עורך דין שמואל גרנאי על העברת דירה ללא תמורה - 0404
עורך דין שמואל גרנאי על העברת דירה ללא תמורה צילום Pixabay.com

עורך דין שמואל גרנאי על העברת דירה ללא תמורה

חשיבות ההתקשרות עם עורך דין מקרקעין ידועה לכולם בכל הקשור לחתימה על הסכם מכר, שמסדיר העברת דירה בין מוכר לקונה באמצעות תמורת כספית כלשהי. אלא שגם במקרים בהם רוצים להעביר דירה ללא תמורה, חשוב מאוד להיעזר בשירותיו של עורך דין מקצועי ומנוסה.

להלן הסיבות לכך, כפי שמסביר עו"ד שמואל גרנאי, בעל משרד בוטיק שמתמחה בתחומי המקרקעין והזכיינות.

העברת דירה ללא תמורה – המקרים הנפוצים והדרך הנכונה לבצע זאת?

כל אדם יכול להחליט להעביר דירה ללא תמורה לאדם אחר, אך הדבר נפוץ בעיקר בתוך משפחות ובמצבים הבאים:

  • העברת דירה במתנה לבן משפחה – המצב הנפוץ ביותר הוא כמובן רצון של הורה להעביר דירה כלשהי על שם ילדיו, אך גם העברה של נכס במתנה מילד להורה היא דבר אפשרי בהחלט. גם כאשר רוצים לבצע העברת דירה בין אחים וקרובי משפחה אחרים, הדבר יכול להיכנס תחת ההגדרה של מתנה ללא תמורה.
  • העברת דירה בירושה או על פי צוואה – אדם שנפטר עשוי להשאיר מאחוריו נכסי נדל"ן. במצב שכזה הדירה מועברת ללא תמורה על פי דין ירושה או דין צוואה, כאשר נמצא מסמך שכזה.
  • העברת דירה ללא תמורה בין מתגרשים – כחלק מהסכמי גירושין, נכסים יכולים לעבור מצד א' לצד ב' ללא תמורה.

עוד על תהליך העברת דירה ללא תמורה במדריך הבא באתר של עורך דין שמואל גרנאי

חשוב להדגיש כי בכל אחד מהמקרים שלעיל כן חותמים על הסכם מכר, רק שהוא אינו כולל סעיפים שקשורים להעברת כספים בין הצדדים. חשיבות עורך הדין באה לידי ביטוי בעריכת ההסכם בצורה חוקית, רישום הערת אזהרה בטאבו על שם הקונה, דיווח לשלטונות המס (ר' בהמשך), קבלת כל האישורים הרלוונטיים (מיסוי, רשות מקומית) ולאחר מכן רישום הנכס בטאבו.

האם צריך לשלם מס על העברת דירה שניתנה במתנה?

משום שהסכם המכר ושלבי ההעברה בטאבו כוללים את עידכון רשויות המס, בהחלט ניתן להגיע למצב בו יש לשלם מיסוי על הדירה גם אם היא הועברה ללא תמורה. המיסים המדוברים הם מס רכישה, מס שבח ובמקרים מסויימים גם היטלים שונים שאותה גובה הרשות המקומית, כגון היטל השבחה. כמה משלמים? החוק קובע כי גובה התשלום כאשר מדובר בהעברת דירה ללא תמורה בין בני משפחה תלוי בסוג המס והקירבה המשפחתית. למשל, ניתן להעביר דירה בפטור ממס שבח בין סב לנכד אך מבחינת מס הרכישה התנאים הינם שונים, יתבצע תשלום מס אך הוא יופחת בשליש.

כאשר מדובר במתגרשים, העברת הדירה ללא תמורה הינה פטורה ממס אך המציאות מראה שהרשויות המקומיות כן גובות היטלי השבחה, מה שכדאי לקחת בחשבון בעריכת הסכמי הגירושין מלכתחילה. אם מדובר בהעברת דירה בין בני זוג (נשואים או ידועים בציבור) שגרים יחדיו בדירה זו, יינתן פטור מלא ממיסוי. אם הם גרים בדירות נפרדות, ישולם שליש ממס הרכישה. בין אחים המצב עוד יותר מורכב – כל עוד מדובר בדירה יחידה או כזאת שנתקבלה בירושה, ניתן להעביר עם פטור ממס. אם זו לא דירה יחידה, עשוי להתקבל פטור, כתלות בתאריך הרכישה של הדירה (אם היא נרכשה לפני השינוי בחוק, בשנת 2014).

נשמע מסובך? מוזמנים לפנות למשרד עו"ד שמואל גרנאי ושות'

על מנת לבצע תהליך העברת דירה ללא תמורה בצורה מסודרת וללא תשלומים מיותרים לרשויות, פנו עוד היום אל משרד עורכי הדין שמואל גרנאי, משרד בוטיק יוקרתי שמתמחה בתחום המקרקעין. עו"ד שמואל גרנאי מטפל בבקשות להעברת דירה או נכס בצורה המקצועית ביותר ועל כך יעידו אינספור לקוחות מרוצים לאורך השנים. צרו קשר לקביעת פגישה וקבלת פרטים נוספים.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]