טיפים וכללים בתביעות נזיקין - 0404
טיפים וכללים בתביעות נזיקין RF123

טיפים וכללים בתביעות נזיקין

תביעת נזיקין היא תביעה לפיצוי כספי, שמגיש אדם אשר נגרם לו נזק בשל התנהלותו הלא תקינה של אדם או גוף אחר. תביעת נזיקין מתייחסת לנזק גופני, לרכוש, ואפילו לפגיעה במוניטין או בשמו הטוב של אדם.

כדי לצלוח את המהלך הסבוך של תביעת נזיקין, ולקבל פיצוי הולם בגין הנזק, כדאי לעקוב אחר מספר כללים, המסבירים את דרכי הפעולה בהן יש לנקוט אם נקלעים לאירוע המסתיים בנזק, ואשר יגדילו את סיכויי ההצלחה בתביעה.

בשיתוף: עו"ד גיא כהן

קודם כל כדאי לבדוק

"כאשר נגרם לאדם נזק, גם אם הוא לא נראה משמעותי או בעל השפעה מהותית על עתיד הניזוק, כדאי לו לבחון מהן הזכויות המשפטיות העומדות לרשותו. ישנן זכויות משפטיות גם בגין נזקים קלים, זמניים או חולפים. הפיצוי לו זכאי הניזוק יכול להיות ממקור יחיד או ממספר מקורות. פעמים רבות זכאי הניזוק לפיצוי כספי מהמזיק עצמו, מהמוסד לביטוח לאומי או לתגמולי ביטוח בגין פוליסה פרטית שברשותו" משתף אותנו עו"ד גיא כהן, מומחה בתביעות נזיקין.

ייעוץ משפטי

וזה מביא אותנו לחשיבות שבקבלת ייעוץ מקצועי מעורך דין הבקיא בתביעות נזיקין. התייעצות עם עורך דין תאפשר לניזוק לקבל מושג לגבי זכויותיו המשפטיות, הסיכויים להצלחה בבית המשפט, ההכנות הנדרשות למשפט והצעדים שכדאי לבצע לגבי התביעה. מעבר לכך, אנשים נוטים לחשוב שההצלחה בתביעות נזיקין מובטחת, אך פעמים רבות אינם מבינים את המורכבות והייחודיות של דיני נזיקין, את ההסתעפויות הרבות שלהם ואת התדירות בה הם מתעדכנים. עורכי דין המתמחים בדיני נזיקין, שהם בעלי הסתכלות רחבה וכוללת, יסייעו במיצוי זכויות הנפגע ע"י שיפור מצבו המשפטי והגדלת הסיכויים לזכות בתביעה, אך גם, ואולי חשוב מכך, בקבלת הפיצוי המירבי האפשרי. יתרה מכך, עורך דין יספק הכוונה לגבי נושאים טכניים, כמו הגשה נכונה ובמועדים הנכונים של מסמכים וחוות דעת רפואיות או מקצועיות, שהינם קריטיים במשפטי נזיקין.

עדיף מוקדם ממאוחר

את תהליך הבדיקה והייעוץ נכון להתחיל בשלב מוקדם וסמוך ככל הניתן למועד האירוע או התאונה בה ניזוק התובע. זאת קודם כל בשל החמרה אפשרית במצבו הרפואי או הבריאותי של הניזוק, וגם בשל האפשרות לאובדן הזכויות המשפטיות בחלוף זמן רב מדי ממועד האירוע.

הוכחות וראיות

בתביעת נזיקין על התובע להציג בבית המשפט כמה שיותר ראיות לנזק שנגרם לו וכן לאחריות הגורם אותו הוא תובע: מסמכים רפואיים, תמונות ממקום האירוע או כאלה הממחישות את הנזק, עדי ראייה שנכחו במקום, וכל הוכחה אחרת שתשכנע את בית המשפט כי הפיצוי מוצדק. כאשר מדובר בתביעת נזיקין שמקורה ברשלנות רפואית למשל, נדרשת פעמים רבות חוות דעת מקצועית של רופא מומחה, שיקשר בין הנזק או מצבו הגופני של הניזוק לבין ההתנהגות הרפואית שלטענתו הובילה לכך, ויאמוד את גובה הנזק.

לאילו פיצויים לטעון

כאשר קובע בית המשפט כי אכן יש לפצות את הניזוק, גובה הפיצוי נקבע לפי העיקרון שיש להחזיר את הנפגע למצב הכלכלי בו היה אם לא היה מתרחש האירוע שהוביל לנזק. הפיצוי מתחלק להשלכות הכלכליות שהיו לנזק על התובע (הוצאות רפואיות, הפסדי שכר, קבלת תמיכה מצד שלישי כזה או אחר), אותן אפשר להעריך יחסית בקלות, ולפיצוי בגין הנזק הבלתי מוחשי שנגרם לו (כאב, עוגמת נפש). לשני סוגי הפיצויים האלה יש לטעון בתביעה. לאומדן ערך הרכוש שניזוק, על-מנת לקבוע את גובה הפיצוי אותו נתבע, יש להשתמש בשירותיו של שמאי, שיספק חוות דעת מקצועית. אם קיימת פוליסה המאפשרת לתבוע חברת ביטוח, אין להסתפק בדו"ח של שמאי מטעם חברת הביטוח, ויותר ממומלץ לשכור בנוסף את שירותיו של שמאי פרטי. סביר שהאומדן שיספק יהיה גבוה יותר.

כמה זה יעלה לנו

כאשר ניגשים לתביעת נזיקין, יש לקחת בחשבון את הוצאות התביעה, הכוללות בדרך-כלל את אגרת בית המשפט, המסתכמת בכמה מאות שקלים. בנוסף, חוות דעת מקצועית או חוות דעת רפואית של מומחה יכולה להגיע לאלפי שקלים ויש לקחת זאת בחשבון. עם זאת, אם התובע זוכה בתביעה, לרוב יחוייב המזיק בעלות הוצאות המשפט של התובע.

אם לסכם את כל הנאמר עד כה, השימוש בשירותיו של יועץ משפטי בעל נסיון עשיר, המכיר את הניואנסים הרבים של תביעות נזיקין, הוא כנראה הטיפ הטוב ביותר שאפשר לקחת. בהנחה שנכנס לתמונה בשלב מוקדם מספיק, עורך דין ילווה את הנפגע צעד אחר צעד, ויספק את כל המידע הדרוש לו כדי ליישם את הכללים החשובים הללו באופן המיטבי.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]