אדם בתוך ביתו הוא גר: עלייה בשיפוצי בתים מאז הקורונה - 0404
אדם בתוך ביתו הוא גר: עלייה בשיפוצי בתים מאז הקורונה קרדיט שאטרסטוק.

אדם בתוך ביתו הוא גר: עלייה בשיפוצי בתים מאז הקורונה

הקורונה שלחה מיליארדים לערוך היכרות מחודשת ומעמיקה עם הבית שלהם. התוצאה הייתה אחד הטרנדים בימי הקורונה, מכמה עציצים חדשים בסלון עד עיצוב פנים מורכב. מה גרם לחלקנו להתחיל לשפץ דווקא עכשיו?

עידן מור

מגפת הקורונה שלחה המוני אנשים ברחבי העולם לערוך היכרות מעמיקה יותר מאי פעם עם ביתם. הסגרים התכופים, המעבר לעבודה מהבית ומגבלות הריחוק החברתי גרמו לרבים להביט סביבם ולהבין שבמקום לטוס כמדי שנה למקומות נעימים ויפים בחו"ל, השנה המטרה תהיה לשדרג את המקום שבו הם באמת מבלים הכי הרבה זמן.

התוצאה: שיפוצי בתים הפכו לאחד הטרנדים הבולטים של ימי הקורונה. פעילות ערה ניכרה ונרשמה על פני כל הסקאלה, מכמה עציצים חדשים ותמונות בסלון לשדרוגים הכוללים עיצוב פנים חדש ואף תוספות בנייה, שעבורם ישנם משפצים שנטלו או ששקלו ליטול, במידת הצורך, הלוואה*, לדוגמא הלוואה מיידית או הלוואה דיגיטלית, למימון השיפוץ. נכון, לפני החלק הכיפי של העיצוב, חשוב לתת את הדעת למספרים, לעשות חושבים ולקחת החלטה על הלוואה רק אחרי שלקחנו בחשבון את יכולת ההחזר שלנו, תנאי הריבית וכו'.

מה גרם למתקפת השיפוצים המבורכת והיצירתית הזו?

ובכן לא מעט סיבות – הזכרנו כבר את העובדה שרובנו פשוט מצאנו את עצמנו הרבה יותר בבית, עם הרבה יותר זמן לבדוק מה מוצא חן בעינינו ומה דורש שיפור או שיפוץ. מעבר לכך, מיליוני עובדים בישראל ובעולם המערבי כולו עברו לעבוד מהבית, מה שהכניס אותם כמעט בן לילה למציאות חדשה שבה נאלצו לעבוד בגבולות כמעט לא קיימים בין עבודה למשפחה, בחללים שלא התאימו במקרים רבים לעבודה מרחוק ואף בהיעדרה המוחלט של פרטיות הנחוצה לשיחה או פגישת עבודה בזום. כל המכשולים הללו אילצו חלק מאיתנו לתכנן מחדש את המרחב הביתי, כך שיתאים למציאות שהכתיבה הקורונה. 

אמרנו קורונה – אמרנו אי ודאות

כמעט מבלי לשים לב התרגלנו לסדר יום קבוע, שמוכתב ברובו על מגוון גורמים חיצוניים כמו מקום העבודה, בתי הספר של הילדים, חדר הכושר, מפגשים משפחתיים עם ההורים המבוגרים ועוד. הקורונה טלטלה כהוגן את כל זה, והשאירה רבים מאוד בתחושות של אי ודאות. במצב החדש שנוצר אנשים חיפשו עוגן, והבית נתפס כעוגן אולטימטיבי. רבים קלטו פתאום את הצורך לשדרג אותו למרחב שעוטף את המשפחה, שניתן לסמוך עליו הן בימי שגרה והן בשעת חירום לרווחה מקסימלית לכל דייריו, ורבים התחילו מעיצוב משרד ביתי, ברוח התקופה.

הקורונה שינתה הרגלים כמעט בן לילה, אצל צעירים ומבוגרים כאחד. צעירים רבים התקשו להתמודד עם המצב הכלכלי החדש וחזרו לגור בבתי הוריהם, מה שחייב במקרים רבים שיפוץ חדרים שעמדו ריקים במשך שנים. מהצד השני של הסקאלה, לא מעט קשישים התבוננו במקרי ההדבקות הקשים בבתי הדיור המוגן והעדיפו להישאר בבתיהם. דבר זה גרם לעיתים להחלטה במקרים מסוימים לשיפוץ, התאמה או הנגשה של הבית.

אי הוודאות שיצרה הקורונה גרמה לרבים גם להקפיא ולדחות כוונה לרכישת דירה חדשה, ולהסתפק בשלב זה בשיפוץ הדירה הקיימת. המהלך הזה נבע במקרים רבים מהרצון לחסוך בתקופה של פגיעה בהכנסות ובפרנסה, אבל גם – ואולי אף בעיקר – מרצון לא לקבל החלטה משנה חיים בתקופה שבה לא ברור מה יקרה מחר. 

פחות יוצאים – פחות מוציאים

בעוד שרבים התמודדו עם אובדן הכנסות, ישנם מקרים מסוימים שאחרים קיבלו החלטה לשפץ משום שלפתע התברר להם שנשאר להם סכום כסף בכיס. כן, כן, כשמסתגרים בבתים, אוכלים שלוש ארוחות ביום עם המשפחה ויכולים רק לחלום על חופשה בחו"ל – ההוצאות השוטפות עשויות לעיתים לפחות. התוצאה בחלק מהמקרים הייתה שיפוץ של סביבות העבודה או המטבחים בבתים. ישנם מקרים ששדרגו גם את הסלון או רכשו יצירות אמנות וחפצי נוי. לצורך זה יש מי ששקלו ליטול במידת הצורך הלוואה בצורה מושכלת ואחראית, תוך שקילת הפרמטרים השונים. כושר ההחזר מאפשר? בחנתם את גובה הריבית ואיכות השירות? כיום ניתן לקבל הלוואה דיגיטלית מיידית מהגופים החוץ בנקאיים.

בשורה התחתונה, במקביל להיותה מגפה עולמית קשה וקטלנית, הקורונה אילצה אותנו לשנות את חיינו ולהתאים אותם למציאות חדשה, עתירת גמישות ונעדרת ודאות. אך יש מי שידעו לקחת את זה לכיוון טוב של צמיחה משפחתית והשקעה מחודשת בסביבה הביתית. נראה שהשהות המוגברת בבתים תישאר איתנו בעתיד הנראה לעין, ואיתה גם מגמת שיפוצי הבתים.

* בכפוף לאישור החברה ותנאיה. המלווה ישראכרט מימון בע”מ. אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.

* הפרסום איננו מהווה הצעה ו/או התחייבות למתן הלוואה/אשראי.

מבזקיםלכל המבזקים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]