לשון הרע - איך זה עובד? - 0404
לשון הרע – איך זה עובד? FREEPIK

לשון הרע – איך זה עובד?

בשנים האחרונות עולות לא פעם באמצעי התקשורת כתבות על מקרים שבהם אנשי מוכרים תובעים או נתבעים בתביעת לשון הרע (תביעת דיבה). הדבר אינו פוסח על עיתונאים, אישי ציבור, בעלי תפקידים בחברות וגם על אנשים פרטיים שכותבים תגובות קשות ברשתות החברתיות, ומוצאים את עצמם נתבעים בתביעה שכזו.

ניתן לומר אפילו שתביעות דיבה הפכו למעין טרנד מסוים, והביקורת הציבורית על המגמה הזו היא שבמקרים רבים מוגשת תביעת דיבה כדי "להשתיק" או להפחיד אנשים מלהביע דעה לגיטימית. קיים מתח מתמיד בין הזכות לחופש הביטוי לבין עבירה על חוק לשון הרע. לא תמיד הקו המפריד בין חופש הביטוי להוצאת דיבה הוא ברור ומוחלט, ובית המשפט נדרש להכריע לא פעם בסוגיה הזו. באופן כללי, ניתן לומר שברגע שאדם מסוים טוען טענה שקרית שמוציאה את דיבתו של אדם אחר – ישנה עילה לתביעת לשון הרע.

מתי ישנה עילה לתביעת דיבה (לשון הרע)?

משרדי עורכי דין שעוסקים בתחום זה, כמו המשרד של שלומי וינברג עו"ד לשון הרע, מתמודדים באופן קבוע עם בקשות להגשת תביעת דיבה או לבקשות להתגונן מתביעה כזו. בדרך כלל, כאשר ברור שנטענה טענה שקרית במזיד כלפי אדם מסוים, קל יותר להוכיח זו בצורה משפטית. יחד עם זאת, מקרים רבים נמצאים בתחום האפור, ולכן יש צורך בייצוג משפטי של עורך דין שמתמחה בנישה המשפטית הזו.

במקרים רבים תביעה של לשון הרע היא תוצאה של סכסוך מסוג כלשהו – על רקע עסקי, כלכלי, פוליטי וכו'. מכיוון שמדובר בתחום רגיש מבחינה משפטית, עו"ד מובילים בתחום, כמו עו"ד שלומי וינברג, נזקקים להבנה מעמיקה בתחום זה כדי שיהיו יכולים לייצג בהצלחה תובעים ונתבעים כאחד.

האם המקרה הפרטי שלכם מוגדר כלשון הרע?

אם אתם מצויים בסכסוך כלשהו, וחושבים להגיש תביעת דיבה כנגד אדם אחר, חשוב לקרוא מעט על התחום ולקבל ייעוץ משפטי, כדי להבין האם המקרה הפרטי שלכם נופל תחת ההגדרה של הוצאת לשון הרע. ניתן לקרוא על התחום באתרים שעוסקים בתחום המשפט, כמו בסוגים רבים של בלוג משפטי או במגזין שעוסק בענייני משפט.

אם אתם מוצאים את עמכם בעמדה של נתבעים בתביעת לשון הרע, חשוב מאוד לקבל ייצוג משפטי מהר ככל הניתן, כדי שתוכלו להיערך לתביעה. הסכומים שנפסקים בבית המשפט יכולים להיות גבוהים מאוד, ולהגיע למאות אלפי שקלים כפיצוי. לכן, חשוב להתמודד עם התביעה כאשר אתם מיוצגים באופן הטוב ביותר.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]