בעלי דירות? אלו הסיבות למה אתם צריכים לשכור חברת אחזקת מבנים - 0404
בעלי דירות? אלו הסיבות למה אתם צריכים לשכור חברת אחזקת מבנים FREEPIK

בעלי דירות? אלו הסיבות למה אתם צריכים לשכור חברת אחזקת מבנים

אתם בטח לא יודעים, אבל רוב וועדי בתים בבניינים, מנסים לחסוך עלויות על תחזוקת בניין.                                      
מה שפוגע בערך הבניין והדירות, ואף עלול לסכן את חיי הדיירים בבניין.
זה אמנם יכול להיות מהרצון לחסוך בעלויות הדיירים בבניין, אבל במקרה זה, החיסכון בטווח הקצר יכול לעלות ביוקר לטווח הרחוק.

המונח אחזקת מבנים– מכיל תחתיו את כל התת תחומים השונים בבניין מגורים, או כל סוג אחר של בניין אשר מצריך תחזוקה קבועה. בין תתי תחומים אלה יש מערכות חירום, שערים, מעליות ועוד מערכות שונות.                                   שילוב כל המערכות יחד, נחוצות על מנת לאפשר לבניין לתפקד בצורה הטובה ביותר.
תפקידה של חברת האחזקת מבנים, היא לוודא תקינות של אותן המערכות, לבצע בדיקות תקופתיות, לתקן או להחליף במידת הצורך. כמובן אך ורק על ידי בעלי מקצוע מוסכמים על פי חוק.
קיימים מקרים בהם וועדי הבתים נוטים להקל ראש בעניין תחזוקת הבניין. נשברה נורה? מחליפים. תקלה במעלית? מתקנים. אך זו טעות לחשוב כך, ובעצם אחזקת מבנים עניין מורכב מאוד, מהסיבה שמדובר במערכות רגישות מאוד, אשר מצריכות בעלי מקצוע באותו התחום. מערכות לדוגמא המצריכות תפעול על בסיס חודשי, דו חודשי, חצי שנתי וכד' על פי חוק הן: משאבות מים וגנרטורים, מערכות פינוי עשן ועוד מערכות רבות.
כמובן שאי עמידה בדרישות החוק, עלולות לסכן את דיירי הבניין .

כיום, מדינת ישראל נמצאת במגמת עלייה בתחום הבנייה. ככל שהזמן עובר, הבניינים הופכים לגבוהים יותר ומורכבותם גדלה לה.                                                                                                                                                          לדוגמא בניין בן 12 קומות לא זקוק לאותן המערכות כמו בניין בן 4 קומות. בעבר הייתה קיימת האפשרות שטכנאי או איש מקצוע יספק את תחזוקת הבניין, אך כיום לא ניתנת האפשרות הזו, ונדרש איש שמתמקצע ספציפית במערכת מסוימת אשר בה התקלה.

אלו הן המערכות אשר מחוייבות בבדיקה וטיפול שגרתי לפי החוק:

חשמל

בבניינים גבוהים, מערכות החשמל מורכבות מאוד. לכן יש הצורך להיות מוסמך לכך. ההתעסקות היא בין היתר בכבלים ארוכים שעוברים בתעלות הבניין. אלו מתחברים לגנרטורים ולארונות חשמל הנמצאות בכל הקומות. כמובן שתפקידה של מערכת החשמל בבניין חשובה מאוד וזו אחת הסיבות לחשיבותה של טיפול מקצועי. טיפול לקוי הינו מסוכן ולא אחראי.

מעליות

המדבקה המוכרת הנמצאת בכל מעלית מציינת מתי התבצע הטיפול האחרון. מעלית אשר לא עברה טיפול בתזמון הנחוץ, נחשב כעבירה על החוק וכמובן מסכן חיי אדם.

מערכות מים

מערכות המים נמצאות בכל בניין, הן מזרימות מים לבתים ולשטחים המשותפים. בבניין מעל 4 קומות, קיימת מערכות נוספות, למשל משאבת מים שמזרימה מים לקומה הגבוהה וכך מאפשרת לכל דיירי הבניין גם בקומות הגבוהות והנמוכות להינות מזרימת מים חזקה ובצורה שווה. תפעול לא מקצועי על ידי אדם לא מוסמך, במשאבת מים, אשר היותה מאוד מורכבת, עשויה להרוס אותה ולעלות אלפי שקלים.

מאגר

מאגר מים פעמים רבות יכול להיות נושא מוזנח על ידי ועדי הבתים מכיוון ואין מספיק אכיפה בנושא.
רבים לא יודעים כי המים שיוצאים מהברזים שלו בעצם מגיעים ממאגר מים. החוק מורה לנקות ולחטא את מאגר המים פעם בחצי שנה. המאגר מלא בבקטריות מסוגים שונים אשר לאורך זמן עשויים לפגוע בבריאותינו.
המשמעות הגדולה ביותר של מאגר המים, הוא לא רק השימוש בו היום יומי, אלא בזמן חירום.
חלילה בזמן שריפה מספק מים למערכת כיבוי האש.
בנוסף במידה ואספקת המים מהעירייה תפסק מסיבה זו או אחרת, מאגר המים יספק לנו את המים.

מערכות חירום

קיימות מערכות חירום בבניין אשר שומרות על חיינו במקרים של שריפה או מלחמה וכד.
בנוסף בזמן הפסקת חשמל, מערכות אלו יעזרו לנו לנהל שגרה תקינה.
תפקידן של מערכות אלה משמעותי וישנן הגדרות פרטניות בחוק כיצד יש לתפעל ולתחזק כל מערכת כזו. אי עמידה בדרישות אלה הינה עבירה על החוק, ומסכנת חיי אדם.

לסיכום,

לא מעט פעמים, אנו ננסה לחסוך בעלויות מחייה, אך קיימים מקרים מסוימים בהם הזול הוא היקר.
הגישה הרווחת שאחזקת מבנים מבוצעת על ידי איש אחזקה עברה מן העולם. ככל שהעולם הופך מורכב יותר כך גם המערכות המרכיבות את בנייני המגורים שלנו. ובמידה ולא יתוחזקו בצורה הנכונה, אנחנו נשלם את המחיר .

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]il.com