מצבות שיש איכותיות - 0404
מצבות שיש איכותיות FREEPIK

מצבות שיש איכותיות

פטירה של בן משפחה קרוב היא תמיד דבר מצער ביותר. חלק מהקושי הגדול שקיים בסיטואציה של אבל הוא הצורך לדאוג גם לדברים ארגוניים וסידוריים כמו פרסום מודעת אבל ודאגה לסידורי הקבורה ולנושא המצבה. לכן, חשוב להיעזר בקרובי המשפחה הנוספים שנמצאים בתמונה ולעבוד עם חברות שנותנות את השירות המקצועי והאדיב ביותר, מתוך התחשבות בסיטואציה הבלתי פשוטה שמצויים בה.

בכל הנוגע לבחירת מצבות שיש, כחלק מאותם דברים שצריך לעשות בתקופת האבל הראשונית, קיימות כיום בשוק חברות רבות שמציעות מצבות איכותיות ביותר, תוך מתן שירות קשוב וסבלני. בתחום זה של מצבות השיש חלו התפתחויות לא מעטות בשנים האחרונות. אם בעבר מצבות שיש היו דומות מאוד זו לזו והיה להן מעין נוסח אחיד ומוסכם לא פעם, כיום נהוג גיוון רב בהרבה בנוסח הכיתוב על מצבות שיש וגם בהוספה של אלמנטים ויזואליים שונים למצבה, שבעבר היו פחות נהוגים.

תופעה זו נועדה לאפשר ביטוי אישי רב יותר של בני המשפחה הנותרים ביחס למי שהלך, ולהפגין סממנים מיוחדים של האישיות או החיים שלהם גם בנוסח של המצבה – שיישאר אחריהם לנצח. הגיוון בא לידי ביטוי גם בחומרים שבהם בוחרים להשתמש (לא רק שיש לבן, כפי שכמעט תמיד היה נהוג בעבר), בנוסח המלל שמופיע על המצבה ומנציח את המנוח וגם בהוספת חריטות של ציורים או סמלים – שמוסיפים לתחושה שהמצבה יוצרת.

סוגי מצבות שונים

פרט למצבות שיש, נהוג להשתמש כיום בכמה סוגי אבנים נוספות. ביניהן ניתן למנות את אבן החברון, שעושים בה שימוש עבור חללים של מערכת הביטחון והיא בעלת גוון צהבהב יותר; אבן גרניט, שאותה ניתן להזמין בגוונים של אדום, אפור או שחור, והיא יקרה יותר;ואת אבן השיש התורכי, שהיא חומר יקר יחסית ובעלת עמידות גבוהה מאוד. פרט לסוגי אבנים אלה ישנם גם סוגים נוספים.

יחד עם זאת, למרות שניתן להשתמש במגוון די רחב של אבנים למצבות, אבן השיש היא עדיין הנפוצה ביותר. יש לכך כמה סיבות מרכזיות, ביניהן ניתן לציין את המראה הלבן והנקי שלה והעלות הנמוכה יחסית שלה לעומת סוגי אבנים אחרות.

מצבות משפחתיות

בני משפחה לא מעטים בישראל בוחרים לחלוק ביחד את מנוחת הנצח שלהם. הדבר שכיח במיוחד אצל זוגות שחיו ביחד שנים ארוכות, ומעוניינים להיקבר זה לצד זו. קבר זוגי שכזה מאפשר לבני המשפחה ולקרובים לבקר את שני בני הזוג בעת העלייה לקבר. בנוסף ליתרון של מצבות כפולות משפחתיות, יש לצורת הקבורה הזו היבט סמלי משמעותי, שמשקף את הקשר החזק בין בני הזוג שהלכו לעולמם.

צורת קבורה משפחתית שכיחה נוספת היא קבורה של כמה בני משפחה בקומות באותו הקבר. צורת קבורה זו נקראת גם "קבורת סנהדרין". כאשר קבורים בצורה כזו, נהוג להזמין מצבה משפחתית, שבה יש פרטים על כל אחד מבני המשפחה הקבורים ביחד, וגם במקרים רבים תוספות עיצוביות ומילוליות שמבטאות דברים שהיו חשובים לבני המשפחה בעודם בחיים.

שיפוץ ותיקון מצבות שיש

פרט להקמה של מצבות שיש ומצבות משפחתיות, חברות בתחום עוסקות גם במצבות שיש בבתי קברות שנזקקות לאחר כמה שנים לשיפוץ ולתיקון. הדבר יכול להיגרם מפגעי מזג אוויר או מנזקים אחרים שנגרמים למצבה עם השנים. לשם כך, אנשי המקצוע של חברות כמו "עולם המצבות" ערוכים לתת מענה מלא של תיקון המצבות. את התיקון או השיפוץ ניתן לעשות לכל סוג של אבן ולכל סוג של מצבה. בעת השיפוץ של המצבה, ניתן גם לשנות נוסחים שכתובים על המצבה, ולדאוג לחידוש שלה ברמה הוויזואלית וברמה התוכנית כאחד.

המאמר באדיבות אתר "עולם המצבות" – הפורטל הגדול בתחומי המצבות והקבורה בארץ.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]