כל מה שצריך (וחשוב) לדעת על רטיבות בקיר - 0404
כל מה שצריך (וחשוב) לדעת על רטיבות בקיר shutterstock

כל מה שצריך (וחשוב) לדעת על רטיבות בקיר

מהם הגורמים המרכזיים לרטיבות בקיר, כיצד מטפלים ברטיבות בקיר וכמה זה צפוי לעלות לנו?

באופן עקרוני רטיבות בקיר עשויה להופיע לאורך כל השנה כולה. עם זאת, בדרך כלל הרטיבות מופיעה בתחילת החורף, זמן קצר לאחר הגשם הראשון. הרטיבות יכולה לבוא לידי ביטוי בנקודות שחורות בגדלים שונים אם כי במקרים מסוימים העדות לקיומה של הרטיבות תופסת צורה של בועות לאורך שכבת הצבע. במקרים החמורים ביותר, הקיר עצמו מטפטף ודולף.

הדבר החשוב ביותר שיש להבין בנוגע ל-רטיבות בקיר הוא שלא מדובר בבעיה שנוטה לחלוף מאליה. ללא התייחסות או טיפול, ברוב המקרים הרטיבות רק תלך ותתפשט ולאורך הזמן תגרום לשורה ארוכה של נזקים משניים.

מהם הגורמים לרטיבות בקיר?

לא צריך להיות מומחה אינסטלציה בתל אביב כדי להבין שחלק ניכר ממקרי הרטיבות הם תוצאה של איטום לקוי בקיר החיצוני. במצב שבו הקיר החיצוני לא אטום בצורה אופטימלית, המים שמגיעים מהחלק החיצוני של הקיר, עשויים לחלחל ולחדור דרך הקיר לתוך הדירה. לעיתים אף ניתן להבחין בסדקים דרכם חודרת הרטיבות כשמסתכלים על הבניין מבחוץ.

כמו כן המים עשויים להגיע מכיוון הגג בשל בעיה במערכת האיטום של הגג וישנם גם מקרים שבהם מתברר כי מקור הרטיבות בנזקי צנרת. בדרך כלל רטיבות בקיר כתוצאה מנזקי צנרת נוטה להתפשט במהירות וניתן לדעת כי מקור הרטיבות בנזילת צנרת, כשהמחוג במד המים ממשיך להסתובב למרות שכל הברזים בדירה סגורים היטב.   

מדוע מומלץ שלא להזניח רטיבות בקיר?

כפי שציינו, רטיבות בקיר נוטה להתפשט וברוב המקרים לא נותרת סטטית. לפיכך ישנה חשיבות עליונה לטפל בבעיה במהירות, על מנת למנוע החמרה של הנזק (בין השאר כיוון שככול שהנזק יהיה חמור ומפושט יותר, כך התיקון יהיה מורכב ויקר יותר בהתאם). עוד יש לציין בהקשר זה כי מעבר למפגע האסתטי, רטיבות בקיר עשויה לגרום לנזקים בריאותיים ולהשפיע לרעה בין היתר על מערכת הנשימה.

אם לא די בכך, הרי שרטיבות בקיר יכולה במהלך הזמן לגרום לבעיות חמורות ואפילו להוביל להתפוררות של הקיר. בסופו של דבר הרטיבות עשויה אף להוביל לירידת ערך הנכס.

כמה עולה לתקן בעיות הגורמות לרטיבות בקיר?

לא פשוט לספק טווחי מחירים לתיקון בעיות הגורמות לרטיבות וזאת כיוון שישנם לא מעט גורמים שעשויים להוביל לרטיבות. כך לדוגמה, אם יתברר שמקור הרטיבות בסדק שמאפשר למים לחדור דרך הקיר והדירה שלכם ממוקמת בקומת הקרקע, יתכן שניתן יהיה לאטום את הסדק ולשלם לא יותר מ-2,200 שקלים עבור התיקון. לעומת זאת כשמדובר בסדק בדירה הממוקמת בקומה הרביעית, הדורש שימוש בציוד סנפלינג, יתכן שעלות התיקון תגיע גם ל-3,500 שקלים.

יש לציין כי לא אחת מתברר שהבעיה לא דורשת מעורבות של קבלני איטום אלא דווקא מומחי אינסטלציה בתל אביב. במקרה הזה, יהיה צורך לבצע בדיקה באמצעות מצלמה תרמית לאיתור הנזילה ועלות הבדיקה עשויה להגיע ל-1,500 שקלים ואף יותר מכך.  

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]