חולם על לימודי תואר שני בארה"ב? כך תגשים את החלום - 0404
חולם על לימודי תואר שני בארה ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, גם במגוון אפשרויות הלימוד צילום unsplash.com

חולם על לימודי תואר שני בארה"ב? כך תגשים את החלום

במאה ה-21 שוק התעסוקה – בארץ וגם במקומות אחרים ברחבי העולם – מתגמל מאוד השכלה גבוהה. תואר ראשון הפך כמעט לסטנדרט, וכדי להגיע למשרות שמציעות גם שכר גבוה, גם עניין אמיתי וגם יכולת להשפיע על המציאות נדרש תואר שני. לימודים בארה"ב לתואר מתקדם הם חוויה מרתקת וגם מאתגרת, מבחינות רבות. כדי לממש את החלום בדרך הטובה ביותר האפשרית חשוב להקדיש תשומת לב רבה לתכנון המהלך – ובפרט לנושא הוויזה, קבלת טיפים ספציפיים מישראלים שכבר צעדו בנתיב שלכם, מקורות מימון וליטוש האנגלית לרמת שלמות.

מה מאפשרת ויזת לימודים בארה"ב?

הוויזה המתאימה לסטודנטים שמגיעים לארה"ב כדי ללמוד לתואר שני היא F1. לאחר שמצליחים להתקבל למוסד מוכר בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות כפי שארצות הברית אוהבת לכנות את עצמה, מקבלים ממנו טופס בשם I-20. השלב הבא הוא רישום למערכת מידע לסטודנטים וחילופי מבקרים (SEVIS) ותשלום אגרה מתאימה. לאחר מכן תתבקשו למלא את טופס הבקשה לוויזה עצמה, לשלם את האגרה עבורה ולהגיע לראיון בשגרירות. אחד הפרמטרים העיקריים בהחלטה של הרשויות האמריקאיות היא יכולת המימון של הלימודים. בנוסף חשוב להקפיד למלא את כל הטפסים באופן מדויק, כדי שטעויות טיפשיות לא יעלו לכם בסירוב ובהתנפצות החלום.

חשוב להדגיש כי בשנת הלימודים הראשונה אסור לעבוד מחוץ לקמפוס וגם במוסד שבו לומדים ישנן לא מעט מגבלות לגבי התעסוקה. לאחר מכן מאפשרת ויזה F1 לשלב בין תעסוקה לרכישת השכלה, כל עוד העבודה קשורה לתחום הלימודים.

טיפים מבוגרי אוניברסיטאות אמריקאיות מובילות

תחומי הלימודים הפופולריים ביותר לתואר שני בארה"ב עבור ישראלים הם מנהל עסקים, ארכיטקטורה, מדעי המחשב, יחסים בינלאומיים, משפטים ורפואה.

באופן טבעי בכל תחום מהנ"ל, ובאחרים כמובן, ישנו חופש בחירה נרחב לגבי מוסד הלימוד הספציפי. מומלץ להתייעץ עם ישראלים שכבר הגשימו את החלום – גם כדי לבחור נכון את האוניברסיטה המתאימה לכם ביותר וגם כדי לקבל טיפים ספציפיים לחיים בעיר שבה תחיו.

דרך אחת להגיע לבוגרים היא דרך הפצת הידיעה שאתם שואפים ללמוד לתואר שני בארה"ב. סביר להניח שמישהו מהמכרים שלכם מכיר מישהו שמכיר מישהי שלמדה באותו תחום ותשמח לייעץ לכם. גם קבוצות ייעודיות בפייסבוק הן מקור מעולה למידע ולקשרים שעשויים להתגלות כמועילים מאוד כשתגיעו ליעד.

עדי כהנא, בוגרת בהצטיינות של תואר שני באדריכלות באוניברסיטת בוסטון, מספרת שהבחירה בה היא תוצאה של המלצה שקיבלה משכן של בת דודתה. אותו שכן גם צייד אותה לקראת הנסיעה לארה"ב במחברת עמוסת טיפים – למציאת דירה מתאימה, מסעדות איכותיות, מסלולי טיול ועוד ועוד.

עומר ענתות, היה סטודנט בתכנית המנהלים של City University בניו יורק בתחילת שנות ה-2000, "כשאני התחלתי להתעניין בלימודים בארה"ב עוד לא היו רשתות חברתיות, אולי ICQ, ובעצם כל תהליך קבלת המידע והבירורים היה מעיק יותר, אבל בסופו של דבר, וזה הטיפ שלי לכל מי שרוצה ללמוד שם, עופו אחרי השאיפות שלכם, הם יראו לכם את הדרך לשם".

מימון

עם כל הכבוד לשאיפות, לעתים קרובות המציאות היא זאת שדווקא בוחרת לקרקע אותנו – לימודים לתואר שני בארה"ב הם עסק יקר, ואפילו מאוד. העלות שלהם היא עשרות אלפי דולרים בשנה, לא כולל מגורים ומחיה. מצד שני מדובר בהשקעה שעשויה להיות משתלמת במיוחד בזכות רמות השכר שאליהן מגיעים בוגרי מוסדות נחשבים.

ענתות מצידו מעיד שבשנה השנייה כבר השתלב שם בעבודתו "האמריקאית" הראשונה, מיזם הייטק בו היו חברים גם מספר ישראלים, "נכון אמנם המחייה שם יקרה יותר, אבל המשכורות גדולות, במיוחד בתחומים היזמיים-כלכליים, אבל לא רק".

בהקשר זה כדאי לדעת שבמקרים רבים הלימודים מכוונים להבטיח השתלבות מיטבית במשרות בכירות. אלעד שושן, שלמד לתואר שני במנהל עסקים ב-MIT, במסלול היזמות והטכנולוגיה, מספר ש"אחד היתרונות המשמעותיים ביותר של האוניברסיטאות האמריקאיות הוא שתוכניות הלימוד נכתבו מתוך מחשבה על העולם העסקי". הוא מוסיף ש"הקשרים שנרקמים תוך כדי לימודים עם סטודנטים אחרים שמתברגים גם הם לעמדות ניהול תורמות גם כן לתשואה הגבוהה על ההשקעה בשכר הלימוד".

בכל מקרה כדאי לדעת שישנן לא מעט מלגות שאפשר להיעזר בהן. בפרט כדאי לבחון האם אתם עומדים בקריטריונים של מענקי פולברייט.

אנגלית מושלמת וניסיון תעסוקתי רלוונטי

בוגרי תואר ראשון שולטים מן הסתם באנגלית ברמה טובה, לפחות – אבל כדי ללמוד לתואר שני בארה"ב נדרשת אנגלית מושלמת. סיבה אחת לצורך ללטש את האנגלית ולשדרג אותה עוד היא חובת מעבר מבחן TOEFL בציון גבוה, וסיבה שנייה היא התרומה של שליטה מוחלטת בשפה להפקת מלוא התועלת מהלימודים ומהחיים בארה"ב. אם אתם נתקעים לפעמים כשאתם מנסים לדבר באנגלית, או לא תמיד מצליחים להבין לעומק טקסטים באנגלית בלי גוגל טרנסלייט, כדאי להשקיע בקורס ממוקד.

המלצה נוספת היא ניסיון תעסוקתי רלוונטי אחרי השלמת התואר הראשון. ניסיון הוא יתרון של ממש מבחינת ועדות הקבלה של האוניברסיטאות האמריקאיות הנחשבות ומחקרים שונים מצאו קשר בינו לבין מיצוי הלימודים והחוויה באופן כללי.

מבזקיםלכל המבזקים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]