הדברת טרמיטים בחצר ובבית - 0404
הדברת טרמיטים בחצר ובבית צילום FREEPIK

הדברת טרמיטים בחצר ובבית

מושבת טרמיטים מורכבת מכ-50,000 פרטים בממוצע, ויש גם מושבות עם מיליוני פרטים. כל מושבה כזו מתנהלת בסדר מופתי, כשלכל טרמיט תפקיד ספציפי שאותו הוא ממלא ובין כל הפרטים ישנה תקשורת מעולה. התוצאה: גם החרק המאוד זעיר הזה, שאורכו בסך הכל 3 מ"מ, עלול ליצור חורים משמעותיים ברהיטים ובמשקופים, וכך לגרום לנזק כספי ממשי. עוד כדאי לדעת שב-2020 התגלה בישראל מין פולש, הטרמיט הפורמוסי, שגדול פי 3 מהטרמיטים ה"רגילים" ובנוסף קצב ההתפשטות שלו במרחב מהיר יותר – קילומטר בשנה!

בהתאם חשוב מאוד לפעול באופן מידי כשיש בבית או בחצר טרמיטים. למעשה גם אם אתם רק חושדים בקיומם של חרקים אלה – שאגב, באפריקה הם מהווים מזון פופולרי מאוד, בגלל הזמינות שלהם ובגלל כמות החלבון הגבוהה בהם – כדאי לא להתעכב אלא להזמין כבר עכשיו מדבירים מקצועיים.

איך מונעים מטרמיטים בחצר להגיע לבית?

אם התגלו טרמיטים בחצר, השלב הראשון של הדברת טרמיטים מקצועית הוא למנוע בכל מחיר את כניסתם לבית (כמובן שתתבצע גם בדיקה מקצועית כדי לוודא שלא חדרו כבר טרמיטים אל מרחב המגורים). השיטה היא יצירת מחסומים שמבוססים על חומרים כימיים רעילים מבחינת החרקים אבל ידידותיים לסביבה ולחיות המחמד (וכמובן לבני האדם).

אם ישנה מושבת טרמיטים בתוך עץ בגינה, יוזרקו ישירות אל העץ החומרים שיחסלו את הטרמיטים. אם ישנם רהיטים מעץ חשוב להגן עליהם כדי שהחרק הזללן לא יפגע בהם.

איך מטפלים במשקופים נגועים?

הטרמיטים, שהם סוג של תיקנאים, אוהבים מאוד לכרסם משקופים, מבפנים כמובן, וזאת משום שהם ניזונים מתאית. כשמתגלה משקוף נגוע חשוב לטפל בו מיד כדי למנוע את החמרת המצב ואת המשך התפשטות הפגיעה בתשתיות.

הדרך היעילה ביותר היא הזרקה של מעין ג'ל שכולל חומר שמחסל את הטרמיטים. ניתן גם לצבוע משקופים עם בוראטים (תרכובת כימית יעילה מאוד).

הדברת טרמיטי קרקע

הפעולה הבסיסית ביותר במסגרת הדברת טרמיטים היא הזרקת חומרים רלוונטיים אל מתחת לרצפה – שם החרקים הזעירים עוברים בדרך ליעד הבא שלהם. לצורך זה קודחים חורים קטנים ברצפה, באזורים הסמוכים לקירות, במרחק של בערך 40 ס"מ בין חור לחור. אל כל חור מזריקים את החומר המתאים – חומר שהורס לטרמיט את מערכת העיכול שלו, וכך בעצם מחסל אותו.

חשוב להדגיש כי חברות אמינות ורציניות בתחום דוגמת מיכאל ובוריס הדברות מקפידות להשתמש אך ורק בחומרים ידידותיים לסביבה וכאלה שאינם מסוכנים לחיות מחמד ובני אדם. בכל מקרה לאחר הזרקת החומרים אל החורים הם נסתמים.

אין צורך לצאת מהבית במהלך ההדברה, אבל כן חשוב להכין את החדרים השונים – ובפרט להזיז את כל החפצים מהאזורים הסמוכים לקירות, כך שניתן יהיה לבצע את הקידוח ואת הזרקת חומר ההדברה במהירות וביעילות.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]