירה הדדית של גורלם זה בזה, בדומה לזו של בני זוג נשואים.

כדי לעמוד בתנאי של ניהול משק בית משותף, יש להוכיח שהצדדים מנהלים יחדיו משק בית משותף, כפי שנהוג אצל בני זוג שנשואים ודבקים זה בזה, ולהבדיל מניהול משק בית משותף בשל סיבות כלכליות ונוחות אישית בלבד. משק בית משותף כולל שיתוף וחלוקה בהוצאות של אכילה, שתייה, הלבשה, וכיו"ב, ובדרך כלל גם שיתוף במגורים, כלומר חיים תחת קורת גג אחת, אם כי לפי הפסיקה אין חובה שבני הזוג יחיו יחדיו, ולעתים ניתן להכיר בבני זוג כידועים בציבור גם אם הם חיו בדירות נפרדות, ולעתים שהו בדירה של הגבר ולעתים בדירה של האשה.

בנוסף, לא קיימת בפסיקה הגדרה ברורה ומדויקת של פרק הזמן המינימאלי שלפיו הקשר הזוגי צריך להתקיים כתנאי להכרה במעמד כידועים בציבור. ישנם, למשל, פסקי דין שהכירו במעמד של ידועים בציבור כעבור שנה – שנתיים, וישנו אף פסק דין חריג שהכיר במעמד זה גם לגבי בני זוג שחיו יחדיו רק במשך שלושה חודשים בלבד.

כדי לקבל הכרה כידועים בציבור ניתן גם לערוך הסכם יחסים משותפים או הסכם יחסי ממון בין ידועים בציבור. בנוסף, במקרים מסוימים קיימת אפשרות להכרה במעמד של ידועים בציבור גם בהסתמך על מסמכים שמונפקים על ידי גורמים שונים, כגון "תעודת זוגיות" מטעם ארגון משפחה חדשה, "תעודת חופה וזוגיות" מטעם התנועה הרפורמית, ו-"תעודת חיים משותפים" מטעם ארגון הוויה.

פנו אל עורך דין גירושין אסתר שלום, האמונה על ניהול תיקי משפחה מורכבים ובעלת ניסיון משמעותי בייצוג דיני משפחה וקבלו תמיכה וייעוץ מקצועי!

יודגש כי המאמר אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי ובכל עניין בנושא מומלץ לפנות לעורך דין הסכם ממון המתמחה בתחום.

עו״ד אסתר שלום

דרך אבא הלל 7, רמת גן, 5252204

טלפון: 052-970-6731

https://ester-law.co.il

 

מבזקיםלכל המבזקים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]