טיפים להוצאת ספר ראשון מה כדאי לדעת ? - 0404
טיפים להוצאת ספר ראשון מה כדאי לדעת ? FREEPIK

טיפים להוצאת ספר ראשון מה כדאי לדעת ?

ספר ביכורים הוא כמו ילד ראשון, הכל נראה חדש וורוד, מתרגשים מכל צעד בתהליך וחשוב לא לעשות טעויות. יש כמה שלבים מהותיים שעל הכותב לעבור עד שהוא מגיע בצורה טובה לשלב בו הספר מונח על מדף הספרים. מדובר בתהליך ארוך שדורש סבלנות רבה ודיוק בפרטים.

בייחוד בספר ראשון, אסור לדלג על אף שלב או לחפף כדי לא ליצור תדמית חובבנית ולהדגיש את חוסר הניסיון. בכל שלב יש איש מקצוע שיכול לסייע ולתרום את חלקו להצלחת הספר.

טיפ ראשון- ישנם כותבים רבים שנח להם לכתוב את הספר בכתב ידם, אך עליהם לדעת כי בסיום הכתיבה הם יצטרכו להקליד את הספר, למי שעבורו אין משמעות לאופן הכתיבה עדיף מראש להקליד אותו בתוכנת וורד פשוטה ונוחה ולחסוך זמן.

טיפ שני-את הטקסט שהוקלד יש לערוך, חשוב מאד לקחת איש מקצוע שמבצע עריכה מעמיקה של הטקסט, עריכה לשונית עריכה ספרותית והגהה (יתכן וידרשו מספר אנשים לא תמיד העורך מבצע גם הגהה). לאחר כל התהליך מומלץ שהסופר יעבור שוב על הכתוב כדי לוודא שהוא מדוייק ונאמן למקור.

טיפ שלישי- לא לדלג על שלב העימוד! שלב זה חשוב וקובע את איכותי של הספר, הסדר של הטקסט ופריסתו לפי טיפוגרפיה תקינה סידור הכותרות העמודים והפרקים משפיעים מאד על הקורא ועל מכירת הספר וכתוצאה מכך על שמו של הסופר ורמת מקצועיותו. גם מי שבטוח שהוא יכול להסתדר לבד בכל מה שקשור לעריכת הספר, חשוב בשלב זה לא לקחת סיכון ולהסתייע באיש מקצוע מנוסה.

טיפ רביעי- בייחוד לפני הוצאת ספר ראשון בעת בחירת חברת הוצאת ספרים יש לבחון את השוק ולקבל הצעות מכמה שיותר חברות, בנוסף חשוב לקרוא ביקורות על המוציא לאור לעמוד על טיבו והתנהלותו. במידה וניתן מומלץ לדבר עם סופרים שכבר עבדו אם החברה וגם עם חנויות ספרים המוכרים את ספריה.

טיפ חמישי- כיום אנשים רבים צורכים את ספריהם בצורה דיגיטלית, מדובר בפלטפורמה שיווקית צומחת של הפצת ספרים. היתרונות רבים וברורים זה נח זמין וחוסך עלויות עבור הסופר, אין כאן מגבלה של מלאי וצורך בהדפסת עותקים, ניתן לשנות הגדרות תצוגה ולהתאים לקורא. הפלטפורמה הזו כרגע היא לא במקום ספר מודפס אלא אופציה נוספת ומצויינת שיש לקחת בחשבון. מומלץ לסיים את הוצאת הספר הכתוב ואז בקלות ניתן להפוך אותו לדיגיטלי לאחר שעבר את כל שלבי ההפקה.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]