האם מותר להקליט שיחה – דברים שכדאי לדעת - 0404
האם מותר להקליט שיחה – דברים שכדאי לדעת freepik

האם מותר להקליט שיחה – דברים שכדאי לדעת

בשנים האחרונות הקלטות סתר, כאלה שנעשו ללא ידיעת כל המשתתפים בשיחה, הפכו שכיחות. בין אם מדובר בהקלטות בני זוג, ילדים, או הקלטות לצרכים עסקיים או מקצועיים, אשר מאפשרות לשפוך אור מיוחד על רחשי ליבם האמיתיים של דובריהן, עורכי דין, תובעים ונתבעים נעזרים בתמלול הקלטות על מנת שאלו ישמשו כראייה אשר נחשבת לראייה עליה לא ניתן לערער.

עם זאת, חשוב להקפיד כי ההקלטות הללו נעשות במסגרת החוק, שכן אילו לא כך הדבר, עלול המאזין לעמוד בפני עונש מאסר חמור. בשל חשיבותה הרבה של הסוגייה – בכתבה הקרובה נדון בשאלה האם, כיצד ואת מי ניתן להקליט.

מה ההבדל בין הקלטת סתר להאזנת סתר?

ההבדל בין הקלטת סתר להאזנת סתר הוא מהותי ודרמטי. לנוכח הבלבול הרב שעלול לקום בין שני מושגים דומים אלו, נפנה לחוק על מנת להבין את ההבדל. על פי חוק האזנת סתר תשל"ט – 1979, תיקון מס' 1 תשנ"ה- 1995 נקבע כי האזנת סתר הינה: "האזנה ללא הסכמה של אף אחד מבעלי השיחה".

הקלטת סתר-היא הקלטה של שיחה כאשר המקליט משתתף בשיחה, אך לא מיידע את כל הדוברים בה על ביצוע ההקלטה- והיא הקלטה חוקית לחלוטין אשר ניתן להציגה כראייה בבית המשפט.

לעומת זאת, האזנת סתר– בה אדם מאזין ומקליט שיחה מבלי להיות חלק ממנה או מבלי לקבל את האישור להקליט אותה מטעם אחד המשתתפים בה מהווה עבירה פלילית, בצידה עונש מאסר של עד 5 שנים.

האזנת סתר- החטא ועונשו

האזנת סתר מהווה עבירה פלילית, כאשר כתוצאה ממנה המקליט יכול לעמוד בפני עונש של עד חמש שנות מאסר. גם שימוש בהקלטה או בתוכן משיחה אשר נדלה באמצעות הקלטת סתר, מהווה עבירה פלילית ולא תוכל להתקבל כראייה בבית המשפט. גורם מקצועי כדוגמת חוקר פרטי אשר מבצעה האזנת סתר שלא כדין – הוא צפוי לאבד את רישיונו וזאת בנוסף לאישום הפלילי.

האם מותר להקליט שיחות טלפון?

שיחות טלפון שמבוצעות על ידכם, כלומר בעודכם חלק מן השיחה, ניתנות להקלטה וקיימת למקליט כל הזכות והרשות לבצען ולעשות בהן שימוש, היות והן חלק משיחותיו שלו, כאשר לנוכח זאת יש לו בעלות וזכות אודותיהן.

זאת ועוד, לא קיימת חובה להצהיר בפני מושא ההקלטה, כלומר האדם שאיתו אתם מדברים בטלפון, כי אתם למעשה מקליטים אותו, וניתן אף להכחיש כי הנכם מקליטים את השיחה אם אתם נשאלים. אז זוהי חרב פיפיות, כי כשם שאתם מקליטים יכול גם הצד השני להקליט, עובדה זו צריכה להילקח בחשבון כאשר הנכם מדברים עם זרים או שותפים עסקיים.

האם מותר להקליט עובד?

ניתן להקליט שיחות בהן אתם משתתפים וכפועל יוצא מכך גם שיחות עם עובדים ומעסיקים. עם זאת ישנן החרגות בחוק אשר מחריגות ואוסרות על הקלטת עובדי מדינה מטעמי ביטחון מידע, כמו גם מטילות איסור על הקלטות בעלות היבטים אתיים.

לדוגמה, לעורכי דין אסור להקליט את לקוחותיהם או עורכי דין נוספים מבלי לציין זאת בפניהם, כמו גם כי אסור להם להקליט דיון בבית משפט מבלי ליידע בכך את האחרון, כאשר בנוסף לכך, רשאי בית המשפט לסרב לבקשת עורך דין להקליט את אותו דיון.

הקלטה ותמלול

הקלטה לבדה אינה מהווה ראייה עד אשר היא מתומללת על ידי חברת תמלול. חברת תמלול מעסיקה מתמללים מקצועיים אשר מעלים על הכתב את ההקלטה באופן מדויק, בנוסף לתיאור הלך הרוח של הדוברים בשיחה המוקלטת.

באמצעות התמלול, עולה בידי המקליט, אשר יכולה להיות אישה שתפסה את בעלה בוגד בה, ובאותה מידה גם נציג עסקי שהשיג פרט בעל ערך רב למשלח ידו, להכשיר את הקרקע לקראת שימוש בה כראייה עתידית, אם יעלה בכך הצורך העתידי כחלק מדיון משפטי.

לנו במרכז הישראלי לתמלול והקלטה ניסיון רב ועשיר בכל הנוגע להקלטות סתר, בעודנו מתמודדים מדי שבוע עם עשרות רבות של מקרים כאלו. לכן, כשאתם מעוניינים לתמלל הקלטה אשר חשובה לכם, פנו אלינו ואנו נתמלל עבורכם את ההקלטות באופן מקצועי ומדויק, על מנת להבטיח שתוכלו לעשות שימוש במידע החשוב ויקר ללבכם, והכל באופן מקצועי דיסקרטי ויעיל.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]