ייפוי כוח מתמשך למצבים של אי-יכולת לקבל החלטות בעתיד - 0404
ייפוי כוח מתמשך למצבים של אי-יכולת לקבל החלטות בעתיד באדיבות עו"ד ונוטריונית רחל שחר מגשרת

ייפוי כוח מתמשך למצבים של אי-יכולת לקבל החלטות בעתיד

תיקון 18 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות קובע כי אדם מעל גיל 18 רשאי למנות לעצמו מיופה כוח, שיוכל לקבל עבורו החלטות אם לא יוכל עוד לעשות זאת בעצמו

לשם כך יש להגדיר "ייפוי כוח מתמשך" שייכנס לתוקף כאשר האדם כבר לא יהיה קוגניטיבי ולא יוכל לקבל עבור עצמו החלטות  בעניין שלגביו ניתן ייפוי כוח

במסגרת ייפוי כוח מתמשך יכול אותו אדם לקבוע מראש הנחיות ברור למיופה הכוח כיצד לנהוג ואלו החלטות לקבל בתחומים הרכושיים הבריאותיים והאישיים והוא יכול גם להשאיר למיופה הכוח את שיקול הדעת המלא בקבלת ההחלטות

ניתן לקבוע כי ייפוי הכוח המתמשך יהיה תקף גם למצב שבו האדם יאבד את כשרותו המשפטית, כך שבעניינים הספציפיים שהוגדרו בייפוי הכוח כניסת מיופה הכוח לתפקידו תוכל להיעשות במקום מינוי אפוטרופוס

על פי ההגדרה המשפטית ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי המאפשר לכל אדם בגיר (מעל גיל 18) המבין את משמעותו של יפוי הכוח ותוצאותיו, לקבוע כיצד ועל ידי מי יטופלו ענייניו בעתיד כאשר לא יוכל לטפל בהם בעצמו, למשל עקב מחלת זיקנה או כל מחלה כלשהי כגון פרקינסון או מחלת זיקנה אחרת מוגבלות נפשית ועוד

מטרת ייפוי הכוח היא לאפשר לאדם להפקיד את קבלת ההחלטות בעניינו בידי אדם אחד או יותר שהוא סומך עליהם אשר יכולים להיות ילדיו או אחיו או חבר טוב או כל אדם אחר.

ייפוי כוח מתמשך יכול להיות בעניינים אישיים, רפואיי, ובענייני רכוש, בכולם או בחלקם.

כניסתו לתוקף של ייפוי הכוח רלוונטית רק לתחומים שצוינו בו במפורש:

ייפוי כוח מתמשך בעניינים אישיים מתייחס לרווחתו האישית של האדם, לצרכיו היומיומיים, למקום מגוריו, לבריאותו, לענייניו הגופניים, הנפשיים או החברתיים. עניינים אישיים עשויים לכלול גם עניינים רפואיים, אך ניתן לערוך ייפוי כוח מתמשך שמתייחס לעניינים הבריאותיים בלבד.

ייפוי כוח מתמשך בענייני רכוש מתייחס לטיפול בכלל נכסיו, כספיו והתחייבויותיו של האדם.

האדם שעורך את ייפוי הכוח יכול לקבוע באופן כללי כי מיופה הכוח הוא האדם המוסמך לקבל בשמו החלטות עתידיות, ולהשאיר למיופה הכוח את שיקול הדעת לגבי תוכן ההחלטות, או שהוא יכול לפרט מהו רצונו לגבי תוכן ההחלטות שיתקבלו בנושאים השונים, וזאת באמצעות קביעת "הנחיות מקדימות".

עורך ייפוי כוח מתמשך יכול לקבוע במסגרת ענייניו האישיים הרפואיים את סוג/זהות המטפל המועדף עליו.

עורך ייפוי כוח מתמשך יכול לקבוע במסגרת ענייניו האישיים שמקום מגוריו בעתיד יהיה ביתו, וכי המעבר לסידור חוץ ביתי ייעשה בנסיבות מסוימות בלבד.

