איתור נזילות - 0404
איתור נזילות צילום:freepik

איתור נזילות

איתור נזילות, במיוחד כאשר מדובר בנזילות שאין אנו רואים באופן בולט, מוגדרת כמשימה מאתגרת ולא פשוטה בכלל. נזילות יכולות להיחשב כמפגע אסתטי בלבד, אך לעתים מדובר במפגע תברואתי. אין זה משנה אם מדובר בנזילה מזערית או רצינית, נזילה שמגיע מהדוד, ממכונת הכביסה או מהצנרת, אין זמן לבזבז ויש לטפל בבעיה מהר ככל הניתן.

5 תכונות של מים ששווה להכיר

 1. כל יצור חי עשוי בממוצע מכ- 60% של מים ולכן אין חיים בלי מים.
 2. מים מסוגלים לטפס למעלה, זאת בניגוד לכוח המשיכה, בצינורות וגם בקירות.
 3. המולקולות של המים מושכות אחת את השניה ולכן יש להם נטיה לזרום בכיוון מסוים. לרוב, הם יבחרו את הכיוון שהכי קל להם לזרום בו.
 4. איתור נזילות הנעשה על ידי מאתר נזילות מומחה חייב להתבסס על מידע מעולמות הפיסיקה, תרכובת החומרים ותכונות המים.
 5. פעמים רבות נראה את המים באזור מסוים, אך המקור יהיה במקום אחר לגמרי, לפעמים רחוק מאוד.

מהי בעצם נזילה?

נזילת מים היא מצב בו השתבש תהליך הולכת המים בצנרת או מצב שבו מים חדרו למיקום שהם לא אמורים להיות בו. ברוב המקרים ניתן להבחין בנזילת מים על ידי הופעה של סימני רטיבות, שינוי של צבע הקיר, התקרה או הבלטות, קילופים של הקירות, עובש או ריח של טחב. יחד עם זאת, יש נזילות שקשה מאוד לשים אליהן לב משום שהן לא מראות שום סימן. נזילות שהן חבויות או נסתרות מהעין לרוב מתגלות כתוצאה מחשבון מים גדול משמעותית ממה שאנו רגילים לשלם. גם זרם מים חלש או חזק מהרגיל, יכול להעיד על נזילה. נזילות כאלה קשה מאוד לאתר ולכן מומלץ לבחור מומחה לאיתור נזילות סמויות. איתור זה דורש שימוש בכלים מיוחדים כמו מצלמת אינפרא אדום, כלים תרמיים, מערכת איתור נזילות בגז, מצלמת ביוב ועוד. 

סוגים של נזילות

רוב הנזילות מתקשרות באופן ישיר למערכת האינסטלציה, למרזבים ולצנרת. נזילות שנוצרות בעקבות ירידה של משקעים לרוב נגרמות בעקבות איטום לקוי. מערכת המים הביתית היא אחת הסיבות הנפוצות לנזילות וגם הן קשות מאוד לאיתור, זאת משום שהצנרת עוברת בכל חלקי הבית ולא תמיד אפשר להבין את מיקום הנזילה ואת הצינור שקשור אליה. יש כמה סיבות עיקריות להיווצרות של נזילות:

 • צנרת ישנה או שחוקה (לרוב מדובר בצינורות שקיימים מעל 15 שנה)
 • מרזב סדוק או סתום
 • ליקויי איטום בקירות, גגות, חלונות, ריצוף, מרתפים או מרצפות.
 • נקודות קצה לקויים כמו אסלות, כיורים, תמי 4 וכדומה…
 • נזילה מהשכנים

שלבים באיתור נזילות

 1. על כל חשד לנזילה, קודם כל סגרו את הברזים בבית
 2. בדקו האם שעון המים ממשיך להסתובב גם שאין מים שזורמים
 3. אם השעון מסתובב, כנראה שיש נזילה
 4. סגרו את השיבר הראשי עד שיגיע מומחה לאיתור נזילות
 5. אם הנזילה מקורה באסלה, לרוב מדובר בגומיות שחוקות ומספיק שתחליפו אותן והנזילה תיפטר. כנ“ל לגבי ברזים מטפטפים.

במצב של נזילה בצנרת כדאי להזמין בעל מקצוע מיומן שיעשה שימוש במצלמה תרמית. המצלמה תאפשר לבעל המקצוע לקבל תמונה לגבי הבדלי טמפרטורה וכך להבין את מיקום הנזילה.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]