על העיר החכמה והעקרונות המגדירים אותה - 0404
על העיר החכמה והעקרונות המגדירים אותה צילום מPIXABAY

על העיר החכמה והעקרונות המגדירים אותה

מאז תחילת המאה הקודמת החלה מגמה הולכת וגוברת של נדידה מאזורי הספר אל הערים. בעוד שמגמת העיור הינה כלל עולמית, בישראל היא נוכחת במיוחד: נכון לשנת 2015 כ-92% מתושבי המדינה גרו במרכזים עירוניים – הרבה מעל הממוצע העולמי אשר עמד באותה התקופה על כ – 50%. 

מגמת העיור המתמשכת מובילה באופן טבעי לאתגרים נילווים רבים. מודל העיר החכמה בא לתת מענה לאתגרים אלו, כמו גם להתאים את הערים לשינויים הטכנולוגיים, הכלכליים והסביבתיים של העת הנוכחית. 

מהי, בעצם, עיר חכמה?

המושג "עיר חכמה" מייצג תפיסה הוליסטית בכל הנוגע לשיפור חיי התושבים במרחב האורבני. קיימים מודלים רבים ומגוונים של עיר חכמה – המשותף למודלים אלו הוא שכולם מעמידים את התושב במרכז, מתוך שאיפה לשפר את איכות חייו. 

ניתן לחלק את התפיסה של "עיר חכמה" לחמש קטגוריות שונות, המייצגות את העקרונות המהותיים ביותר הנוגעים לשיפור חיי האזרח במרחב האורבני: ביטחון, קיימות, התייעלות, לימודים ודיגיטל. 

ביטחון

תחום הביטחון הוא נושא אקוטי בכל הנוגע לעיר חכמה, וכולל בין היתר את היבטים הנוגעים לבטחונו האישי של התושב, כגון: מיגור פשיעה ברחבי העיר, היערכות ומוכנות לתרחישי קיצון, שמירה על רציפות תפקודית במצבי חירום, ועוד.
בנוסף נכנסים תחת קטגוריה זו גם נושאים שונים של אכיפה ופיקוח, למשל על תקנות בטיחות בתחום הבנייה, עבירות תנועה, ועוד.

קיימות

עיר מקיימת פועלת לאספקת השירותים הנדרשים לתושביה במינימום פגיעה באיכות הסביבה. תחום הקיימות כולל, בין היתר, תיעדוף מדרכות ושבילי אופניים על פני נתיבי תחבורה, קידום התחבורה הציבורית, הקמת שטחים ירוקים, התייעלות אנרגטית, מעבר לאנרגיות מתחלפות וירוקות, הקמת מרכזי מחזור ועידוד שימוש חוזר, ועוד.

התייעלות

העיר החכמה מבצעת שימוש מושכל במשאבי העיר, תוך חסכון כלכלי בתקציב העירייה ואיחוד בין פרוייקטים עירוניים שונים לטובת מטרה משותפת. 

תהליך ההתייעלות הינו מורכב, מכיוון שעליו להיות מבוצע ללא ירידה באיכות השירותים הניתנים לתושב, וכולל, בין היתר: התייעלות אנרגטית, צמצום תהליכי בירוקרטיה ומעבר למתן שירותים מקוונים, פיקוח והפקת לקחים מתקלות, ועוד.

דיגיטל

העיר הדיגיטלית פועלת לשיפור איכות חיי תושביה על ידי ניצול הטכנולוגיה לייעול מתן השירותים והמענה לצרכי התושבים. תחום הדיגיטל כולל, בין היתר: פיתוח טכנולוגיות חדשניות לשיפור תשתיות העיר, מעבר לממשקים מקוונים של השירותים העירוניים השונים, מרכזי גיבוי ובקרה בעתות שגרה וחירום, אפליקציות דיגיטליות למתן שירותים והטבות לתושבים, ועוד.

לימודים

באופן טבעי, אחד מנושאי הליבה בעיר חכמה הינו תחום ההשכלה והלימודים. תחום הלימודים בעיר חכמה אינו כולל רק בתי ספר, גנים, מתנס"ים וכן הלאה, אלא גם היבטים חדשים יותר כגון דיגיטציה של ממשקי הלימוד, מדיה חברתית, פניה אל המגזר השלישי וכדומה.

התפיסה מאחורי תחום הלימודים בעיר חכמה גורסת כי יש לנצל את משאבי הקהילה על מנת לספק לתושבים פלטפורמות להעשרת ידע ולפיתוח מיומנויות שונות. 

השלם גדול מסך חלקיו

כפי שניתן להבין, רכיבים שונים בתחומי העיר החכמה חופפים אחד לשני, ולא בכדי. התפיסה ההוליסטית העומדת מאחורי העיר החכמה נועדה ליצור ריכוז והאחדה של השירותים השונים על מנת לייעל את פעילות מנגנוני העירייה השונים ולהיטיב עם חיי התושבים בעיר. 

מגמת המעבר לערים חכמות צפויה להמשיך לצבור תאוצה גם בשנים הקרובות, לנוכח המשך מגמת העיור והאתגרים והשינויים הטכנולוגיים של העת הנוכחית.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]