הדברים שחשוב להקפיד עליהם ששוטר עוצר אתכם באשמת עבירה פלילית - 0404
+
הדברים שחשוב להקפיד עליהם ששוטר עוצר אתכם באשמת עבירה פלילית Adult male arrested and handcuffed

הדברים שחשוב להקפיד עליהם ששוטר עוצר אתכם באשמת עבירה פלילית

לא בכדי נאמר כי שתיקה שווה זהב. בהקשר זה ניתן לקבוע כי שמירה על זכות השתיקה כן תסולא בפז… כאשר שוטר עוצר אתכם, התחושה הטבעית, האינסטינקטיבית, היא של אשמה. נתפסתם על חם, בשעת מעשה, בשידור ישיר. מה עושים? ראשית- נושמים עמוק. סופרים בלב עד עשר. מנסים להתעשת ולהתאושש מההלם.

  1. כלל ראשון- לא להודות באשמה לאלתר.  זכותכם להתייעץ עם עורך דין פלילי. ייתכן כי לאחר בירור ראשוני יתברר כי ביצעתם עבירה, אשר לשוטר לא היתה זכות לעצור אתכם בגינה. (יצוין, כי אם וכאשר שוטר מורה לכם בתנועת יד או בכריזה לעצור- חובה עליכם לעצור, אי ציות להוראה היא הפרה של הוראה חוקית).
  2. אל תעליבו את השוטר. שמרו על לשון מכובדת ונקייה.
  3. הימנעו מכל תנועה שעלולה להתפרש כאלימות. גם אם לדעתכם נעצרת ללא סיבה מוצדקת או מספקת, ודאי ללא סיבה חוקית, תהיה שמורה לכם הזכות לתבוע את המשטרה לאחר מכן.
  4. אל תצעקו על השוטר ואל תפריעו לו למלא את הדוח. מותר לכם לצלם ולהקליט, לבקש את פרטיו האישיים, לבקש לראות את תעודת השוטר שלו, לבקש הסבר לסיבת מעצרו אתכם, ואפילו להגיד לו מדוע לדעתכם הוא שוגה.
  5. רצוי לתעד בטלפון הנייד שלכם את התנהגות השוטר, ודאי אם היא נראית לכם בלתי ראויה, פוגענית ואף אלימה.
  6. לפני שאתם ממהרים להעלות את הסרטון (רצים לספר לחברה ולהראות להם), שבו נראה השוטר מועל לכאורה בתפקידו ומתנהג בצורה פוגענית ואלימה, רצוי לשקול היטב האם הנזק הוודאי הצפוי מהעלאת הסרטון לא יעלה על התועלת המשוערת ואולי אף המפוקפקת.
  7. חשיבות הייעוץ עם עורך דין פלילי גוברת ככל שסוג העבירה חמור יותר. ברור שמומלץ להתייעץ עמו גם אפ שוטר עצר אתכם לבדיקת ינשוף וביצע אותה באופן המקים חשד לאי תקינות ואולי אף אי חוקיות, אבל כאשר מדובר, חלילה, בתאונת דרכים ובמיוחד כאשר אתם גרמתם לה, הופך ייעוץ עם עורך דין להכרחי.
  8. שוטר הוא נציג החוק. הוא אינו מעל החוק. האחריות והסמכות לא מקנים לו זכות לעבור על החוק. בנוסף, כלומר בעיקר- שוטר הוא בן אדם בדיוק כמוהו. יש לו גם רגש. אם תפנו  אל הרגש שלו יש סיכוי כי כל השיח עמו יהיה  שקט ומתון ופחות מאיים.
  9. לאחר כל הדברים שצוינו לעיל ולמעשה לפניהם- חשוב לנהוג (תרתי משמע) כחוק, באופן שקול ומושכל, זהיר ובטוח. זכרו כי מלים עלולות לפגוע ולשמש עילה לעבירה כשלעצמה- כגון העלבת עובד ציבור.
  10.  אם שוטר עצר אתכם- תרגיעו. זה לא סוף העולם. לאחר ייעוץ עם עורך דין פלילי עשוי להתברר לכם כי  קיים סיכוי טוב מאוד כי לא ניתן יהיה לבסס כתב אישום נגדכם, ודאי לא הרשעה.

נכתב בשיתוף עם עו"ד פלילי אלון ארז