כולנו באותה סירה – הכירו את מי שאינו מוותר על איחוד העם - 0404
כולנו באותה סירה – הכירו את מי שאינו מוותר על איחוד העם freepik

כולנו באותה סירה – הכירו את מי שאינו מוותר על איחוד העם

אנו נמצאים בפתחה של מערכת בחירות נוספת, בשנת 2021, לאחר שלוש מערכות בחירה שהדגישו יותר מכל את שני המחנות העיקרים בעם. אך מסתבר כי בתוך הליכוד מסתתרת התקווה לאיחוי של העם, בדמותה של קבוצה מבטיחה ואנרגטית בראשותו של עו"ד חנוך דב מילביצקי. קצת אופטימיות תמיד יכולה לרענן אותנו בתקופה הזו.

בפתח תקווה כולם מכירים את השם חנוך מילביצקי, שעבר במועצת העיר פ"ת, ומשם המשיך למטה לאיחוד העם בליכוד. אך לא רבים מכירים את ההיסטוריה האישית שלו. הוא ירושלמי, ששרת ביחידה מובחרת בצה"ל והמשיך לתואר במשפטים במרכז הבינתחומי. לאחר התואר השני הוא הרצה באוניברסיטה, ורק לאחר מכן המשיך לקריירה הפוליטית הנוכחית. היום הידע המשפטי והניסיון שצבר מסייעים לו למצוא את הפתרונות השונים לבעיה שאנו חוששים להישיר מבט אליה – השסע ההולך ומתרחב בין קבוצות שונות בחברה הישראלית.

חנוך, מה הסיכון שאתה רואה בפילוג בעם כיום כאשר אנו בפתחה של מערכת בחירות נוספת?

"לא מדובר בתהליך חדש, אך משבר הקורונה בהחלט הקצין אותו", מסביר מילביצקי. "אנו רואים שבעבר משברים חיצוניים הצליחו לאחד אותנו. מלחמות, קושי כלכלי ואירועים דומים. אך הפעם לא מדובר באירוע חיצוני. נכון, ישנה מגפה שהורגת אנשים ברחבי הגלובוס, אך אפילו השם 'מגפה' הוא מעורר מחלוקת ויש אנשים שיתעקשו כי מדובר ב'שפעת חזקה' בלבד. הווירוס הזה הופך להיות בעצמו נושא שנדון ויכול לעורר מחלוקות. בפן הבריאותי, הכלכלי ובזירה הפוליטית. לדעתי מדובר בתהליך מסוכן מאד, הפילוג שאנו רואים בעם היום שמלווה בחוסר סובלנות כלפי האחר. התהליך הזה מסוכן לקיומנו אפילו יותר מהאיום האיראני או תהליכים חיצוניים אחרים".

אילו מאפיינים ניתן לשנות בזירה הישראלית כדי לאחות מחדש את העם?

"אנו יכולים לראות קודם כל את הנושאים שניתן לאזן ולטפל בהם באופן נקודתי. חשוב לראות איך פועל התהליך הפוליטי המבוסס על סקרים. אם בסקר מסוים מפלגה מגלה כי כדאי לה להדגיש ערכים אחרים, היא לא תפעל רק להדגיש את אותם ערכים אלא גם 'לדרוס' את המאמינים בערכים מנוגדים. כך, יוצרים תהליך של הפרדה, כדי לחזק את היכולת למשוך את המצביעים הקיצוניים מכיוונים שונים של המפה הפוליטית. לא ניתן להאשים אדם אחד בתהליך הזה. אנו רואים זאת מתרחש באופן גורף בכל הזירה הפוליטית. "הפרדה זו," ממשיך מילביצקי: "גורמת לנו לרצות להיפרד זה מזה, להפריד שטחים, לגור במקומות נפרדים וכפי שאחד העיתונאים הציע אפילו לתכנן פדרציות שונות שישתמשו בכספי המיסים בנפרד. לדבריו 'מדוע שהמתנחל מאלקנה ישלם מיסים כדי לממן את סדרי העדיפויות של חילוני, ומדוע שכספו של החילוני יממן את סדרי העדיפויות של המתנחל. ניתן ליצור שתי פדרציות שונות שמתנהלות במקביל. אני רואה את התהליך הזה כבעייתי מאד, כי כוחנו באחדותנו".

עבור מילביצקי לא מדובר רק במילים או בתאוריות. בתקופה זו הוקם המטה לאיחוד העם בליכוד, במטרה להתחיל להניע תהליכים שיובילו לשינוי ממשי בחברה הישראלית.

כיצד אתם מתכננים להוביל את השינוי הזה, איך מאחים את הקבוצות השונות שדעותיהן מנוגדות?

"העובדה כי יש חילוקי דעות אינה חדשה. הדבר שמאפיין את השנים האחרונות הוא חוסר הסובלנות כלפי אדם עם דעה שונה. אנו רואים זאת בדרגות הגבוהות של ההנהגה, בכנסת עצמה כאשר שני חברי כנסת מדברים זה לזה בחוסר כבוד, צועקים ואפילו מקללים. תחילת העבודה על השינוי צריכה להיות בשיח מאוזן ותרבותי יותר כבר בדיוני הכנסת".

"לצד השינוי הזה," מסביר מילביצקי: "ניתן לבצע שינויים גם בהיבטים נוספים הנוגעים לחברה הישראלית. למשל, לעודד את ערוצי התקשורת באמצעות חקיקה מתאימה להפחית את תוכניות שבהן המנחים רבים זה עם זה ועם המרואיינים. אם נחייב באמצעות רגולציה ליצור תוכניות בידור אחרות עם שיח מאחד, שאותן על הערוצים לשדר במהלך היום, תהיה השפעה מהותית על דעת הקהל והשיח הישראלי. נכון, בהתחלה התוכניות הללו לא יזכו לרייטינג רב, ולכן לא יוכלו להיות ממומנות כמו תוכניות אחרות המתבססות על רייטינג. אך, ככל שנצפה בהן יותר, כך הן יסייעו לשנות את השיח החברתי."

"דרך נוספת שבה נוכל לטפל בחברה הישראלית הוא פתרון בעיית הבדידות של אוכלוסיות רבות בקרבנו. אנו נוטים לשכוח את בני הגיל השלישי, את החיילים הבודדים וקבוצות נוספות. התחלנו פרויקט שמשתמש בטכנולוגיה פשוטה של מסכים שבהם משודרים תכנים המאפשרים ליצור קהילה וירטואלית ולסייע לכולם לחוש פחות בודדים בתקופה הזו".

החזון של מילביצקי בהחלט מעורר השראה. את הצלחתה של הקבוצה בעלת היוזמה בליכוד נוכל לראות בוודאי בשנה הקרובה, ולגלות האם המשימה שנטלה על עצמה ממשיכה. "אנו חייבים למצוא את הדרך לחיות ביחד" מסכם מילביצקי ומזכיר לנו שכל עם ישראל ערבים זה לזה.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]