המרכז הרפואי לגליל: טיפים לצום יום הכיפורים - 0404
+
המרכז הרפואי לגליל: טיפים לצום יום הכיפורים רוני אלברט

המרכז הרפואי לגליל: טיפים לצום יום הכיפורים

צום קל
יום הכיפורים עומד בפתח, יום של חשבון נפש ומחילה. ד"ר בני רביב, מנהל המחלקה לרפואה דחופה (חדר המיון) במרכז הרפואי לגליל, עם טיפים על צום יום הכיפורים ההכנות לקראתו והדרכים לסיים אותו בצורה מיטבית.

האם כולם יכולים לצום?
על אנשים הסובלים ממחלות כרוניות כמו סוכרת, מחלות לב, לחץ דם, ריאות, מחלות ממאירות, או לאחר השתלות איברים מומלץ להיוועץ ברופא המטפל בקהילה ולברר מראש האם הם יכולים לעמוד בצום ממושך. גם אם קיבלו אישור לכך, יש בכל זאת להקפיד וליטול תרופות קבועות עם מעט מים במהלך הצום. לנשים בהיריון מומלץ לא לצום או לפחות לשתות מים כדי לא לסכן את בריאותן ואת בריאות העובר שבבטנן. יש ילדים צעירים המבקשים לצום. מאחר והם נוהגים להתרוצץ עם חבריהם ולהוציא אנרגיה יש לדרוש שישתו לפחות מים. קשישים וחולים, חייבים לוודא מראש את תקינות הטלפונים וכפתורי המצוקה מול החברות התומכות כדי שיסייעו להם במהלך יום הכיפורים במקרה הצורך. אם ניתן אז עדיף שלא להעביר את הצום לבד, אלא בלווית אנשים נוספים שיוכלו לסייע בעת הצורך.

הכנות לצום והארוחה המפסקת
בערב יום הכיפורים מומלץ להרבות בשתייה משעות הבוקר עד לכניסת הצום ולהימנע מפעילות גופנית מאומצת. יש לשתות כשני ליטר (8 כוסות) לפחות. יש לשהות במקום מוצל ולהימנע משהייה בחוץ במהלך השעות החמות. מומלץ להימנע מארוחה מפסקת קצרה מידי וסמוכה לתחילת הצום, אלא להתחיל בה כמה שעות קודם לכן עם אכילת מנה ראשונה – מרק צח לדוגמה, בהמשך פחמימות לא כבדות. ניתן לאכול מנת בשר עם תפו"א או אורז לצד ירקות ופירות ולסיים בשתי כוסות מים או שתייה חמה ולהימנע לחלוטין משתיית משקאות קלים מוגזים.

סימנים לבעיה רפואית במהלך הצום
בכל מקרה של הרגשה רעה, כאבים, סחרחורות, בחילות, שלשולים, חולשה קיצונית או שינוי במצב ההכרה. יש לקטוע את הצום, לשתות מיד מים ולאכול מאכל ממותק. אם המצב מחריף, יש לפנות לטיפול רפואי. במידה וחשים ברע בדרך מבית הכנסת או אליו יש לעצור, לשבת בצל ולהרטיב את הפנים במעט מים, לאחר שיפור בתחושת הגוף ניתן להמשיך בהליכה בבטחה.

ארוחת שבירת הצום
בדומה לארוחה שלפני הצום גם במקרה זה יש לאכול בצורה הדרגתית. ראשית לשתות כוס תה עם פרוסת עוגה או לחילופין מרק צח. לאחר כחצי שעה עד שעה, יש להמשיך בארוחה קלה יחסית הכוללת פחמימות, חלבונים ושומנים. לאחר מנוחה קצרה ניתן לצאת להליכה על מנת לסייע לגוף לעכל את המזון אחרי שעות רבות של צום.

בתמונה: ד״ר בני רביב, מנהל המחלקה לרפואה דחופה