מנהלים מרפאה פרטית? כך תקנו ציוד חד פעמי - 0404
מנהלים מרפאה פרטית? כך תקנו ציוד חד פעמי צילום מפריפיק.

מנהלים מרפאה פרטית? כך תקנו ציוד חד פעמי

מנהלי מרפאות פרטיות בארץ יודעים בוודאי שחלק משמעותי מסדר היום שלהם – וגם מההצלחה של המרפאה בעזרה למטופלים – תלויה בציוד הרפואי שזמין במרפאה עצמה. אמנם ההשכלה והניסיון של הרופאים, האחיות, הטכנאים וכלל בעלי המקצוע במרפאה הם בעלי חשיבות עליונה, אבל אפילו עבורם יש גבול לעזרה שהם מסוגלים להציע ללא הציוד המתאים. אם כן, לא מפתיע לגלות כי קניה של ציוד רפואי היא חלק משמעותי בפעילות השוטפת והקריטית של המרפאה.

ציוד רפואי טיפולי או קבוע

כל מרפאה מקצועית זקוקה לציוד אבחוני וטיפולי שעלול להגיע למחירים משמעותיים. המשקל של רכישות אלה מורגש בעיקר במרפאות חדשות או בכאלו שמתרחבות או שואפות לשדרג את הציוד הקיים אצלן. רכישות שכאלו יכולות לכלול כל דבר החל מכיסאו של רופא השיניים, דרך אוטוקלב לעיקור כלי ניתוח ועד מערכת אנליזה לבדיקות דם. כל אחד מאלה הוא קריטי לתפעול השוטף של כל מרפאה, אם כי חשוב לשים לב שכאשר אנו רוכשים לנו את ציוד האבחון או הטיפול העיקרי ביותר, העבודה שלנו לא נגמרה, אלא יש לשים לב גם לכל הציוד המתכלה (החד פעמי) שדרוש כדי לתחזק, לנקות, ולהשתמש במרפאה שלנו.

ציוד רפואי חד פעמי

המרפאות שלנו מלאות בציוד מתכלה שנעשה בו שימוש פעם אחת בלבד לפני שזורקים אותו לפח. אבל אל תטעו – חד פעמי הוא ממש לא ציוד שחשוב פחות. ישנה סיבה מצוינת שבגללה אנחנו לא משתמשים פעמיים באותו מזרק, כפפה, תחבושת וכו'. זהו הקרום הדק שמגן על המטופלים שלנו (וגם על הרופאים ועל צוות המרפאה כולו) מפני העברת חיידקים, וירוסים ושאר זיהומים בין מטופל למטופל במהלך העבודה.

קניית ציוד רפואי חייבת להתבצע לאחר מחקר מעמיק, בחינת איכות המוצר ואמינות הספק.

אז מהו הציוד המתכלה שהמרפאה שלכם פשוט חייבת לוודא שיש לה במלאי, ולמה הוא כל כך חשוב לתפקוד התקין של המרפאה?

כפפות חד פעמיות

כפפות סטריליות מהוות גבול דק של לטקס בינינו לבין סביבת העבודה שלנו, בין אם מדובר בלכלוך או חומרים מסוכנים איתם אנחנו עובדים במהלך היום, או פשוט בחיידקים הטבעיים שמביאים איתם המטופלים במרפאה. רופאים, אחיות, רופאי שיניים וכו' צריכים לגעת במטופלים שלהם במהלך עבודתם על מנת לבצע בדיקות מסוימות, ולעתים באים במגע עם נוזלים שאינם סטריליים כמו דם או אזורים מזוהמים ופצעים. מצב זה היה עלול לסכן את אנשי הצוות ובמיוחד את המטופלים שלהם, אם היו באים איתם במגע בידיים שנושאות עליהם מזהמים וחיידקים קודמים. לשם כך יש להשתמש תמיד בכפפות חד פעמיות שיפרידו בין הרופא למטופל, ולהקפיד להחליף אותן בין מטופל למטופל כדי לשמור על היגיינה.

מזרקים ומחטים

אימתם של אנשים רבים – המזרק, או ליתר דיוק המחט – אולי נראית מאיימת למטופל אך היא אחד הכלים השכיחים והשימושיים ביותר במרפאה שלנו. היא מאפשרת לנו להזריק חומרים ותרופות בצורה בטוחה לתוך הווריד, השריר או החלל התת-עורי של המטופל, או לחילופין להוציא מנות דם לשם בדיקות מעבדה. לא רק המזרק הקלאסי נחוץ במרפאה מתפקדת, אלא גם קטטר ורידי (המכונה גם ונפלון), הכלי המאפשר גישה נוחה לווריד פתוח למשך יומיים-שלושה, מחטים בקוטרים שונים, פרפריות לגישה מהירה יחסית לווריד, פקקים לסגירה נוחה של ונפלון, ועוד.

מיותר לציין כי ישנה חשיבות עליונה לשמירה על סטריליות בכל הנוגע למחטים ומזרקים, ולכן חשוב להחליף מחט בכל דקירה ודקירה, אפילו כאשר מדובר באותו מטופל. זו הסיבה שמחטים ומזרקים הם אחד מסוגי הציוד החד פעמי בעל התחלופה הגבוהה ביותר במרפאות.

עזרי חבישה ופדים

מוצר חשוב נוסף לשם שמירה על סטריליות הוא כל מה שקשור לחבישת אזורי הפציעה, הדקירה או הטיפול. בכלל זאת ניתן למצוא מגוון פדים סטריליים, אגדים נמתחים, פלסטרים וכו'. עוד בקטגוריה זו אפשר לכלול כל סוג של פד שנועד לחטא לפני פעולה סטרילית או לנקות אחריה, כמו כדורי צמר גפן, דסקיות צמר גפן, סדיניות להגנה על ניקיון המיטה, ועוד. דוגמא טובה היא חבילות של נייר 'צץ רץ' – נייר תעשייתי לשם ייבוש נוזלים וניקיון של משטחי עבודה כללים, ניגוב ידיים אחרי שטיפה, ועוד. הנייר מקופל בשיטה של שישה קיפולים שמסייעים לכל פיסה להיות קומפקטית במיוחד, ולהישלף אחת אחת כדי למנוע בזבוז נייר מיותר.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]