שפת R - לא סתם פייסבוק וגוגל משתמשות בשפה זו - 0404
שפת R – לא סתם פייסבוק וגוגל משתמשות בשפה זו FREEPIK

שפת R – לא סתם פייסבוק וגוגל משתמשות בשפה זו

תחום פיתוח התוכנה כולל שפות תכנות רבות שפותחו בעשורים האחרונים. ישנן שפות תכנות וותיקות יותר, שבהן עדיין נעשה שימוש רב בתעשייה ובאקדמיה, ולעומתן שפות תכנות שכבר כמעט לא משתמשים בהן כיום. שפות התכנות השונות מתחלקות לכמה משפחות עיקריות, ולכל שפה יש את השימושים הייעודיים שלה.

כך, מי שעוסק בפיתוח אתרי אינטרנט, ירצה ללמוד שפות כמו JavaScript או PHP, ומי שירצה לעסוק בפיתוח תוכנה לא רק לאתרי אינטרנט – יעשה שימוש במקרים רבים ב-Python או ב-Ruby on Rails.

אחת משפות התכנות ועיבוד הנתונים הפופולריות ביותר נקראת שפת R. מדובר בשפה שהיא תוצר של שפה מוקדמת יותר, הנקראת שפת S, שפותחה לראשונה כבר ב-1976. שפת R זוכה כיום לפופולריות עצומה, ויש לכך כמה סיבות טובות.

מהי שפת R?

השימוש העיקרי של שפת R הוא לצורך ביצוע ניתוחים מתמטיים וסטטיסטיים וביצוע מניפולציות שונות על נתונים מספריים וסטטיסטיים. השפה נחשבת לקלה יחסית ללימוד ומשתמשים בה סטטיסטיקאים וכן אנשים שעוסקים בתחום של Data Science. עולם הדאטה סיינס הוא תחום שמתפתח מאוד בשנים האחרונות, ויש לו יישומים רבים גם בעולם העסקי וגם בעולם האקדמיה המחקרית. מי שעושה שימוש בחברות בשפת ה-R בדרך כלל מוגדר כאנליסט. אנליסטים עוסקים באיסוף ובניתוח של נתונים, ויש לעבודה שלהם שימושים עסקיים רבים. את הדו"חות שמפיקים האנליסטים בעזרת מודלים שונים נהוג להעביר לגורמי ההנהלה ולהיעזר בהם לצרכים כמו קביעת אסטרטגיה, ניתוח ביצועים ועוד.

מי משתמש כיום בשפה זו?

שפת R נמצאת בשימוש רב בקרב חברות טכנולוגיה מובילות שונות. כך, למשל, חברות ענק כמו גוגל ופייסבוק עושות שימוש בשפה זו, כדי לבצע מעקב וניתוח של נתונים רבים בתחומי עיסוקן. בפייסבוק משתמשים מדעני הנתונים ביכולת של שפת R להפוך נתונים גולמיים למודלים וויזואליים מורכבים. כך ניתן להפוך כמות גדולה מאוד של נתונים לתרשימים שקל להבין ולנתח, ולבנות אסטרטגיות פעולה מובנות בעקבות הניתוח הזה.

גם בגוגל משתמשים לא מעט בשפת R. זאת, למשל, לצורך החישוב של מחירי הקליקים בנישות שונות של פרסום ממומן. בגוגל, באופן ספציפי, יש מערכות נתונים עצומות והחברה אוספת נתונים גולמיים מאינספור מקורות. מכיוון שכמות הנתונים הדורשים עיבוד היא כה גדולה, האנליסטים ומדעני הנתונים של גוגל נעזרים במודלים הממוחשבים של שפת R כדי לתרגם את המידע לדו"חות שניתן לנתח בקלות רבה יותר.

היתרונות של השימוש בשפת R

שפת R היא שפה בקוד פתוח. המשמעות של שפת קוד פתוח היא שאין צורך לשלם לשום גורם עבור רישיון שיאפשר להשתמש בה. יש שפות תכנות רבות בקוד פתוח, ולצידן גם שפות שדורשות רישיון בתשלום, כמו שפת דוט נט של מיקרוסופט. כאשר משתמשים בשפת קוד פתוח, ניתן גם להכניס בה שינויים ולייעל את השימוש בה עבור הצרכים הספציפיים של המפתחים והאנליסטים.

יתרון משמעותי נוסף של השפה הוא שהלימוד שלה הוא מהיר ופשוט יחסית. היא נחשבת לשפה שקל ללמוד, ולכן היא כה נפוצה ושימושית. בנוסף לכך, קיימת קהילת מפתחים ומשתמשים גדולה מאוד של השפה. הקהילה הזו כוללת פורומים רבים שבאמצעותם ניתן להעלות בעיות שהמשתמשים נתקלים בהן ולקבל הצעות לפתרון והסברים רלוונטיים שונים. קהילה כזו מאפיינת שפות קוד פתוח, והיא קיימת גם במקרים של שפות נוספות.

שפת R היא שפה עוצמתית ביותר, והיא מצטיינת גם בתחום של ויזואליזציה של נתונים, בביצוע מניפולציה על נתונים, וביכולת להתקין מודולים רבים וחדשים שמסייעים למקסם את היכולות של השפה הזו במגוון של יישומים עסקיים ומחקריים.   

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]