שילוב מנצח בין איכות חיים לטכנולוגיה: כך מובילה ישראל את תחום ה-Wellness העולמי - 0404
שילוב מנצח בין איכות חיים לטכנולוגיה: כך מובילה ישראל את תחום ה-Wellness העולמי שאטרסטוק

שילוב מנצח בין איכות חיים לטכנולוגיה: כך מובילה ישראל את תחום ה-Wellness העולמי

מגפת הקורונה רק האיצה את הצמיחה של שוק ה-Wellness, הכולל אפליקציות, אביזרים דיגיטליים ויישומים נוספים שמטרתם לסייע למשתמשים לשפר את אורח החיים והכושר, לעקוב אחרי הבריאות וגם לצמצם מתחים

מזה שנים ישראל היא אחת המדינות הבולטות בתחום ההייטק, כאשר לצד חברות ענק מבוססות פועלים בה גם סטארטאפים קטנים וזריזים. לאחרונה, לצד ענף הסייבר שבו ידועה ישראל כאחת המובילות בשוק העולמי, היא תופסת עמדה בכירה גם בענף חדש יחסית המכונה Wellness. ענף זה כולל אפליקציות ופיתוחים שנועדו למטרה אחת – לעזור לשפר את בריאותנו הנפשית והפיזית, על מכלול ההיבטים הרבים הכרוכים בכך.

תעשיית ה-Wellness, או הוול-טק – הלחם של Wellness וטכנולוגיה – כוללת מגוון רחב של תחומים. החל מחברות המפתחות אפליקציות ומכשירים המסייעים במעקב תזונתי, אפליקציות כושר והתאמה אישית של דיאטה בריאותית לירידה במשקל; דרך אמצעים לטיפול נפשי ושיפור מצב הרוח; מעקב אחרי מדדי בריאות שונים וכלה במכשירים ויישומים הנחלצים לעזרתם של חולים במחלות קשות וכרוניות ומנגישים להם מידע וייעוץ; ועוד ועוד.

כמו בכל מגמה טכנולוגית שצוברת תאוצה, גם המשקיעים – מקרנות הון סיכון ועד למשקיעים הפרטיים – החלו לעלות על רכבת ה-Wellness. בתחום ניהול התיקים ניתן למצוא לא מעט תיקים הכוללים חשיפה לתחום זה, הודות לפופולריות הגוברת שלו וההערכה כי פוטנציאל הצמיחה עשוי להיות גבוה.

תחום הטיפול הנפשי מרחוק זכה לתנופה משמעותית בעקבות משבר הקורונה, שפגע ברווחתם הנפשית של רבים. אפליקציות רבות מבקשות לעזור לנו לעקוב אחרי השינויים במצב הרוח שלנו, לצמצם את רמות הלחץ והמתח בהן אנחנו שרויים, לנטר את דפוסי השינה שלנו במטרה לשפר את איכותה, ואף מציעות מדיטציה מודרכת, או טיפול פסיכולוגי מרחוק, בימי סגר שבהם לא ניתן להגיע פיזית לקליניקה.

כך צמח תחום ה-Wellness

לעליית הפופולריות של יישומי ה-Wellness יש לא מעט סיבות. ראשונה היא העובדה שיותר ויותר אנשים מבקשים להקדיש זמן ומשאבים לבריאותם, ולכן מחפשים מקורות מידע ודרכים שיסייעו להם לשמור על אורח חיים בריא. חשוב להדגיש כמובן, כי אפליקציות ויישומים אלה מיועדים בעיקרם לאנשים בריאים, ואינם מחליפים אנשי מקצוע.

רצונם של יותר ויותר אנשים לשפר את בריאותם ולשנות את אורח החיים שלהם, תוך מודעות גוברת לצורך בהתעמלות, תזונה נבונה והורדת הלחצים והמתחים, השתלב היטב עם ההתקדמות הטכנולוגית המואצת של השנים האחרונות, ובוודאי שעם מהפכת הטלפון החכם שהביא לכך שכל אחד מאיתנו מחזיק בכיסו מחשב רב עוצמה, שמסוגל גם לנטר מדדים שונים – כמו פעילות גופנית, איכות השינה ועוד.

בנוסף, פותחו אבזרים שונים שמרחיבים את היריעה – ממכשירים המסוגלים לספק לרופא המרוחק נתוני בריאות כגון קצב הלב, אחוזי החמצן בדם ואפילו האזנה לריאותינו; ערכות שמאפשרות לבצע בדיקות שונות בבית, כגון בדיקה גנטית, מדידת סוכר ועוד; אביזרים לשקילה ומדידה של שריפת קלוריות ושומנים, וכן הלאה. התוצאה היא מעין "מיני מעבדה" ניידת, שמאפשרת לבצע בדיקות רבות בבית במקום להגיע למרפאה או לבתי החולים, ולא פחות חשוב מכך – לשדר את התוצאות בזמן אמת לצוות הרפואי.

המשקיעים מחבקים את התחום

ישראל, כאמור, היא בין מובילות המגמה עם יותר מ-500 סטארטאפים שפועלים בתחום. ב-2019 לבדה זכו סטארטאפים אלה להשקעות בסכום מצטבר של יותר מ-275 מיליון דולר.

מה בראייה עולמית? לפי ה-Global Wellness Institute (GWI), היקף שוק ה-Wellness העולמי מוערך ב-4.5 מיליארד דולר בשנה, לפי נתוני 2018 – השנה האחרונה ממנה נאספו נתונים. בין 2015 ל-2017, גדלה תעשיית ה- Wellness ב-6.4% מדי שנה, כמעט פי שניים מקצב הצמיחה של הכלכלה העולמית, שעמד על 3.6% לשנה בתקופה זו, לפי קרן המטבע העולמית. עוד מסבירים ב-GWI כי תעשיית ה- Wellnessמהווה 5.3% מהתוצרת הכלכלית העולמית.

המשקיעים, כך נראה, מקבלים בברכה תעשייה צומחת זו. על פי נתוני CB Insights לרבעון הראשון של 2020, ברבעון זה, סטארטאפים העוסקים בבריאות מנטלית זכו למימון בהיקף של למעלה ממיליארד דולר, וזו היתה הקטגוריה שרשמה את הצמיחה הגבוהה ביותר בתקופה זו.

תשומת ליבם של המשקיעים לפתרונות בריאות ו-Wellness דיגיטליים התעצמה משמעותית בעקבות מגפת הקורונה, מאחר והיא האיצה פיתוח אפליקציות בתחומים כמו כושר ובריאות, אשר חוסכות את הצורך להגיע למכוני הכושר או למרפאות ולהיחשף לסכנת הדבקה. תחום נוסף שהתחזק הוא חיבור לקהילה מרחוק, כאשר אפליקציות ויישומים כמו אפליקציות כושר חברתיות או קהילות דיגיטליות שונות רשמו עלייה בביקוש.

*אין באמור כדי להוות התחייבות להשאת תשואה ואין באמור משום תחליף לשיווק השקעות אישי המתחשב בצרכי הלקוח.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]