מדרסים, ניתוח תנועה, פיזיותרפיה והקשר ביניהם - 0404
מדרסים, ניתוח תנועה, פיזיותרפיה והקשר ביניהם צילום מרכז איימקס

מדרסים, ניתוח תנועה, פיזיותרפיה והקשר ביניהם

אין כמעט אדם שלא שקל בשלב כלשהו בחייו לבצע התאמת מדרסים. יש בסיס של אמת בהנחה שמדרסים מותאמים יכולים לעזור לאנשים רבים, שכן בעיות הליכה, יציבה ומנח נכון של הרגל וכף הרגל משפיעים רבות על חלקים שונים של מערכת השרירים והשלד שלנו. תיקון של בעיות אלה יכול להקל, להעלים ואף למנוע בעיות רבות של תנועה, הליכה, עמידה, כאבי גב וברכיים, ועוד. אולם מה שחשוב להבין הוא שפניה להתאמת מדרסים בתור טיפול ראשון ויחיד לבעיה עלול לפספס לחלוטין את שורש הבעיה, ובכך להנציח ואף להחמיר אותה.

מי זקוק למעבדת ניתוח תנועה?

תנועת הגוף שלנו היא חלק אינטגרלי מכל מה שאנחנו עושים במהלך היום, בין אם מדובר בפעילות ספורטיבית, הליכה נינוחה לעשות סידורים או אפילו ישיבה מול המחשב. אם כן אין זה מפתיע שהפרעות בתנועה פוגעות באופן משמעותי באיכות החיים שלנו וביכולתנו לתפקד בצורה תקינה. הפרעות תנועה יכולות להתבטא במספר אופנים ומקומות, חלקם ברורים לנו יותר כמו צליעה, קושי בהליכה או כאבים בתנועה, וחלקם יותר מפתיעים כמו כאבי גב, כאבי ברכיים, חוסר יציבות של המפרקים או הפרעות שיווי משקל שונות.

במקרים רבים, אנו מצפים שהתאמת מדרסים נכונים תתקן באופן מכני את הלקות המבנית של הגוף או תפצה על התנועה הלקויה, ובכך תעזור להקל על הכאבים או הקשיים בתנועה. אך האמת היא מורכבת יותר מכך: כפי שתיארנו מעלה, הפרעות בתנועה עלולות להיות חמקמקות ומקורן לא בהכרח ברור באופן מידי.

הגישה הנכונה יותר היא אבחון תנועה מלא שיעזור לנו לאבחן את שורש הבעיה ולטפל בו ישירות באמצעים המתאימים לו – טיפולים, פיזיותרפיה וכו' – ורק לבסוף נוכל להתאים מדרסים כדי לשמר את התוצאה. זאת לעומת הזמנת מדרסים בתור צעד ראשון וללא אבחון, מה שגורם לנו להתאים את המדרס לכף הרגל כאשר היא במנח הלקוי שלה. מעבר לכך שהמדרס איננו מסוגל לטפל בשורש הבעיה במרבית המקרים, הוא אף מנציח בכך את המנח הלקוי ומונע אפשרות לתיקון הבעיה. למידע מקצועי נוסף היכנסו לאתר https://www.imacs.co.il/

טיפול פיזיותרפי לבעיות תנועה

לאחר אבחון נכון של שורש הבעיה, ניתן להפנות את המטופל לטיפולים ואימונים פיזיותרפיים מהסוג הרלוונטי: פיזיותרפיה לכף הרגל והקרסול, לברך, לכתף, לגב, לצוואר ועוד. לכל אחד מהמפרקים האלו יש משמעות רבה מבחינת אופי התנועה וטווח התנועה של מערכת השלד ומכאן של כלל הגוף.

תנועה נכונה מאפשרת לפזר באופן טבעי ומיטיב את שלל הכוחות, הלחצים והזעזועים המופעלים על הגוף במהלך היום, ובכך לשמור על כלל האיברים שלנו במצב אופטימלי. פגיעה באחד המפרקים החשובים של הגוף – גם אם אינה מורגשת באופן מידי – יכולה להביא לעמוס מוגבר על איברי גוף שאינם בנויים להתמודד עמם, ובכך להביא לשחיקה, פציעה ואף קריעה של גידים ושרירים.

טיפולים פיזיותרפיים נועדו לשקם מפרקים, שרירים וגידים לאחר פציעה טראומטית או לאחר שנים של שחיקה איטית בשל מנח לא תקין. הטיפול מתמקד בהשבת היציבות של הגוף, החזרת טווחי תנועה מלאים של המפרק, חיזוק השרירים הסובבים את המפרק ומייצבים אותו, ועוד.

מעבדת הליכה מהמתקדמות בעולם

כפי שכבר ציינו מעלה, הצעד הראשון לקראת טיפול נכון ואפקטיבי היא אבחון מדויק ואמין של מקור הבעיה וכלל ההיקף שלה בגוף. הדרך המקצועית והמדויקת ביותר לעשות זאת היא לפנות למעבדת הליכה מתקדמת, כמו זו שאפשר למצוא במרכז איימקס לאבחון מתקדם וניתוח תנועה.
במעבדת התנועה של איימקס עובדים אנליטיים מומחים ופיזיותרפיסטים מנוסים על מנת לבצע אבחון מקיף בעזרת הטכנולוגיה המתקדמת ביותר בתחום: אנליזה ממוחשבת תלת ממדית בזמן אמת.

מדובר במכשור ביומכני חדשני העושה שימוש בלא פחות מ-8 מצלמות וידאו אשר מצלמות את המטופל בעודו בתנועה. על גופו של המטופל מודבק מערך של חיישנים במיקומי מפתח על הגפיים העליונות והתחתונות, אותן המצלמות קולטות ומעבירות לתוכנה שתיצור מהם תמונה תלת ממדית ממוחשבת של ביומכניקת ההליכה המדויקת של המטופל. ביחד עם הממצאים מהבדיקה הקלינית האישית, נתונים אלה מספקים לנו את התמונה המלאה ביותר לגבי תבנית התנועה וההליכה בכף הרגל, הקרסול, הברך, הירך והאגן.

בניגוד לטכנולוגית אבחון דו-ממדית, המערכת הזו זמינה בארץ במקומות ספורים בלבד ומאפשרת להעריך באופן מלא את המורכבות וההתאמה בין הסגמנטים השונים בתנועה.

לסיכום,

היום אין צורך לבצע התאמת מדרסים רק על פי תחושת הבטן של האורטופד או רק לפי מה שהבטיח המוכר בחנות. היום אפשר להגיע לרמת אבחון מיטבית באמצעות ניתוח הליכה מדויק ואפשר למצוא טיפולי פיזיותרפיה שונים שיתנו כלים מעשיים לטיפול בבעיה. רק לאחר שעשינו את הצעדים הללו נפנה להתאמה של מדרסים ביומכניים שיספקו תיקון מכני לבעיה ממנה אנחנו סובלים.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]