איך ייתכן שיועץ התקשורת של המשטרה פועל נגד רה״מ? - 0404
+
איך ייתכן שיועץ התקשורת של המשטרה פועל נגד רה״מ? גיא ורון

איך ייתכן שיועץ התקשורת של המשטרה פועל נגד רה״מ?

העיתונאי משה איפרגן פרסם פוסט בנושא יועץ התקשורת של המשטרה, ליאור חורב. השאלות שפרסם איפרגן נוקבות ומצריכות תשובות, אלא שדומה שדווקא במשטרת ישראל פועלים, איך לומר בעדינות? בניגוד לתקנון.

איפרגן כתב:

שערוריית ליאור חורב:

עם תחילת השנה החדשה צריך לשים את הדברים על השולחן באופן מסודר.

1. 
לפני כשנה וחצי החל ליאור חורב לעבוד כיועץ תקשורת של המשטרה. חורב הוא יועץ פוליטי פעיל הידוע בחוסר אהדה, בלשון המעטה, לרה"מ נתניהו. גם בזמן היותו יועץ למשטרה לא נמנע חורב מהתבטאויות פוליטיות, גם כנגד רה"מ נתניהו. באחת הפעמים הצהיר המפכ"ל כי נזפו בחורב על התבטאויות נגד נתניהו, אך דוברת המשטרה הכחישה שהייתה נזיפה.

2. 
למרות שמערך דוברות המשטרה מונה כ- 110 שוטרים עם כוונה להרחיבו, הוחלט על המשך העסקתו ללא מכרז (!!!) של חורב לשלוש שנים, בסכום עתק מכספי משלם המסים של 2.4 מיליון ₪ לשלוש שנים.

3.
אם לא מספיקה ההעסקה שערורייתית של יועץ פוליטי למשטרה בסכום עתק מכספי ציבור, יועץ שמעט פוליטיקאים יכולים להרשות לעצמם, הרי מאז שהחל חורב בתפקידו אנו עדים לתופעה מטרידה ביותר, המעלה חשש כבד שהוא מכניס שיקולים פוליטיים בהתנהלות המשטרה.

כך כתב עקיבא ביגמן במאמר ב"ישראל היום" לפני כחודשיים וחצי:
"אלשיך, שהכריז מלחמת חורמה נגד ההדלפות מהמשטרה ונגד תדרוכי VIP לכתבים בכירים, פתאום עומד בראשו של גוף שדולף כמו מסננת ומתדרך כמו קמפיין בחירות. הדוגמאות לכך שמשטרת ישראל חזרה לימי ההדלפות הישנים והרעים רבות מספור".

ביגמן מזהה הקבלה בין תחילת עבודתו של חורב לבין התהפכות היוצרות בהתנהלות דוברות המשטרה והוא מביא דוגמא:
"ב־10 בינואר הוא (חורב) שוחח בגלי צה"ל עם העיתונאי אראל סג"ל, והסביר כי לדעתו "הבעיה מתחילה כשיש טובות הנאה… אם יש יתרון מסחרי שכלי התקשורת מקבל מהפוליטיקאי". חורב לא הסתפק בכך והבהיר לדעתו באילו תנאים נתניהו יהיה אשם בדין: "אם ראש הממשלה או מי מטעמו הקליט את השיחה הזאת ולא קיים מסיבת עיתונאים על תוכנה, הוא שותף לדבר הזה בדיוק כמו מו"ל ידיעות אחרונות – הבנתם את זה? יועץ התקשורת של המשטרה מפרשן חקירה אסטרטגית שמנהלת המשטרה, ודואג לעצב את הנרטיב התקשורתי בנושא".

עד כאן ביגמן.

אתם קולטים את גודל הזוועה המתרחשת לנגד עינינו?

4. 
רבים מעלים את השאלה הבאה: מדוע בכל פעם שיש אירוע שבו המשטרה עלולה לספוג ביקורת (אל חיראן, אלימות בהפגנת החרדים, ניצב ריטמן), לפתע צצים ספינים על חקירות נתניהו? 
האם זאת הפכה לשיטת ריכוך הביקורת נגד המשטרה?
הייתכן שבמשטרה הבינו שכדי לקבל אהדה תקשורתית זהו הכיוון הרצוי?

5.
ואם זה לא מספיק, אז בשבוע האחרון שלפני החג הגיעו הדברים לשיא בלתי נסבל: בעוד רה"מ נמצא במסע מדיני חשוב ביותר בדרום אמריקה ובארה"ב, קיבלנו מבול של הדלפות עם "מידע חדש" על פרשות הנחקרות.

העובדה שכלי תקשורת שונים קיבלו "מידע חדש" באותו הזמן מטרידה.

קשה שלא לחשוד שמישהו האכיל את התקשורת בבת אחת, דווקא כשרה"מ במסע מדיני חשוב, כדי להעיב על המסע המדיני.
האין זה גם מעלה חשד לפגיעה פוליטית מכוונת ברה"מ באמצעות הדלפות מתוזמנות?

האם יהיה זה מופרך לחשוד שידיו של יועץ פוליטי פעיל, המועסק תמורת הון עתק מכספי ציבור השפיע על עבודת הדוברות של המשטרה?

את החשד הזה העלה ביגמן במאמרו לפני חודשיים וחצי ומאז החשד רק מתחזק והולך.

כל אלו שאלות קשות ומטרידות שאי אפשר להותירן ללא מענה.

פרשת העסקתו של ליאור חורב מטרידה ויש להפסיקה לאלתר.