עורך ייפוי כוח מתמשך יכול לקבוע במסגרת הטיפול בענייניו הרכושיים כי מיופה הכוח ימכור או ישכיר את ביתו בנסיבות מסוימות או להנחותו להשקיע את כספיו בדרך מסוימת.

קיימת חובה לקבל את הסכמתו מראש ובחתימה מלאה של המינוי של אדם כמיופה כוח  מייפה הכוח ולא ניתן להכריח אותו לשמש מיופה כוח.

בייפוי כוח מתמשך ניתן למנות גם מספר מיופי כוח.

ניתן להחליט על מינוי מיופה כוח חליפי למקרה שמיופה הכוח הראשון לא ירצה או לא יוכל לפעול.

ניתן לקבוע אם מיופי הכוח יפעלו במשותף או בנפרד, מהו היקף הסמכויות והאחריות של כל אחד מהם וכן מי יכריע במקרה של מחלוקת ביניהם.

על מיופה הכוח לפעול על פי הנחיות האדם שערך את ייפוי הכוח, אך אם ההנחיה בלתי אפשרית לביצוע, בלתי חוקית או שביצועה עשוי לפגוע בצורה חמורה באדם – אסור למיופה הכוח לפעול לפיה, והוא רשאי לפנות לבית המשפט כדי לקבל הוראות.

האדם הממנה רשאי לקבוע "אנשים מיודעים", שיקבלו מידע או דיווחים ממיופה הכוח על החלטות שקיבל או פעולות שביצע או לקבוע שהאפוטרופוס הכללי יפקח על מיופה הכוח.

מי זכאי לערוך ייפוי כוח מתמשך?

למעשה ייפוי כוח מתמשך מומלץ כיום לכל אחד ואחד מאיתנו אשר מעוניין לקחת אחריות עתידית על חייו. למרבה הצער כל אחד מאיתנו יגיע למצב בו הוא אינו יכול לטפל בעצמו ויזדקק לעזרת ילדיו

הזכאות מותנית בכך שאותו אדם מבין מהי המשמעות של מתן ייפוי כוח מתמשך, מהן מטרותיו ומהן תוצאותיו (אם מדובר באדם עם מוגבלות, הכוונה היא שהוא מסוגל להבין זאת בהינתן ההתאמות הנדרשות למצבו).

עניינים שצריכים או ניתנים להיכלל בייפוי הכוח המתמשך

בייפוי הכוח צריך לפרט באיזה עניין מוסמך מיופה הכוח לפעול בשמו  האם כל העניינים הרכושיים? חלק מהעניינים הרכושיים? האם לב או יחד עם מיופה כוח נוסף? (עניינים רכושיים, עניינים אישיים לא כולל עניינים רפואיים, ועניינים רפואיים).

בנוסף, מומלץ מאוד שהאדם יכלול בתוך ייפוי כח מתמשך הנחיות מקדימות לזמן שייפוי הכוח ייכנס לתוקף ולעניין פקיעתו.

אדם יכול להורות כי ייפוי הכוח המתמשך הוא לתקופה של 5 שנים שלאחריהן הוא אינו בתוקף עוד.

האדם הממנה רשאי לציין בייפוי הכוח המתמשך אדם אחד או יותר (שמכונה "אדם מיודע"), שיהיה על מיופה הכוח לדווח להם על החלטות או פעולות בנושאים המנויים בייפוי הכוח, והוא רשאי לקבוע כי מיופה הכוח ידווח על פעולותיו לאפוטרופוס הכללי.

לא ניתן לבחור לדיווח כזה אדם שהוא קרוב משפחה של מיופה הכוח, אלא אם כן מיופה הכוח הוא קרוב משפחה של האדם הממנה.

"אדם מיודע" רשאי לדרוש ממיופה הכוח מידע על החלטות שקיבל ופעולות שביצע בנושאים המנויים בייפוי הכוח ברגע שאדם מיודע מבקש מידע הרי שחלה חובה על מיופה הכוח להעביר לו את אותו מידע.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]