ועידת הבית היהודי: "הדיון על השבת מייצג את היכולת של המפלגה להנהיג" - 0404
+
ועידת הבית היהודי: "הדיון על השבת מייצג את היכולת של המפלגה להנהיג" דוברות הבית היהודי

ועידת הבית היהודי: "הדיון על השבת מייצג את היכולת של המפלגה להנהיג"

במהלך פאנל בנושא "השבת במרחב הציבורי" שנערך בוועידה הרעיונית של מפלגת הבית היהודי, בהשתתפות רב העיר קרית שמונה הרב צפניה דרורי, מזכ"ל ההסתדרות הפועל המזרחי אבי סולימן, ראש בית הספר לתקשורת בבר אילן פרופ' אשר כהן, ראש ישיבת הר עציון הרב יעקב מידן, עו"ד תהילה פרידמן והרב איתן אייזמן ממייסדי רשת נעם- צביה, התפתח עימות בשאלה האם רוב אזרחי ארצנו מעוניינים שהשבת תישמר במרחב הציבורי של המדינה.

העיתונאית אמילי עמרוסי, מנחת הפאנל, טענה שבסוגיית השבת מיעוט דתי מנסה לקבוע את אורחות חייו של רוב חילוני המדינה, בעוד שפרופ' אשר כהן והרב צפניה דרורי התנגדו להנחת היסוד וטענו שרוב האזרחים מעוניינים שהשבת תישמר במרחב הציבורי. פרופ' כהן אף הציג נתונים על כך שמדובר בלמעלה מ-40 אחוז חילונית וכ-60 אחוז מסורתיים או דתיים.

הרב ספניה דרורי אמר כי "בכל המרחב שאני משרת כרב עיר כולל העיירות הקיבוצים והמושבים ממטולה ועד ראש פינה הרוב המוחלט מסורתיים. גם הקיבוצניקים, ולא מעניין אותי איך הם מגדירים את עצמם, חוגגים בר מצווה, בריתות ועוד. זה לא חילוניים".

מנכ"ל המפלגה, ניר אורבך, אמר כי "הוויכוח הזה מייצג בדיוק את מגוון הדעות בתוך הציונות הדתית ואת היכולת שלנו להתנהל בסוגיות מורכבות בתווך שבין המחויבות ההלכתית המוחלטת ובין הידיעה שהמדינה מתנהלת כל הזמן".