ח''כ יוגב שלא חתם על הדו״ח: "יש בו דברים שאסור לכתבם בגלוי ובפרסומם יש פגיעה בבטחון ישראל" - 0404
ח ערוץ הכנסת

ח"כ יוגב שלא חתם על הדו״ח: "יש בו דברים שאסור לכתבם בגלוי ובפרסומם יש פגיעה בבטחון ישראל"

חבר ועדת חוץ וביטחון חבר הכנסת מוטי יוגב מתייחס לאי חתימתו על הדו״ח הגלוי של ועדת המשנה לתפיסת הביטחון ובנין הכוח.

יוגב: "לא חתמתי על הדו"ח הגלוי של ועדת המשנה לתפיסת הביטחון ובנין הכוח, משום שסברתי שיש בו דברים שאסור לכתבם בגלוי ובפרסומם יש פגיעה בבטחון ישראל.

ישנם חלקים בדו"ח עימם אני מסכים, והייתי מהראשונים להתריע עליהם, בעת שקוצץ תקציב הביטחון לפני כארבע שנים בקדנציה הקודמת על ידי שר האוצר הקודם יאיר לפיד וחברי ועדת לוקר ובתמיכת חברי ח"כ עופר שלח הטוען בדו"ח מדוע לא מימשו עד השנים האחרונות תכנית רב שנתית ומדוע גם בתכנית הרב שנתית 'גדעון', לא מתוקצבים עדיין כל מרכיבי בנין הכוח הנדרשים למימוש כלל תכניות צה"ל.

קיצוץ התקציב בהובלת 'יש עתיד', הוא שהותיר את מערכת הביטחון ואת צה"ל, ב'אנורקסיה' ובתקציב שמנע מצה"ל את היכולת להגן על מדינת ישראל. לשמחתנו, הממשלה התפרקה והלכנו לבחירות. משנת 2016, משרד האוצר, משרד הביטחון ומשרד רוה"מ, ידעו לאבחן טוב יותר את צרכי מערכת הביטחון וצה"ל ואת האתגרים שיעמדו בפניה, ובהסכמות הגיעו לתקציב הגדול ב- 20 מיליארד שקלים מתקופת 'יש עתיד'.

עם תקציב שכזה ניתן לממש תכנית רב שנתית תוך ניהול סיכונים וסדרי עדיפויות, ולא בחוסר אחריות. בדו"ח נטענת טענה מרכזית בדבר תפיסת הביטחון שצריכה להיות מוגדרת על ידי הדרג המדיני ובפועל תפיסת הביטחון הוכתבה מלמטה למעלה, על ידי המטה הכללי לדרג המדיני.

ראשית, תפיסת הביטחון של ישראל נוסחה בידי ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון והיא תקפה ברובה עד היום. תפיסת הביטחון של ישראל מבוססת על דבר אחד והוא הגנת קיומה של מדינת ישראל והנכסים האסטרטגים שלה בפני איומים אפשריים.

על פי תפיסת הביטחון, נדרשו גבולות ברי הגנה, מודיעין חזק, מוכנות מתמדת, יתרון טכנולוגי על אויבנו, הסתמכות בלעדית על כוחה של ישראל, כריתת בריתות בנ"ל, הכרעת האויב בשטחו בעת מערכה ועוד מרכיבים נוספים של חיזוק ההגנה ושילוב הסייבר, כפי שהתבקש מהשינויים במציאות.

במדינת ישראל מאז כינונה, לובנה תפיסת הביטחון בשיח קבוע בין הדרג המדיני לצבאי שהאחרון הוא הדרג המקצועי, אך לעולם ההחלטה והאחריות היו בידי הדרג המדיני. בתפיסת הביטחון יש דברים שנכון לעמעם מתוך אחריות לביטחון ישראל, במציאות הבין לאומית המורכבת.

יותר חשוב מתפיסה מנוסחת בספר, זו הערכת המצב האסטרטגית והקבועה על האיומים ותרחישי הייחוס ובנין הכוח באופן שיוכל לתת מענה מיטבי לכלל האיומים הצפויים עלינו וכך נוהג הדרג המדיני בשיתוף פעולה הדוק עם הדרג הצבאי.

לצערי, הדו"ח הגלוי של הועדה לתפיסת הביטחון, על אף היותו אמור להיות דו"ח מקצועי, הינו מוטה פוליטית. כל הסיבות שמניתי ועוד, סירבתי לחתום על דו"ח הועדה. נמשיך בדיונים מקצועיים וסגורים, עם דרגי הצבא והדרג המדיני, לסייע יחד לבנין הכוח ולביטחון ישראל".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]