מצג עכוז – מצב הפיך? - 0404
מצג עכוז – מצב הפיך?

מצג עכוז – מצב הפיך?

ככל שההיריון שלנו מתקדם, ואנחנו מתקרבים לשלב הלידה עצמו, המעקב שלנו אחרי העובר נהיה קפדני יותר ועלינו לדעת כל פרט על המצב שלו. אחד הפרטים החשובים ביותר הוא המצג של העובר – כלומר המיקום היחסי שלו בתור הרחם, ביחס לקו האורך של גוף האישה. מרבית העוברים מתייצגים במצג ראש – כלומר עם הראש כלפי מטה, מוכנים ליציאה החוצה וללידה. עם זאת, בכמות לא קטנה של לידות, מצג העובר הוא מצג עכוז – וכדאי להבין בדיוק מה זה אומר ומה עושים לגבי זה.

 מה זה בדיוק מצג עכוז, וממה הוא נגרם?

החל משבוע 32 להיריון תקין, העובר מתחיל להתקבע במצג מסוים ברחם, כהכנה לתהליך הלידה. המצב המוכר לרובנו בצורה הטובה ביותר, שבו מתייצגים מרבית העוברים, הוא מצג ראש – כאשר ראש העובר מופנה כלפי צוואר הרחם והוא מוכן ליציאה כשהראש יוצא ראשון. עם זאת, ב-3.5% מהמקרים, המצג שבו העובר יתייצג הוא מצג עכוז – כאשר החלק המופנה כלפי צוואר הרחם הוא עכוזו של העובר, והראש נמצא בחלקו העליון של הרחם. במרבית המקרים של מצג עכוז, רגליו של העובר תהיינה מורמות והחלק התחתון ביותר בגופו יהיה העכוז, אך יש גם מצבים מסובכים יותר בהם הרגליים נמצאות בגובה העכוז, או אפילו נמצאות מתחת לגובה העכוז ובעצם הן המתייצגות.

מצג עכוז ברוב המקרים הוא מצב אידיופתי – כלומר, כזה שאנחנו לא יודעים את הגורם לו. עם זאת, יש גם גורמי סיכון יחסיים כמו לידות מוקדמות ופגות, הריונות מרובי עוברים, הריונות שאינם הריונות ראשונים של אותה האישה, ריבוי מי שפיר, שרירי בטן חלשים של האם, מצב רגשי של סטרס או מצוקה אצל האם, ועוד.

 איך מאבחנים מצג עכוז, והאם זה מסוכן?

כמו מרבית המצבים העובריים, גם את מצג התינוק אנחנו מאבחנים באמצעות בדיקת אולטרסאונד – בדיקת העל-קול שמאפשרות לנו לראות את העובר בתוך הרחם. האבחנה היא בדרך כלל פשוטה מאוד, משום שרואים היטב את מיקום הראש ואת מצג הגוף של העובר ברחם. עם זאת, חשוב להגיד שהאבחנה הזאת יכולה להגיע רק בשלבי הריון מתקדמים יחסית. עד לשבוע ה-32 מרבית התינוקות יחליפו בין מצגים וינועו ברחם, ורובם יהיו במצג עכוז עד לשלב זה. אנחנו מתחילים לאבחן מצג עכוז בשבוע 34, כאשר העובר אמור להתהפך למצג ראש ולהתקבע בו כהכנה ללידה. מבחינת סיכונים – מדובר במצב שנחשב מסוכן יותר ממצב רגיל של עובר במצג ראש. באופן כללי, תמותת עוברים בלידה עולה פי 3 במצבים של מצג עכוז, כשהסיכון המרכזי הוא היעדר חמצן המגיע למוחו של העובר בתהליך הלידה עצמו. חשוב מאוד להגיד שגם במצב שבו הסיכון גבוה פי 3 – עדיין מדובר בסיכון נמוך למדי מבחינת סיכויים אבסולוטיים.

 האם מדובר במצב הפיך שניתן לטפל בו, ומה האפשרויות?

בחלק גדול מהמקרים, מצג עכוז הוא בהחלט מצב הפיך. ישנה פרוצדורה הקרויה היפוך עובר, שבדרך כלל תוצע לאימהות שהעובר שלהן במצג עכוז החל משבוע 37 להריון. היפוך העובר יתבצע ידנית על ידי הרופא, שיפעיל לחץ על הבטן תוך שהוא תומך בעכוז ומטה אותו הצידה מאזור רצפת האגן. הפרוצדורה יעילה ביותר מ-50 אחוזים מהמקרים, ותלויה גם בכמות מספיקה של מי שפיר ובפקטורים נוספים. אם לא מצליחים להפוך את העובר ידנית, ניתן לבחון שיטות אלטרנטיביות לביצוע ההיפוך, אך במרבית המקרים יומלץ בשלב זה על ביצוע ניתוח קיסרי ועל הימנעות מלידה וגינלית טבעית – שכן הסיכונים בלידה שכזו עבור העובר במצג עכוז הם כאמור גדולים יותר. עם זאת, ברור שההחלטה נמצאת תמיד בידי האם היולדת, והיום אין המלצה חד משמעית להימנע מלידות טבעיות גם במצג עכוז – אלא פשוט לקבל כל החלטה בצורה שקולה וחכמה.

אין תחליף למעקב הריון הדוק ולליווי רפואי לכל אורך תהליך הלידה – אל תשאירו מקום לטעויות.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]